Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W CZERNICHOWIE
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i Przedszkole Publiczne

Face to Face With the Word
Lekcje online ze światem

Zespół Szkolno Przedszkolny w Czernichowie przystąpiły do międzynarodowego projektu edukacyjno humanitarnego „Face to Face With the World - lekcje online ze światem” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. 

Realizacja projektu polegała będzie na wspólnych lekcjach online w języku angielskim. Face to Face with the World to lekcje z całym światem przede wszystkim z bycia człowiekiem. Uczniowie naszego przedszkola oraz szkoły będą mieli możliwość poznać uczniów kenijskiej szkoły Rich Golden Shower Montessori Center, której Dyrektorem jest Bernadette Oketch.  

Mamy nadzieję, że międzykontynentalne znajomości nawiązane za pośrednictwem projektu przetrwają lata!:)

Osobą, której zawdzięczamy udział w projekcie jest Dyrektor Projektu Pani Anna Hora Lis, nasza doradczyni i opiekunka.

Szkolnym korynatorem projektu jest p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka. 


Celem Projektu Edukacyjnego jest:

a) Nauka języka angielskiego

b) Pokazanie jak wojna, ubóstwo czy brak dostępu do edukacji wpływa na życie dzieci na świecie.

c) Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, nawiązanie przyjaźni międzynarodowej ze szkołami
i instytucjami w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

d) Walka z rasizmem i ksenofobią, uwrażliwienie na problemy   
i sytuację życiową innych, wzajemne poznawanie kultury, tradycji, nawiązywanie przyjaźni, poszanowanie pokoju            
i szacunku do drugiego człowieka nauka języka obcego, wykorzystanie w edukacji Internetu. Chęć niesienia pomocy innym.

 

 

zdjęcie

1) 13 października odbyło się nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu „Face to Face With the World  - lekcje online ze światem”.

Jako pierwsi w projekcie uczestniczą uczniowie zerówki. Przed spotkaniem przygotowaliśmy karty pracy z imionami, które posłużyły nam do przedstawiania się. Odszukaliśmy również na mapie miejsce, w którym znajduje się partnerska placówka. Realizacje projektu rozpoczęliśmy od poznania koordynatora 
z Kenii Bernadette Oketch, która jednocześnie jest dyrektorem szkoły. Następnie poznaliśmy rówieśników mówiących w języku angielskim, posłuchaliśmy specjalnie dla nas przygotowanej piosenki oraz obejrzeliśmy krótki występ jednego z tamtejszych uczniów. Dzieci z naszej zerówki również bardzo chętnie przedstawiły się oraz zaprezentowały kilka popularnych piosenek. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Ostatnim elementem spotkania  była wspólnie wykonana anglojęzyczna rymowanka. 

Pierwsze spotkanie online okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem, które uczy otwartości na inne kultury, pokazuje naszym najmłodszym jak ważna jest nauka języka obcego oraz uwrażliwia na znacznie trudniejszą sytuację "edukacyjną" dzieci z Afryki, które tak bardzo pragną się uczyć, a nie zawsze mają takie możliwości. Kolejne zajęcia online odbędą się wkrótce!

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

2) 27 października odbyło się nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

Tematem przewodnim były owce i warzywa. W lekcji dzielnie uczestniczyły dzieci z zerówki przedstawiając w języku angielskim nazwy popularnych w naszym kraju owoców, które dostarczyli niezawodni Rodzice. Jeszcze raz serdecznie dziękuję! W ramach spotkania przygotowaliśmy kilka piosenek w wersji anglojęzycznej korzystając z zasobów Super Simple Songs oraz przedstawiliśmy wierszyk o gruszce tym razem w języku polskim, za którego przygotowanie dziękujemy p. Kasi. Interesującym aspektem zajęć stała się część poświęcona grzybom gdyż to właśnie o nie mieliśmy kilka pytań do naszych przyjaciół z Kenii. Nie znajdziemy u nich kurek ani  borowika, ale za to mnóstwo innych jadalnych grzybów. W trakcie spotkania zamieniliśmy się rolami. Nauczycielami zostały dzieci
z partnerskiej szkoły, które zaprezentowały nam zebrane przez siebie warzywa, zaśpiewały kilka piosenek oraz przedstawiły alfabet w lokalnym języku swahili-sukuma. Musimy przyznać, że zrobił on na nas ogromne wrażenie. Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

3) 18 grudnia zostały zrealizowane kolejne zajęcia w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

Główny temat spotkania dotyczył zwierząt. Nie zabrakło również akcentu zbliżających się świąt.

Pierwszą częścią była kolorowa prezentacja przygotowana przez dzielne dzieci z naszej zerówki, które ochoczo przedstawiły w języku angielskim swoje rysunki.

Po krótkim wstępie przystąpiliśmy z partnerską klasą do małego konkursu.  Jego pierwszym etapem było rozpoznawanie zwierząt na podstawie ich odgłosów. Obie drużyny poradził sobie z tym zadaniem bez problemów. Kolejne ćwiczenie rozpoczęły dzieci z Kenii pod czujnym okiem ich Pani Dyrektor Bernadette. Bawiliśmy się w klasyczne kalambury. Każda z grup prezentowała oraz próbowała odgadnąć przedstawianego zwierzaka. Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji i uśmiechu na buziach wszystkich dzieci.

Temat zwierząt zakończył przygotowany przez nas wierszyk „Teddy Bear” oraz popularna na całym świecie piosenka „Baby Shark”,

Ostatni element zajęć dotyczył zbliżających się świąt. Przedstawiliśmy wierszyk pt. „Santa, Santa where are you?”  Zaśpiewaliśmy wzruszającą piosenkę  „Little Snowflake” oraz życzyliśmy naszym nowym kolegom i koleżankom wesołych świąt. Sami również otrzymaliśmy przepiękne życzenia, za które serdecznie dziękujemy.

Kolejne spotkanie okazało się ciekawym doświadczenie, cudowną chwilą integracji uczącą otwartości na inne kultury.  Zajęcia są również niezwykłym momentem, w którym nasi najmłodsi uczniowie stają się świadomi i wrażliwi na bardzo trudną sytuacje społeczno –ekonomiczną swoich rówieśników z Afryki.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

4) 1 lutego odbyło się nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

W nowym roku kontynuujemy spotkania online z partnerską szkolą. Tym razem tematem przewodnim były nasze zainteresowania.  

Przygotowania do zajęć trwały cały tydzień. Dzieci z naszego przedszkola stworzyły piękne rysunki pokazując tym samym swoje talenty artystyczne. Nie zabrakło także pokazu figur gimnastycznych oraz specjalnie przygotowanych budowli z klocków lego. Dzieci z partnerskiej szkoły w Nairobi również zaprezentowały nam swoje talenty. Dominującymi zainteresowaniami była gra w piłkę nożną oraz rysowanie. Do tej pory jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pokazanych nam prac plastycznych.

Lekcja on-line minęła nam zadziwiająco szybko, a my nie możemy już doczekać się kolejnej.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie