Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie
Login
Hasło
 
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czernichowie

Poprzednie lata - 2014/2015

Rok Szkolny 2014/2015

W poniedziałek rozpoczynamy nowy rok szkolny. W roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych uczęszczać będzie 2 347 600 dzieci, do gimnazjów – 1 099 000 uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych naukę rozpocznie lub będzie kontynuować 1 284 000 uczniów, z kolei w szkołach policealnych – 33 000 osób. To wyjątkowy rok szkolny – naukę w pierwszej klasie rozpocznie bowiem półtora rocznika dzieci. Cały rocznik 7-latków oraz pół rocznika 6-latków. W sumie ok. 535 tysięcy uczniów. W nadchodzącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza wiele znaczących zmian w systemie oświaty, których celem jest usprawnienie życia i pracy szkoły z korzyścią dla rodziców, uczniów i nauczycieli. Jednym z najważniejszych udogodnień dla uczniów i rodziców jest bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów.

Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym!

Do góry

WRZESIEŃ? WITA NAS UŚMIECHEM

Do przedszkola przyjętych zostało 36 dzieci. Większość z nich to nasze najmłodsze pociechy, które po raz pierwszy zawitały do naszej rodziny przedszkolnej. W Przedszkolu w Czernichowie znajdują się 2 oddziały. Dzieci w pierwszy dzień poznały swoje wychowawczynie i kolegów. Jedne z niepewnością przekroczyły progi Przedszkola inne z uśmiechem, wiedzą bowiem, że tutaj z radością można się bawić, uczyć, rozwijać. Wszystkim dzieciom życzymy miłego pobytu w naszym przedszkolu.

Do góry

Rok Szkolny 2014/15 rozpoczęty

1 września 2014 r. uroczyście zainaugurowaliśmy rok szkolny.


Pani Dyrektor przywitała uczniów po wakacyjnie przerwie. Dla wielu to kolejny rok nauki, ale dla trzydzieściorga pierwszoklasistów dzień to szczególnie ważny, ponieważ dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę.


Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce i radości z uczęszczania do szkoły.


 


 

BK
Do góry

PAN POLICJANT W PRZEDSZKOLU

Podsumowaniem przerabianej tematyki Bezpieczna Droga do Przedszkola było spotkanie z policjantam, który odwiedził nasze przedszkole. Dzieci dowiedziały się nie tylko jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu ulicznym, ale także jak zachować się w różnych sytuacjach,  które mogą się wydarzyć. Dowiedziały się min. co zrobić w razie ataku groźnego psa, sytuacji gdy dorosły w domu straci przytomność, czy gdy nieznajomy puka do drzwi. Dzieci w nagrodę za aktywny udział w spotkaniu miały możliwość poczuć się jak stróż prawa.

Do góry

Z wizytą u pana leśniczego w "Gajówce"

W piękny, słoneczny dzień, 18 września, najmłodsi uczniowie ze swoimi wychowawczyniami, udali się na daleki spacer do "Gajówki". Tam  czekał na nich pan leśniczy. Dzieci dowiedziały się, kto zamieszkuje nasze lasy i jak należy zachować się spotkawszy któregoś z leśnych mieszkańców. Pan leśniczy pokazał okazałe poroża jeleni oraz opowiedział dlaczego jelenie je zrzucają.


Dla dzieci było to pouczajace spotkanie. Był też czas na zabawę na polanie, zbieranie liści i kasztanów oraz zachwycanie się urokami jesieni.

BK
Do góry

Sprzątanie świata

Akcję Sprzątania Świata przeprowadziliśmy 19 września. Zarówno starsi, jak i młodsi, wyruszyli na ulice naszej miejscowości by pokazać śmieciom gdzie jest ich miejsce. Uzbrojeni w rękawice i worki uczniowie zbierali papierki, butelki, puszki. Trzeba przyznać, że jest znaczna poprawa w porównaniu z ubiegłymi latami. Dawniej wracaliśmy z akcji z pełnymi workami. W tym roku śmieci było niewiele. I bardzo dobrze! Może już niedługo ta akcja nie będzie potrzebna?

BK
Do góry

Policjanci z wizytą u pierwszaków

23 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, w trakcie którego omawiane były  zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci dowiedziały się również, co należy zrobić by wezwać pomoc. Wiemy, jak ważne są takie spotkania, obecność policjanta w szkole uzmysławia dzieciom, że ich bezpieczeństwo zależy także od nich samych i  ich wiedzy o zagrożeniach.

BK
Do góry

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

Nasze przedszkolaki 7 października udały się do teatru Banialuka w Bielsku - Białej na spektakl pt.: KOPCIUSZEK. Dzieci od samego rana były podekscytowne wyjazdem do teatru. Tam na miejscu w teatrze niektóre dzieci pierwszy raz zobaczyły na własne oczy scenę, aktorów, lalki teatralne, maski i wiele innych rekwizytów. Z wielką uwagą oglądaliśmy spektal, gdyż przygoda tytułowego Kopciuszka była bardzo ciekawa i pełna niespodzianek. Dzieciom bardzo podobał się ten jakże ciekawie spędzony dzień w teatrze. Jeszcze długo potem słychać było rozmowy na temat bajki, jak również rysunki dzieci przedstawiały sceny ze spektaklu. Myślę, że to była ciekawa lekcja dla naszych przedszkolaków.

Do góry

Wycieczka do Gajówki

W czwartek 9 października uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę do Gajówki. Dzień był słoneczny i ciepły, wprost wymarzony na pieszą wędrówkę. Po przybyciu na miejsce, zabraliśmy się za rozpalanie ogniska. Chwilę później wszyscy staliśmy wokół, opiekając kiełbaski na ogniu. Po długim spacerze byliśmy bardzo głodni i zmęczeni więc usiedliśmy do „drugiego śniadanie” w plenerze. Po posiłku nastał czas zabaw i spacerów po okolicy.


Jesień w lesie jest piękna, dookoła złocą się liście, nad nami błękitne niebo i wciąż zielona trawa na polanie. Godziny upływały szybko w radosnej atmosferze aż w końcu przyszła pora wracać. Oczywiście nie zapomnieliśmy zalać wodą dogasającego ogniska zanim udaliśmy się w powrotną drogę. Na pewno do Gajówki jeszcze wrócimy ponieważ jest to bardzo urokliwe miejsce, w którym można miło spędzić czas na łonie natury.

BK
Do góry

Wycieczka do Gajówki

Dnia 9.10.14 r uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do ,,Gajówki”. Spotkaliśmy się przed szkołą o godz. 9:00 i wyruszyliśmy w długą drogę. Idąc podziwialiśmy piękne krajobrazy. Gdy przybyliśmy już na miejsce, odpoczęliśmy i zaczęliśmy przygotowywać się do pieczenia kiełbasek. Część uczniów udała się do lasu po drewno, a pozostali zajmowali miejsca wokół paleniska. Gdy upiekliśmy już kiełbaski, zasiedliśmy do stołu, by je ze smakiem zjeść. Potem chłopcy grali w piłkę. Wykopali ją tak, że Pan Leszek musiał się wspinać po nią po drabinie. Reszta uczniów spacerowała, zbierała kolorowe liście. Podczas zabawy odwiedził nas ksiądz proboszcz, który przywiózł nam słodycze. W końcu przyszła pora sprzątania i gaszenia ogniska. Kiedy posprzątaliśmy miejsce, ruszyliśmy w drogę powrotną do swoich domów, wspominając ten piękny dzień.

Justyna Broniszewska kl V
Do góry

Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszoklasistów

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Był to szczególny dzień, zwłaszcza, dla dzieci z klas pierwszych, które zostały włączone w poczet uczniów naszej szkoły przez uroczyste pasowanie.


Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, który zrobił na nas wszystkich duże wrażenie. Nauczyciele,  rodzice oraz zaproszeni goście z uznaniem wypowiadali się o przygotowaniu dzieci klas A i B, do tej uroczystości. Goszczący tego dnia w naszej szkole pan wójt Adam Kos pogratulował dzieciom i przyznał, że jeszcze nie widział tak  znakomitego występu. Jesteśmy bardzo dumni z takiej pochwały.


Natalia Łuc z klasy VI opisała ten dzień:


14 października 2014 r. obchodziliśmy uroczyście DZIEŃ? EDUKACJI NARODOWEJ połączony ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.


Na początku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali młodszych kolegów, Panią Dyrektor, Wójta Gminy pana Adama Kosa, Dyrektora Gminnego Zespołu Oświatowego pana Macieja Krakowińskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców panią Beatę Białkę, nauczycieli, rodziców przybyłych na uroczystość i oddali głos pierwszakom. Następnie uczniowie klasy pierwszej ubrani w krawaciki i kokardki koloru przypominającego kolor munduru Józefa Piłsudskiego recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. Ich występy były bardzo dobrze przygotowane i wszystkim się podobały. Zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po występie głos zabrała pani dyrektor, przeprowadziła wśród pierwszaków „egzamin” , który zdali celująco. Potem nadszedł czas ślubowania. Uczniowie przyrzekali uczyć się pilnie, odrabiać zadania i być dobrymi Polakami. Później zabrał głos Wójt Gminy i przewodnicząca Rady Rodziców, którzy życzyli sukcesów nauczycielom i uczniom. Na koniec uroczystości pełnoprawni już uczniowie klas pierwszych otrzymali prezenty, a my udaliśmy się do klas i rozmawialiśmy o akademii.


Dzień był udany i zadowoleni wróciliśmy do domów.

BK
Do góry

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu odbyła się szczególnie ważna uroczystość PASOWANIA przedszkolaków. Dzieci od samego rana były bardzo podekscytowane a zarazem dumne, że zostaną oficjalnie zaadoptowane do grona przedszkolaków PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W CZERNICHOWIE. Cała uroczystość przebiegła w ciszy i zadumie naszych najmłodszych przedstawicieli społeczności przedszkolnej. Wszystkim przedszkolakom GRATULUJEMY i życzymy wielu sukcesów i radości.

Do góry

Wyjazd do Bielska-Białej na spektakl "TEN OBCY"

20 października uczniowie klas IV-VI mieli okazję zobaczyć przedstawienie teatralne na podstawie powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten Obcy". Jest to lektura w klasie VI więc tym bardziej byliśmy ciekawi, jak bohaterowie zostaną przedstawieni przez aktorów i czy uczniom spodobają się wykreowane przez nich postaci.


Przedstawienie ukazywało historię bezdomnego Zenka, który uciekł od ojca pijaka i szukał wujka, u którego chciał zamieszkać. Grupa przyjaciół: Ula, Pestka, Marian i Julek postanowili mu pomóc. Dzięki zaangażowaniu ojca Uli Zenek odnalazł wujka. Ale najważniejsze – zdobył przyjaciół, na których mógł zawsze liczyć.


Gra aktorów była doskonała, role były dopracowane do najmniejszych szczegółów, a aktorzy świetnie wczuli się w występujące w sztuce grane postacie. Stroje bohaterów wzbudzały zainteresowanie i wyglądały pięknie. Dużą rolę odegrała muzyka, która obrazowała uczucia bohaterów: gniew, rozpacz, szczęście. Moim zdaniem sztuka była ciekawa i pouczająca. Przekonała mnie, że przyjaźń jest bardzo ważną wartością i warto znaleźć sobie prawdziwego przyjaciela.


Natalia uc kl. VI

BK
Do góry

Pamiętamy o Zmarłych

30 października upamiętniliśmy poległych za naszą ojczyznę w walkach w czasie II Wojny Światowej. Zapaliliśmy znicze oddając w ten symboliczny sposób hołd. Święto Wszystkich Świętych to okazja by wspomnieć naszych bliskich zmarłych, ale także tych nieznanych nam z imienia bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Do góry

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

We środę nasze przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernichowie. Poznały zwyczaje i zasady obowiązujące w tym miejscu, jak również przyjemnie spędzili czas w towarzystwie Franklina, który w ciekawy sposób zainteresował dzieci miejscem jakim jest biblioteka. Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki i słodkości.


 

Do góry

Święto Szkoły

Dnia 7 listopada 2014 roku obchodziliśmy Święto szkoły połączone z 96 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Uroczystość rozpoczęto pięknym występem harcerzy i uczniów kółka polonistycznego , który był ciekawy i pouczający. Każdy mógł się dowiedzieć o okolicznościach powstania Polski, o Polakach, którzy walczyli o niepodległość. Następnie odbył się finał konkursu „wiedzy o Józefie Piłsudskim”, który jest patronem naszej szkoły. Brali w nim udział uczniowie klasy IV do VI, którzy byli bardzo dobrze przygotowani. Ale zwycięzca był tylko jeden. Po dogrywce, I miejsce zajęła uczennica klasy szóstej Natalia Łuc, imponującą wiedzą wykazał się także uczeń klasy VI Wojciech Janitek, który zajął II miejsce, a Norbert Sadlik uczeń klasy V, zajął III miejsce. Finaliści zostali nagrodzeni brawami i uwieczniono ich na fotografiach. Po przerwie miał miejsce drugi konkurs , poświęcony naszej Ojczyźnie. Wzięli w nim udział uczniowie klas młodszych, którzy pomimo swojego młodego wieku, wykazali się ogromną wiedzą o historii i geografii naszego państwa. Żaden z nich, odpowiadając, na pytania, nie popełnił najmniejszego błędu, dlatego wszyscy zostali zwycięzcami. Na zakończenie Pani Dyrektor Jolanta Raczek wygłosiła krótką przemowę, po czym wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę „Nadzieja”. Ten dzień był bardzo ciekawą lekcją historii. Udowodniliśmy, że jesteśmy patriotami i kochamy naszą Ojczyznę.

Natalia Łuc kl.VI
Do góry

Andrzejki

Młodsi i starsi bardzo lubią gdy w szkole czeka na nich coś innego niż nauka. Tak też było 27 listopada. Sala udekorowana balonami i stolik dla DJ'ów już od rana przypominały, że będzie zabawa andrzejkowa. 


Impreza dla dzieci z kas I – III trwała od godz. 10.00 do 12.00, natomiast dla starszych uczniów od godz. 16.00 do 19.00.


Czas upłynął miło na wspólnych grach, wróżbach i tańcach przy muzyce. Dzieci mogły się przekonać, że andrzejki to, przede wszystkim, dobra zabawa, której nie zabrakło.

Do góry

ANDRZEJKOWE CZARY MARY

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z naszego Przedszkola. 28 listopada w placówce zorganizowano tradycyjne andrzejki. Wśród ceikawych zabaw pojawiły się m.in. wróżenie przy pomocy rekwizytów, które przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.


 

Do góry

Mikołaj odwiedza Czernichów

Nie zawiodły się DZIECIAKI z naszego przedszkola, bo Święty pojawił się razem z workiem pełnym prezentów. Słodkimi podarunkami obdarował wszystkich. Przedszkolaki w ramach podziękowania śpiewały piosenki i recytowały pierwsze. Nie obyło się też bez strachu. MIKOŁAJA musieli obawiać się jedynie niegrzeczni, bo czekala ich rozmowa z gościem z Laponii. Ostatecznie wszyscy złożyli obietnice poprawy z czego ucieszyły się przede wszystkim wychowawczynie i obecni rodzice. To jednak nie było pierwsze spotkanie przedszkolaków ze św. Mikołajemi a i na pewno nie ostatnie.

Do góry

PRZY WIGILIJNYM STOLE

W piątek 19 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Dzieci smakowały własnoręcznie wykonanych pierniczków i innych smakołyków. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


WESOYCH ŚWIĄT

Do góry

Zajęcia z artystą

Dnia 8 grudnia 2014 roku do naszej szkoły przyjechał Pan Eugeniusz Żydek, który jest rzeźbiarzem. Wszyscy bardzo się cieszyli z jego przybycia. Nie mogli się doczekać zajęć.


Najpierw z artystą spotkali się uczniowie klasy III i IV. Po dwóch godzinach wyszli z Sali z rumieńcami i szerokimi uśmiechami, a w rękach trzymali najróżniejsze aniołki. Jedne były szare, poważne, drugie wesołe, kolorowe, inne całe we wzory. Każdy aniołek był inny, zgodnie z wizjami małych artystów. Kolejną grupą byli uczniowie klas V i VI. Artysta rozdał im rzeźby aniołków i zaprezentował kolekcję różnych rzeźb, ptaków, koni i innych figurek. Potem opowiedział o zwyczaju ubierania choinek dawniej i wytłumaczył jak malować aniołki. Uczniowie zabrali się do pracy. Oczywiście oni także stworzyli piękne dzieła sztuki. Na koniec dowiedzieli się wielu ciekawych informacji z życia artysty, m.in. tego, że Pan Eugeniusz rzeźbi już 40 lat.


10 grudnia 2014 roku rzeźbiarz odwiedził ponownie naszą szkołę. Poprowadził zajęcia z klasami I – II. Dzieci były szczęśliwe. One również stworzyły piękne dzieła sztuki, z których były zadowolone. Zajęcia były bardzo ciekawe, pełne wrażeń, a aniołki będą ozdabiać nasze choinki.

Natalia uck kl. VI
Do góry

Pomagamy dzieciom z domu dziecka

    Harcerze i uczniowie naszej szkoły postanowili na święta Bożego Narodzenia zrobić niespodziankę mieszkańcom Domu Dziecka w Żywcu. Ogłosili wśród uczniów zbiórkę przyborów szkolnych i toaletowych, która trwała ponad miesiąc.


     15 grudnia 2014 roku dwoje uczniów naszej szkoły z nauczycielami pojechało z darami do domu dziecka. Oczywiście sprawili tym ogromną radość starszym i młodszym mieszkańcom domu. My też jesteśmy zadowoleni z tej akcji, ponieważ mogliśmy pomóc naszym rówieśnikom, którzy nie mają prawdziwej rodziny.

Natalia uc klasa VI
Do góry

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

19 grudnia 2014 r. był magicznym dniem w naszej szkole. Uczniowie z kółka teatralnego przygotowali „Jasełka”, które opowiadały o św. Franciszku z Asyżu i okolicznościach przedstawienia z przyjaciółmi pierwszych jasełek na świecie. Ciekawostki o narodzinach Pana Jezusa przeplatane były śpiewem kolęd i pastorałek, co wprowadziło nas w świąteczny nastrój.


Występy bardzo nam się podobały i nagrodziliśmy aktorów - kolegów gromkimi brawami. Potem uczniowie przeszli wraz z wychowawcami do swoich klasa na wigilię klasową, by wspólnie podzielić  się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać  kolędy oraz spożyć posiłek.


Następnie rozeszliśmy się do domów, by oczekiwać na Święta Bożego Narodzenia. W tym dniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o narodzeniu Pana Jezusa i na pewno długo będziemy je pamiętać.

Daria Ciechacka kl.III
Do góry

Góra grosza

Uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji  „Góra grosza”. Jak zwykle nie zawiedli organizatorów i zebrali, aż 611 złotych i 38 groszy.


I miejsce zajęła klasa Ib która zebrała 172 złote i 50 groszy, II miejsce zajęła klasa II która nazbierała 149 złotych i 7 groszy, na III miejsce zasłużyła sobie klasa III która zgromadziła, aż 142 złote i 51 groszy. IV miejscem akcje zakończyła klasa V kwotą 63 złote 67 groszy, natomiast klasa VI zajęła V miejsce, ponieważ zebrali 54 złote i 70 groszy. Na VI miejsce zasłużyła klasa IV która zebrała 46 złotych i 90 groszy. VII i ostatnie miejsce zajęła klasa Ia.

Natalia Łuc kl.VI
Do góry

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych Seniorów, kochanych Babć i Dziadków. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej w Czernichowie. Śpiewaliśmy kolędy, piosenki, recytowaliśmy wiersze. Na koniec, na pamiątkę naszego spotkania, wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane laurki – serduszka. Seniorzy byli zadowoleni i szczęśliwi. Cieszyli się z naszych odwiedzin. My też jesteśmy zadowoleni, że sprawiliśmy im radość.

Natalia uc kl. VI
Do góry

Wieczór kolęd

Dnia 17 stycznia 2015 roku w naszej szkole na hali sportowej odbył się „Wieczór kolęd”. Na początku Pani sołtys powitała zaproszonych przedstawicieli władz gminnych i mieszkańców Tresnej i Czernichowa. Część artystyczną uroczystości rozpoczął występ grupy kolędniczej, który wprowadził obecnych w atmosferę świąteczną. Nagrodzony został gromkimi brawami. Następnie uczniowie naszej szkoły podstawowej przedstawili jasełka. Występ był udany i bardzo się spodobał. Potem uczniowie klas młodszych bawili widzów pięknym tańcem. Ten wyjątkowy wieczór zakończyły występy m.in.: chóru „Kamerton” i Orkiestry Dętej z Czernichowa. Uważam, że takie spotkania są potrzebne, ponieważ jednoczą mieszkańców i kultywują zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.

Natalia Łuc kl.VI
Do góry

Bal karnawałowy

Jak co roku w karnawale... czas na bale. Wzorem lat minionych przedszkolaki i w tym roku bawiły się na kostiumowym balu karnawałowym organizowanym przez Nasze Przedszkole. W czwartkowe przedpołudnie do przystrojonej Hali Sportowej w Czernichowie zaczęły przybywać najróżniejsze postacie bajkowe, filmowe i nie tylko. Przy dźwiękach muzyki zarówno przedszkolaki jak i ich koledzy ze środowiska  (tradycją stało się, iż jest to impreza otwarta dla dzieci ze środowiska) bawili się wspaniale próbując rozpoznać kto ukrył się pod najrozmaitszymi kostiumami. Atrakcją balu była wizyta Wodzireja Klauna, dzieci z zachwytem spoglądały na okazałą wzrostem maskotkę z którą chętnie tańczyły. Wspólnie z dziećmi na bal przybyli rodzice i tak jak ich pociechy doskonale się bawili. Zabawie, śmiechom, żartom nie było końca, pragnienie można było ugasić pysznym sokiem. Wszyscy żałowali, że czas zabawy karnawałowej minął tak szybko. Pozostało jedynie czekać na kolejną zabawę już za rok!

Do góry

DZIEŃ? BABCI I DZIADKA

Zgodnie z tradycją jak co roku w styczniu życie przedszkolne zdominowały przygotowania do tego szczególnego dnia. Przedszkolaki we wszystkich grupach przygotowywały się do tego święta bardzo sumiennie, wszak nie co dzień Przedszkole gości w swoich progach, ukochanych przez najmłodszych, Babcie i Dziadków. Przedszkolaki starały się zaprezentować jak najlepiej, przygotowany specjalnie na tę okazje program artystyczny: był w tym roku szczególnie dobrany. Wzruszeni Dziadkowie nagrodzili wnuczęta ogromnymi brawami. Dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom piękne róże. Do życzeń najmłodszych przyłączyły się również, obecna na akademii Pani Dyrektor . Po zakończeniu części artystycznej Pani Dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek. Przy kawie babcie i dziadkowie mieli okazję do wspólnych rozmów, wspomnień – jak sami mówili „ Nie często mają okazję spotkać tylu znajomych co na spotkaniach takich jak to dzisiejsze” Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta jeszcze raz życzymy wszystkiego naj… i co najważniejsze, dużo, dużo zdróweczka.

Do góry

IV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernichowie. Głównym celem konkursu było pielęgnowanie piękna i kultury języka polskiego oraz umiejętność prezentacji najcenniejszych dzieł literatury polskiej i powszechnej. Przygotowania do konkursu były długie a zarazem przemyślane. Na owoce tych przygotowań nie przyszło nam długo czekać. Dzień po konkursie otrzymaliśmy wiadomość, iż nasz podopieczny  JAKUB DUDEK zajął I MIEJSCE w kategorii przedszkolak.


GRATULUJEMY

Do góry

POWITANIE WIOSNY

Przyjście nowej pory roku - wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie i gałązki forsycji. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów: zarówno kwiatów, roślin jak również ptaków. Pani Wiosna zawitała do przedszkola. Dzieci śpiewały dla niej piosenki, rozwiązywały zagadki, a także przygotowały niespodzianki - jej portrety. Zgodnie z tradycją naszego przedszkola należało jeszcze pożegnać się ze złą zimą. Dzieci wraz z paniami przygotowały gałązki drzew ozdobione kolorową bibułą. Tak przygotowani ruszyliśmy na powitanie wiosny. Barwny Korowód udał się na spacer wraz z wesołym śpiewem, kolorowymi kwiatkami, zielonymi balonami i okularami w kształcie kwiatów wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci. Po dotarciu na plac przedszkolny tradycyjnymi okrzykami „precz zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Miejsce Marzanny zajęła Pani Wiosna, którą wprowadziliśmy do przedszkola i umiejscowiliśmy w hollu przedszkola. Wszystkim zrobiło się milej i weselej.

Do góry

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W tradycję naszego przedszkola wpisało się śniadanie wielkanocne, przygotowane wspólnie przez dzieci i personel przedszkola. Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie po to, by święta były świętami, a piękne tradycje niezmienne pozostały. Wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój: dzielenie się jajkiem i składanie życzeń, wykwintny smak mazurków i bab wielkanocnych.


WESOYCH ŚWIĄT

Do góry

Let's bake cookies -- pieczemy ciasteczka

Uczniowie klasy V zostali cukiernikami... na chwilę.


Ponieważ wszyscy lubimy słodyczne, postanowiliśmy wypróbować przepis na ciasteczka z czekoladowymi kawałkami.


Przysmak dzieci w USA okazał się bardzo smaczny. Chociaż do pełni szczęścia zabrakło szklanki mleka i tak wszyscy oblizywali palce.


Na zdjęciu widać, jak niecierpliwie oczekawaliśmy na nasz wypiek.


Było pysznie.

Do góry

Konkurs Recytatorski

W piątek 13 marca 2015 r. w Międzybrodziu Żywieckim odbył się konkurs recytatorski.


Do konkursu, z mojej klasy, zgłosiłam się razem z koleżanką, Hanią. Pozostałe dzieci, to reprezentanci uczniów każdej klasy w naszej szkole.


Na miejsce konkursu pojechaliśmy busem. Po przyjeździe, weszliśmy do sali, w której każde dziecko mówiło swój wierszyk.


Na zakończenie, każdy z nas otrzymał dyplom i smakołyki. Młodsze dzieci dostały książki a starsze piaskowe obrazki.


Po konkursie, zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.


Wyniki konkursu:


II miejsce: Emilia Zimna z klasy Ia


Wyróżnienie: Kacper Zoń z klasy V

Kamila Węglarz kl.II
Do góry

Wiosna w szkole

Pierwszy dzień wiosny, to dzień, w którym dzieją się dziwne rzeczy w naszej szkole.


Uczniowie klasy VI, na kilka godzin,  stają się nauczycielami, a nauczyciele zasiadają w szkolnych ławkach. Pani dyrektor przekazuje symboliczne klucze do szkoły i od tej pory nowy dyrektor i grono pedagogiczne pełnią obowiązki nauczycieli.


W tym dniu w szkole jest dużo radości i śmiechu.


Jednak po zakończeniu zabawy, wielu szóstoklasistów przyznaje, że bycie nauczycielem to wcale nie taka łatwa sprawa i chętnie powracają do swoich ról. Są też tacy, którym bycie nauczycielem bardzo się podoba. Może w przyszłości zdecydują się na pracę w szkole? Kto wie?


 

Do góry

Wyjazd do Banialuki na przedstawienie pt.: WĄŻ

W dniu 30 marca 2015 r. klasy I-III odwiedziły Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Wybraliśmy się na spektakl pt.: "Wąż". Godzina zbiórki była ustalona na 7:35 przy szkole. Do teatru zawozły nas dwa autokary. Po dotarciu na miejsce, zajęliśmy najlepsze miejsca w teatrze, w rzędach od pierwszego do czwartego. Przydstawienie trwało 1 godzinę.


Spektakl opowiadał o podróży trójki przyjaciół: Węża, Chomika i Gekona, w poszukiwaniu rąk i nóg tego pierwszego. Bohaterowie spotykają na swojej drodze: Wróżkę Zębuszkę, Magika, Królika, Pająka i Ptaka. Na samym końcu spotykają Boga. Wąż nie akceptował swojej odmienności, dopiero spotkanie z Bogiem, uzmysłowiło mu, że każdy, na swój sposób, jest wspaniały i idealny.


Spektakl był bardzo humorystyczny, a aktorzy zagrali wyśmienicie. Stroje były bardzo dobrze przygotowane i ciekawe.


Po zakończeniu spektaklu, udaliśmy się do autokarów, którymi bezpiecznie wróciliśmy do Czernichowa.


Po powrocie do szkoły, każdy z uczniów udał się na obiad, a później rozeszliśmy się do domów rozmyślając nad obejrzanym przedstawieniem.

Weronika Zaręba kl.II
Do góry

Konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II

W tym roku mija 10 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Dnia 10.04.2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o świętym Polaku Janie Pawle II – zorganizowany przez panią katechetkę. Uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: młodszą (kl. I-III) i starszą (kl. IV-VI). Losowali pytania, za które otrzymywali określoną ilość punktów. Odpowiadający wykazali się ogromną wiedzą na temat świętego. Zwycięzcami konkursu w grupie starszej zostali przedstawiciele klasy szóstej: Dagmara Drewniak, Kinga atanik, Kacper Żebrowski. W grupie młodszej zwyciężyły exequo: z klasy III - Maria Pszczółka, Daria Ciechacka i Patrycja Tomaszek, a z klasy II - Hanna Godzieszka, Weronika Zaręba i Kinga Grabska. My dowiedzieliśmy się ciekawych informacji z życia Papieża.

Justyna Broniszewska kl.V
Do góry

Wycieczka do Wieliczki i Wadowic

Dnia 21 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę do Wieliczki. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie kopalni soli „Wieliczka”. Byliśmy zachwyceni tym co widzieliśmy. Uczniowie uważnie słuchali przewodnika, a niektórzy nawet pięknie odpowiadali na jego pytania. Zapamiętaliśmy dużo ciekawostek o historii kopalni i jej dniu dzisiejszym. Potem pojechaliśmy do Wadowic, do Muzeum Jana Pawła II, które wywarło na nas wielkie wrażenie. Spacerowaliśmy też po wadowickim rynku i kupowaliśmy kremówki. Na koniec zjedliśmy obiad i udaliśmy się w drogę powrotną.


Uważam, że ta wycieczka była pouczająca, wspaniała i pełna wrażeń.

Natalia uc kl.VI
Do góry

Apel o uzależnieniach

Dnia 24 kwietnia 2015 roku, w naszej szkole odbył się apel, na temat używek i uzależnień. Krótkie przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VI.


Występ miał na celu ukazać uczniom negatywne skutki brania narkotyków, palenia papierosów i picia alkoholu. Przewodnia myśl przedstawienia to hasło: ,,Nie biorę, nie palę, nie piję a zdrowo żyję ”. To zdanie mobilizuje do myślenia i zastanowienia się nad wielkim zagrożeniem nałogów.


Uczniom bardzo podobał się występ naszych kolegów, dlatego uważam, że był to udany i pełen wrażeń początek dnia.

Natalia uc kl.VI
Do góry

ODWIEDZAMY NASZYCH STRAŻAKÓW

Nasze dzieci odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Czernichowie. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, zapoznali ze sprzętem używanym do ratowania ludzi w wypadkach samochodowych, z sprzętem do gaszenia pożarów. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie. Ta wizyta poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru oraz zapoznaniem z pracą strażaka, wzbogaciła wiedzę dzieci o wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej. Po wizycie w straży dzieci przyznały zgodnie, że ten zawód bardzo się im podoba. Kto wie może któryś z nich zostanie strażakiem? Przedszkolacy serdecznie DZIĘKUJĄ strażakom za tak miłą i ciekawą atrakcję

Do góry

KONKURS ORTOGRAFICZNY 2015

Tradycyjne już w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny, podzielony na III etapy. Wyniki zmagań ortograficznych przedstawiają się następująco: • I - Klaudia Matura

 • II - Kacper Zoń

 • III - Cezary Wejman

Klaudia Matura kl. VI.
Do góry

III OLIMPIADA PRZEDSZKOLNA

W maju po raz trzeci zorganizowana została wielka impreza sportowa między placówkami naszej gminy. Była to trzecia olimpiada pod nazwą "Żyjmy zdrowo na sportowo". Celem olimpiady dla przedszkolaków było propagowanie gier i zabaw dla dzieci. Tej fantastycznej imprezie, towarzyszyła wspaniała atmosfera i super zabawa. Uważamy, że ten rodzaj zawodów sportowych, powinien mieć zasięg ogólnopolski. Sprzyja on większemu zaangażowaniu w rozwój fizyczny dzieci oraz zdrową rywalizację na niwie sportowej. Zwycięzcą okazała się niezawodna drużyna z Żarnówki. Biorąca udział w olimpiadzie drużyna naszego przedszkola zajęła III MIEJSCE, natomiast na drugim stopniu podium stanęła drużyna z Międzybrodzia Żywieckiego. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Do góry

Święto Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2015r. W naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą uchwalono w 1791r.


Harcerze i uczniowie klas III-VI przygotowali piękny montaż słowno-muzyczny, który w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia sprzed ponad dwóch wieków. Recytowane wiersze oddawały piękno naszej ojczyzny i jej bogatą historię. Fragment przedstawienia nawiązywał też do święta Flagi, które obchodzimy 2 maja. Podsumowaniem występów było zaśpiewanie piosenki pt:Nadzieja”.


Uczniowie z uwagą uczestniczyli w tej ciekawej lekcji historii. Na pewno dużo ciekawostek z naszej historii pozostało w ich pamięci.

Justyna Broniszewska kl. V
Do góry

Trzydniowa wycieczka do Warszawy

Dnia 06.05.2015 pojechałem na wycieczkę szkolną. O godzinie 6:00 podjechał autobus i po około 6 godzinach jazdy  dojechaliśmy do Warszawy.


Najpierw zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki i wyszliśmy na taras widokowy, skąd było można zobaczyć piękną panoramę Warszawy. Potem pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Były tam ciekawe wynalazki,  które mogliśmy wypróbować,  np. maszyna, która oddawała trzęsienie ziemi. Następnie przyjechaliśmy do naszego hotelu SUS-eł. Tam zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy do pokojów.


Na drugi dzień zwiedzanie rozpoczęło się od Muzeum Powstania Warszawskiego. Było można tam m.in. zrywać kartki z kalendarza, opisujące wydarzenia z poszczególnych dni powstania. Potem podziwialiśmy też Łazienki Królewskie. Jest to zespół pałacowo-parkowy, z pięknymi budowlami i piękną roślinnością. Znajduje się tam też pomnik Fryderyka Chopina. Po południu byliśmy na cmentarzu na Powązkach. Oddaliśmy hołd polskim patriotom, którzy tam są pochowani. Podczas jazdy po mieście widzieliśmy m.in. gmach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ambasady, Stadion Narodowy.


W trzecim dniu pobytu w Warszawie zwiedzaliśmy Stare Miasto, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza i jechaliśmy metrem do Wilanowa. Tam podziwialiśmy pałac wilanowski-siedzibę króla Jana III Sobieskiego. Był piękny. Niestety była to ostatnia atrakcja wycieczki. Musieliśmy opuścić stolicę i do domu dojechaliśmy o godzinie 22:00. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu, ponieważ poznaliśmy stolicę z jej zabytkami. Mnie najbardziej podobały się Łazienki Królewskie.

Do góry

SAMORZĄD UCZNIOWSKI W NASZEJ SZKOLE

Samorząd uczniowski ma na celu budowanie wśród uczniów poczucia własnej wartości i przydatności działania na rzecz szkoły.


We wrześniu w naszej szkole wybraliśmy przedstawicieli samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2014/2015 i opracowaliśmy najważniejsze założenia do naszej pracy : • przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym,

 • stwarzania sytuacji dających możliwość wykazywania inicjatywy samorządowej w bezinteresownym działaniu na rzecz szkoły i środowiska,

 • ukazywanie sensu praw i obowiązków, zasad i reguł, zakazów obowiązujących w życiu społecznym,

 • kultywowanie tradycji i obrzędów szkolnych,

 • integrowanie działań wychowawczych szkoły i rodziny oraz środowiska lokalnego,

 • rozwijanie prawidłowych zachowań sprzyjających bezpieczeństwu w różnych sytuacjach.


Mamy nadzieję, że założenia te zostaną w pełni zrealizowane w społeczności uczniowskiej naszej szkoły.


Kacper Żebrowski- przewodniczący szkoły
Zosia Rodak- zastępca przewodniczącego

Do góry

PIKNIK RODZINNY

W majowe sobotnie popołudnie w Czernichowie odbył się Piknik Rodzinny. Uczestniczyły w nim całe rodziny podopiecznych z Przedszkola i Szkoły Podstawowej. Na początek dzieci z wszystkich grup zaprezentowały swoim rodzicom program artystyczny, w których dziękowały rodzicom oraz wyrażały, jak ważnymi osobami w ich życiu są mama i tata. Piknikowi towarzyszyło mnóstwo atrakcji. Był dmuchany zamek, który cieszył się ogromnym. Rodzice na chwilę mogli wyjść ze swej roli i wspólnie ze swoimi pociechami bawili się jak dzieci. Po wyczerpujących swawolach należy coś zjeść. I tu także organizatorzy, oraz Rodzice stanęli na wysokości zadania. Przygotowano mnóstwo smakołyków: kiełbaskę z grilla, chlebek ze smalczykiem i ogóreczkiem, a na deser przepyszne ciasta upieczone przez rodziców. TO było ciekawe i pełne wrażeń popołudnie w naszej gminie.

Do góry

Piknik rodzinny

Dnia 30 maja 2015 r. w Czernichowie na boisku LKS Magórka Czernichów, odbył się festyn z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca. Na tę uroczystość przygotowano wiele atrakcji. Jedną z nich były przedstawienia, popisy artystyczne uczniów i przedszkolaków. Występujący pięknie śpiewali, recytowali i tańczyli, co wzbudziło wielkie zainteresowanie i podziw publiczności. Ciekawy był też konkurs piosenki, a jurorzy mieli problem z wyłonieniem najlepszych. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała za zaangażowanie w przygotowaniu pikniku rodzicom, uczniom i nauczycielom i zaprosiła na dalszą zabawę. Myślę, że mimo niezbyt sprzyjającej pogody wszystkim się podobało, a dzieci i rodzice byli zadowoleni .

Klaudia Matura kl.VI
Do góry

ODWIEDZAMY MIASTECZKO WESTERNOWE

Nasze przedszkolaki wraz z rodzicami udały się w podróż do Miasteczka Westernowgo Twinpigs w Żorach, gdzie czekała na nas niesamowita przygoda w miasteczku kowbojskim. Dzieci zobaczyły na własne oczy atrakcje Parku: panoramę Miasteczka, indiańską wioskę, pokazy kowbojskie, strzelnice, park rozrywki dla dzieci, plac zabaw z wieloma niespodziankami, konie i kucyka i inne. W Miasteczku Twinpigs nie zabrakło też Kowbojów, uroczego i dowcipnego Więźnia oraz Szeryfa miasteczka. Oczywiście odwiedziliśmy także atrakcje dla smakosza, czyli "Panna Maria Teksas", w którym zjedliśmy ciepły poczęstunek. Spędziliśmy dzień pełen przygód i wrażeń oraz niesamowitej przygody na Dzikim Zachodzie.

Do góry

SPORT TO ZDROWIE, W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH, WIEM CO JEM

To przewodnie myśli, które towarzyszyły nam w bieżącym roku szkolnym programu „Trzymaj formę”. Zdajemy sobie sprawę, że zdrowie to najcenniejsza rzecz, jaką posiada człowiek. Nic nie jest nam dane na zawsze i trzeba o nie dbać poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne i czynne spędzanie wolnego czasu. W ramach tych działań między innymi: • poznawaliśmy zasady zdrowego żywienia,

 • przygotowywaliśmy zdrowe potrawy,

 • z udziałem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Czernichowie opracowaliśmy zdrowe jadłospisy i gotowaliśmy potrawy,

 • rywalizowaliśmy w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach,

 • przygotowywaliśmy projekty edukacyjne o zdrowym trybie życia,

 • uczestniczyliśmy w akcjach „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”,

 • przedstawialiśmy na apelu montaż słowno – muzyczny,


Dzięki tym działaniom staramy się spożywać tylko ZDROWE PRODUKTY i każdą wolną chwilę wykorzystywać na poprawe kondycji fizycznej.


 

Natalia Łuc
Do góry

Zawody sportowe - Dzień Dziecka

1 czerwca 2015r. zorganizowano w naszej szkole zawody sportowe. Brali w nich udział uczniowie wszystkich klas, podzieleni na grupy wiekowe.


Rywalizowali w czterech dyscyplinach, które sprawdzały szybkość, refleks i wytrzymałość startujących. Oczywiście konkursowi towarzyszyły wielkie emocje.


    Zwycięscy rozgrywek to:


Grupa młodsza:


I - Dominik  Droździk
II - Kuba Kos
III - Marta Talik                                     


Grupa starsza:


I - Kacper Żebrowsk
II - Dominik Łuc
III - Łukasz Tlałka


Uważam, że te zawody były ciekawe i wszystkim się podobało.

Klaudia Matura kl.VI
Do góry

UPRAGNIONY CZAS WAKACJI

Po całorocznym trudzie przyszedł czas na odpoczynek. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy udanych i słonecznych wakacji oraz wiele radości ze wspólnie spędzonych chwil.

Do góry

Na wakacje ruszać czas

Za dni kilka –o tej porze
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy
żeby bawić się na plaży.

A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.

Ja na morze nie mam czasu.
Wolę jechać het- do lasu.
I tam z dziadkiem zbierać grzyby
albo w rzece łowić ryby.

Dla mnie to najlepsza pora
żeby wskoczyć do jeziora.
Nie chcę w upał chodzić w góry.
Wolę jechać na Mazury.

Morze, góry, las i rzeka;
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato
Jedźmy mamo, jedźmy tato.

Do góry