Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie
Login
Hasło
 
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czernichowie

Poprzednie lata - 2017/2018

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

     Dnia 4 września 2017 roku w naszej szkole rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Na początek uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w uroczystej Mszy świętej o godz. 9.00, odprawionej przez naszego księdza Waldemara Niemca.


    Po mszy, uczniowie oraz nauczyciele wraz z pocztem sztandarowym na czele, przemaszerowali na halę sportową. Tam przywitali nowych uczniów - klasę pierwszą. W tym roku nasza szkoła zmieniła się w szkołę ośmioklasową, więc powiększyła się o klasę siódmą. Pani Dyrektor uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny.


    Po spotkaniu na hali, poszczególne klasy udały się na spotkania z wychowawcami. W klasach rozmawialiśmy o organizacji nowego roku szkolnego.


    W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

Kamila Węglarz kl.V
Do góry

Obserwuj przyrodę z aplikacją GrowApp

Zachęcam do prowadzenia regularnych obserwacji roślinności. W ramach Europejskiej Kampanii Fenologicznej obserwacje Zazieleniania się (Green up)  i Starzenia się roślin (Green down) wspierać będzie dedykowana aplikacja mobilna GrowApp. Pozwali ona na wzbogacenie wyników podstawowych obserwacji o dokumentację zdjęciową (raportowanie zmian w wyglądzie drzew i krzewów). Na podstawie przesłanych zdjęć będzie automatycznie tworzona animacja prezentująca zmiany fenologiczne zachodzące w ciągu roku. Aplikacja jest całkowicie darmowa. Znalezione obrazy dla zapytania grafika dotycząca drzew


Jak prowadzić obserwacje przy wykorzystaniu aplikacji?


http://globe.gridw.pl/kampania-fenologiczna/obserwacje-roslinnosci-z-aplikacja-growapp


      Nauczyciel przyrodyDo góry

Konkursy ZPKWŚ

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach  organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Konkurs pt. "EKO - BAJA" adresowany jest do uczniów klas IV – VI szkół PODSTAWOWYCH z terenu województwa śląskiego. Zadanie uczestników polega na stworzeniu bajki w formie komiksu z udziałem zwierząt jako głównych bohaterów. Drugi konkurs pt."Krajobraz i Przyroda Województwa Śląskiego" to konkurs fotograficzny adresowany do uczniów klas VII-VIII szkół PODSTAWOWYCH oraz GIMNAZJALNYCH z terenu województwa śląskiego. Prace należy składać u nauczyciela przyrody do 16 października.


Więcej informacji o tych konkursach na podanych stronach: 


http://www.zpk.com.pl/images/news/EE_2017/%C5%BBywiec/konkurs/Regulamin-Krajobraz_i_przyroda_woj._%C5%9Bl%C4%85skiego.pdf


http://www.zpk.com.pl/images/news/EE_2017/Rudy/konkurs/Regulamin_konkursu_EKO-BAJA.PDF


 

Do góry

Udział w akcji Sprzątanie Świata

15 września 2017r. uczestnicy kółka przyrodniczego naszej szkoły wybrali się na Magurkę. Celem wycieczki było porządkowanie szlaku w ramach akcji Sprzątanie Świata.


Wyruszyliśmy spod Przełęczy Przegibek  i szybko dotarliśmy do schroniska. Po drodze poznawaliśmy przyrodę Beskidu Małego i wypatrywaliśmy oznak zbliżającej się jesieni. W schronisku był czas na odpoczynek i posiłek, a przy Chacie na Magurkę czas na zabawę.  W drodze powrotnej wszyscy byli mocno zaangażowani w zbieranie śmieci, których szybko w naszych workach przybywało. Dla wszystkich była to świetna zabawa, ale też  lekcja poszanowania środowiska i jej zasobów. 


 

Julia Zemczak kl. VII
Do góry

Drugie życie śmieci

W czwartek 21 września po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pracownika ZPKWŚ Oddział w Żywcu p. Piotra Dzikiego, który tym razem opowiadał nam o ekologicznym podejściu do życia. Hasło tegorocznej akcji Sprzątanie świata - Polska 2017 brzmiało "Nie ma śmieci - są surowce " dlatego p. Piotr przekonywał, że w rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku szklanych pojemników czy puszki aluminiowej).

To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów.
Segregacja odpadów, a następnie ich recycling ma znaczący wpływ na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, a także środowisko.

Do góry

SPOTKANIE Z JEŻEM

Ośrodek Rehabilitacji "MYSIKRÓLIK" na pomoc dzikim zwierzętom zorganizował w naszym przedszkolu prelekcję dla najmłodszych przedszkolaków. Ośrodek pragnie, aby jedną z podstawowych misji Mysikrólika była edukacja, w której pokładają wielką nadzieję. Sukcesywnie realizują plan edukacji najmłodszych, by mógł dać on pozytywne efekty w przyszłości. Tym razem ośrodek przywitał z prelekcją do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czernichowie.


Bardzo dziękujemy za przybycie i cenną lekcję!

Do góry

Bezpieczna droga do szkoły

    W naszej szkole prowadzimy edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klasy pierwszej poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.


 14 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy "0", I i III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Gość omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. 


Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.


Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


 


 

Do góry

Wycieczka na Magurkę

Dnia 28 września 2017roku, uczniowie klas 6 i 7 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę na Magurkę. Autokarem dojechaliśmy na Przegibek o godzinie 9.00 i stąd wyruszyliśmy na szczyt Magurki. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki, rozmawialiśmy i robiliśmy zdjęcia. Nie umknęły naszej uwadze również napotkane zwierzęta, jak padalec, żuk gnojowy i jaszczurka zwinka. Ze szlaku obserwowaliśmy piękną panoramę Bielska-Białej. Zauważyliśmy też pierwsze oznaki jesieni – mieniące się w słońcu różnokolorowe drzewa. Gdy dotarliśmy na górę, przygotowywaliśmy drewno na rozpalenie ogniska. Następnie piekliśmy kiełbaski, które były smaczne. Obserwowaliśmy zwierzątka, które hodują właściciele tamtejszej zagrody. W wolnym czasie bawiliśmy się z przyjaciółmi. Wstąpiliśmy też do schroniska. Około godziny 13.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Szliśmy niebieskim szlakiem do Czernichowa. Wraz z panem Tomkiem zebraliśmy dużo grzybów, które zostały rozdane chętnym. Dzień był bardzo ciekawy i udany. Wszyscy ponownie chcemy wybrać się na taką wycieczkę.


 

Julia Zemczak i Anieszka Prochownik kl. VII
Do góry

PASOWANIE NA STARSZAKA

Kochane dzieci - tak rozpoczęła się uroczystość na pasowanie na starszaka w naszym przedszkolu -  Serdecznie witam Was na dzisiejszej uroczystości „Pasowania na Starszaka”. Na tą wyjątkową uroczystość przybyli wspaniali goście, nasz pani dyrektor, nauczyciele z naszego przedszkola i najmilsi goście - rodzice. To była ciekawa lekcja dla wszytskich przedszkolaków.
Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień na długo pozostanie wszystkim w pamięci, gdyż pasowanie to przyjęcie przedszkolaków do grupy starszaków czyli najstarszych dzieci w przedszkolu. Teraz nasze starszaki  będą dawać przykład młodszym dzieciom jak zachowywać się w przedszkolu.


Gratulujemy starszakom i życzymy powodzenia!!!

Do góry

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

We wrześniu w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Żywcu. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. To byłą ciekawa lekcja dla nas wszytskich.


DZIĘKUJEMY

Do góry

Wycieczka klas I-V do Gajówki

28 września wybraliśmy się do Gajówki. To nasze ulubione miejsce na spotkanie przy ognisku i zabawy. Pogoda dopisała, wkoło las mienił się jesiennymi kolorami także mogliśmy podziwiać otaczającą nas przyrodę. Mieliśmy nawet okazję zobaczyć małą salamandrę, która wygrzewała się w jesiennym słońcu. Wyprawę zaliczamy do udanych.


 

Do góry

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowym DniuTabliczki Mnożenia organizowanym pod hasłem Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!


Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:25-28.09.2017. Przypominaliśmy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole. Pomagał nam próbny Patrol Egzaminacyjny. Sześć osób z klasy piątej, po sprawdzeniu wiedzy z tabliczki, zostało mianowanych na Asystentów – Patrolu Tabliczki Mnożenia. Spacerowali oni po szkole przez cały tydzień i uprzejmie przepytywali z tabliczki mnożenia uczniów, nauczycieli, rodziców i obsługę. W szkole pojawiły się plakaty dotyczące sprytnych obliczeń związanych z mnożeniem, a także łamigłówki matematyczne, wykorzystujące znajomość tabliczki mnożenia.
29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia(na lekcjach matematyki):* Uczeń wybierał los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Jeżeli podał wszystkie poprawne odpowiedzi w ciągu 3 minut, zdobywa tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).* W przypadku pomyłki, choćby raz, egzamin był niezdany. Egzamin można było powtórzyć po 1 godzinie (ale wtedy na przerwie).* Również na przerwach tytuł MT EXPERT mogli zdobyć dorośli przy stanowisku Patrolu Egzaminacyjnego.
Na uroczystym apelu wręczyliśmy medale Mistrzom Klas (najszybsi w klasach).


Na apelu w wielkim finale Mistrzowie Klas zmierzyli się z tabliczką mnożenia skacząc na skakance i tak wyłowiliśmy Mistrza Szkoły.
Mistrzowie klas:


Zuzanna Janik kl.III (w finale skakał wicemistrz Mikołaj Prochom, gdyż Zuzia miała rękę w gipsie),


Paulina Pichórz kl.IVa,


Miłosz Sadlik kl.IVb,


Adrian Biliński kl.V,


Paulina Pawełek kl.VI.


Klasa VII była tego dnia na wyjeździe edukacyjnym.


Mistrz Szkoły: Adrian Biliński z kl. V.Wyłoniliśmy 37 Ekspertów Tabliczki Mnożenia wśród uczniów i dorosłych.
Było wesoło, miło i pożytecznie!!!Do góry

POMARAŃCZOWE ŚWIĘTO

W październiku w przedszkolu obchodzony był kolejny „kolorowy dzień” - dzień  pomarańczowy. W tym dniu nie brakowało pomarańczowych atrakcji. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o marchewce i innych „pomarańczowych” warzywach i owocach. Były marchewkowe konkursy i zawody. Tańce przy piosence „Urodziny marchewki”, a także fantastyczne prace plastyczne.  Dzieci z wielką ochotą układały na talerzykach obrazki ze zdrowej i chrupiącej marchewki oraz słodkiej mandarynki, które następnie zjadły z wielkim apetytem popijając przy tym pyszny sok marchewkowy i pomarańczowy. Dla wszystkich był to bardzo wesoły dzień!

Do góry

Spotkanie z panem leśniczym

25 października uczniowie z kółka przyrodniczego i świetlicy  spotkali się z leśniczym p. Krzysztofem Bogdanowskim. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jakie ssaki żyją w naszych lasach, jakie ptaki odlatuja na zimę, a jakie u nas zostają oraz jak prawidłowo je dokarmiać. Poznali również wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Uczniowie przekazali p. leśniczemu zebrane żołędzie i kasztany, żeby pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Dziękujemy panu Krzysztofowi za spotkanie i poświęcony czas.

Do góry

ZAPASY NA ZIMĘ


Piątek w naszym przedszkolu był dniem innym niż wszystkie. Przedszkolaki uczestniczyły w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci wraz z paniami zabrały się ochoczo do pracy: szatkowały kapustę, marchewkę, ugniatały i przyprawiały kapustę w słoikach. Podkreślono jej walory zdrowotne i porównywano smaki składników do jej przygotowania. Wszystko teraz czeka na pierwsze próby smakowania, aż ślinka cieknie...

Do góry

WSPOMINAMY ZMARŁYCH

Święto Wszystkich Świętych jest szczególnym świętem dla każdego. Nasze przeszkolaki również wyraziły chęć upamiętnienia tego wyjątkowego.  W tym celu udaliśmy się w szczególne miejsce pamięci w Czernichowie  - pod pomnik poświecony  Ofiarom Hitlerowskiego Terroru w Czernichowie w przeddzień święta zmarłych, by w ciszy i zadumie oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.


 


CZEŚĆ† ICH PAMIĘCI...

Do góry

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

"Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się gdy patrzę".


Tym razem dla naszych maluszków, średniaków i starszaków zorganizowany został wyjazd do Teatru Banialuka w Bielsku - Białej na spektakl  pt. "Calineczka".  Autobusem, a potem spacerkiem przez Bielsko dotarliśmy na miejsce. W sali teatralnej zajęliśmy super miejsca w pierwszym rzędzie.....zgodnie z biletami. No i się zaczęło. Na scenie pojawiało się mnóstwo postaci....oczywiście w tym najważniejsza Calineczka.  Efektów różnych było co niemiara: światło dźwięki i w ogóle cała imponująca scenografia, która zmieniała się w zależności od sytuacji. To była piękna przygoda z teatrem.

Do góry

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dzieci z naszego przedszkola odwiedziły bibliotekę. Wizyta miała na celu zapoznanie się z biblioteką, książkami. Dla większości dzieci nie było to pierwsze spotkanie z tą instytucją. Na początek pani bibliotekarka zapoznała przedszkolaków z zasadami przebywania w bibliotece. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika  i książki itp. Przedszkolaki mogły przejść między regałami , aby obejrzeć księgozbiór. Zwiedziły też wypożyczalnie i czytelnie dla dorosłych. Dzieci zachowywały się wzorowo, zadawały wiele pytań, oraz obiecały, że będą nas częściej odwiedzać. Dzieci wysłuchały wierszy Juliana Tuwima pt. ,,Murzynek Bambo”, ,,Warzywa”, ,,Lokomotywa”i ,,Kotek” oraz narysowały rysunek do wybranego wiersza. W podziękowaniu za przyjęcie w naszej bibliotece przedszkolaki wyrecytowały pięknie znany im wiersz o książkach. Dzieci na koniec  otrzymały upominki. Tak zakończyła się ta ciekawa lekcja w bibliotece.

Do góry

11 LISTOPADA

Przedszkolaki z naszego Przedszkola niezwykle uroczyście obchodziły Święto Niepodległości. Dzieci z grupy zerowej przystrojone w biało- czerwone symbole narodowe zaprezentowały patriotyczny program artystyczny.
Czcząc pamięć tamtych historycznych dni wszystkie przedszkolaki zaśpiewały Hymn Polski. Obchody 11 listopada uczą dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwijają poczucie przynależności narodowej.

Do góry

Tydzień Zdrowia w naszej szkole

W związku z obchodzonym 8 listopada Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania tydzień w listopadzie poświęciliśmy zdrowemu żywieniu. Już kolejny raz młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Dzieci same przygotowały pyszne i zdrowe śniadanie. To była świetna okazja, by zrozumiały, jak ważne jest codzienne zdrowe odżywianie. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i maja siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Uczniowie klasy I i III wzięli również udział w spotkaniu z pielęgniarką Panią Barbarą Mreńcą. Pani pielęgniarka przekazała dzieciom cenne wskazówki, jak dbać o zdrowie i jak się zdrowo odżywiać. Cierpliwie odpowiadała również na zadane pytania. To spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.


Klasa VI wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Social Kuchnia Sp.Z o.o. „Zdrowy jak ryba” i przygotowała pełnowartościowy posiłek bazujący na tuńczyku. Konkurs ma na celu propagowanie wśród uczniów dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem, takich jak umiejętność komponowania zbilansowanych i smacznych posiłków oraz korzyści z konsumpcji ryb. Uczniowie z zapałem przystąpili do konkursu. Najpierw skomponowali sałatkę, zakupili niezbędne produkty, przygotowali sałatkę i oczywiście ją skonsumowali. Oprócz sałatki przygotowali jeszcze pastę z tuńczyka, a Ci którzy nie dali się przekonać do ryby przygotowali kanapki z warzywami. Kulinarne zajęcia cieszyły  się dużym zainteresowaniem i na pewno będziemy je kontynuować.


 

Do góry

Wyjazd na basen

Przy współpracy z Panem Piotrem Krysiakiem (instruktorem pływania) uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na basen do Kęt. Dzieci mogły potrenować pływanie pod okiem trenera, a także spędzić czas na zabawach w basenie.

Do góry

Kiermasz Świąteczny!

23 listopada w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Za zorganizowanie przedsięwzięcia odpowiedzialni byli nauczyciele świetlicy oraz inni nauczyciele, którzy wykonywali ozdoby świąteczne. Zgromadzone środki, przekazane zostaną na rzecz szkoły.


Dziękujemy!

Do góry

Nocowanie w Szkole

Z 24 na 25 listopada, po raz pierwszy, uczniowie klas 4b i 5, zamiast w domu, w swoim łóżku, spędzili noc w szkole.


Jednak zanim położyli się spać, to trochę się działo. Było „biegające dyktando”, "rodzinka", gra w rzutki. Potem zabawa przeniosła się do hali sportowej, a tam mnóstwo atrakcji: zawody, między innymi,„wyścigi łodzi” i mecz... po północy ;-) Na koniec jeszcze dyskoteka i karaoke. Kto odważył się zaśpiewać? Byli śmiałkowie z 4b!!!


Pora na sen przyszła... późno w nocy a może już nad ranem? 


 


 

BK
Do góry

MIKOŁAJKI U PRZEDSZKOLAKÓW

W tym roku nasze przedszkolaki postanowiły uprzedzić św. Mikołaja i wyszły mu na przeciw organizując wyjazd na spotkanie z nim w Figloraju "Przygoda". Od samego rana dzieci nie mogły doczekać się wjazdu. Droga do Bujakowa to również wielki czas zniecierpliwienia. Wkońcu dotarliśmy do krainy św. Mikołaja i własnym oczom nie mogliśmy uwierzyć jaką bajkową krainę zobaczyliśmy. Og progu witał nas renifer i świetna zabawa. Wkońcu nadszedł czas kiedy Mikołaj dotarł i rozdał wszystkim dzieciom upominki. Czas pożegnania umilił nam słodki poczęstunek i dalsza zabawa w figloraju. Myślę, że ten wyjazd i spotkanie z Mikołajem dzieci zapamiętają na długo. A może i za rok postanowimy wyjechć Mikołajowi na spotkanie...

Do góry

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

     5 grudnia uczniowie klasy IV V i VI wybrali się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Zarzeczu w celu uczestniczenia w warsztatach bożonarodzeniowych. Zajęcia zorganizowane dla dzieci były bardzo urozmaicone. Przygotowana była prezentacja dotycząca zdobnictwa świątecznego na Żywiecczyźnie, zaprezentowane zostały ozdoby, które kiedyś nasi dziadkowie wykonywali podczas świąt.
     Następnie dzieci miały okazje wykazać się swoim talentem plastycznym, wykonując ozdoby choinkowe. W nagrodę za wspaniałą prace dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Do góry

Szkolny Mikołaj

Każdego roku o tej samej porze w szkole pojawia się wyjątkowy gość - MIKOŁAJ. W tym roku także przybył do naszej szkoły w Czernichowie. Wspólnie z aniołkami rozdając prezenty, a niektórym uczniom także rózgi, odwiedził wszystkie klasy, zerówkę i przedszkolaki. To były miłe chwile, na które musimy czekać znow caly rok.

Do góry

Dzieciaki dla bezdomnych zwierząt

     Nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej ,,Dzieciaki dla bezdomnych zwierząt". Dzięki tej akcji nasza szkoła wsparła schronisko dla zwierząt w Żywcu, zbierając karmę, pościel, miski i inne rzeczy potrzebne psom. Do schroniska wybrała się reprezentacja naszej szkoły w celu przekazania zgromadzonych rzeczy.
     Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w pomoc zwierzętom serdecznie dziękujemy.

Do góry

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

12 grudnia uczniowie kółka przyrodniczego wzięli udział w zajęciach z okazji Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia zorganizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu.


Na miejscu przywitał nas Mikołaj ze słodkim poczęstunkiem aby w miłej atmosferze rozpocząć warsztaty. W I części zajęć przygotowana była prezentacja nt. ptaków, ich zwyczajów oraz zasad  prawidłowego dokarmiania ptaków.  Mogliśmy również posłuchać odgłosów różnych ptaków. W II części uczniowie wykonywali ozdobne karmniki dla ptaków z materiałów papierniczych.


Dziękujemy p. Piotrowi Dzikiemu za  ciekawe zajęcia, podczas których zgłębialiśmy wiedzę z zakresu ornitologii oraz mogliśmy wykazać sie talentem plastycznym.

Do góry

PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

Do góry

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 21 grudnia, kiedy to dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się na wspólnej Wigilii, która była poprzedzona słuchaniem kolęd. Wszystkie przedszkolaki przyszły w tym dniu odświętnie ubrane i w skupieniu oczekiwały na przybycie Wigilijny poczętunek. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Dzieci smakowałypierniczki włąsnoręcznie zrobione, owoce  i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


WESOŁYCH ŚWIĄT

Do góry

KONKURS BOŻONARODZENIOWY

 Doczekaliśmy się rozstrzygnięcia konkursu plastycznego na "Njapiękniejszą bombkę choinkową" W konkursie wzięło udział az 23 wychowanków naszego przedszkola. W dniu 20 grudnia Komisja Konkursowa dokonała przeglądu prac i przyznała wyróżnienia w poszczególnych grupach wiekowych. W trakcie oceny Jury zwracało szczególną uwagę na samodzielność wykonania prac oraz walory artystyczne. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione przedszkolaki otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu dostali słodki upominek. Organizator konkursu składa serdeczne podziękowania uczestnikom oraz RODZICOM za pełną zaangażowania pracę artystyczną z wychowankami i gratuluje wybitnych osiągnięć młodych artystów w naszym konkursie.


GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

Do góry

Ubieranie choinki dla zwierząt.

Przed świętami, podczas zajęć kółka przyrodniczego wybraliśmy się do lasu, aby ubrać choinkę przygotowując ją jako "stołówkę" dla zwierząt leśnych. Zawiesiliśmy na niej jabłka, przysmaki dla ptaków, rozsypaliśmy marchewkę, ziarno i siano. Bardzo podobała nam się ta leśna choinka. Mamy nadzieję, że mieszkańcom lasu także.

Do góry

Świąteczne Kolędowanie

Podtrzymując świąteczne tradycje, jak co roku klasa szósta udała się na kolędowanie po naszej miejscowości i nie tylko. Kolędnicy odwiedzili lokalne instytucje i firmy, składając życzenia świąteczne i noworoczne oraz rozdając świąteczne stroiki.

Do góry

Szkolna Wigilia i kolędowania ciąg dalszy..

22 grudnia przeżywaliśmy w szkole Wigilie klasowe. Najpierw wszyscy obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego.


Wzięło w nich udział 27 uczniów. Występ zakończyło wspólne śpiewanie kolęd. Potem został podsumowany konkurs na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową oraz na kartkę świąteczną a uczestnicy otrzymali nagrody.


Następnie Pani Dyrektor odebrała od harcerzy światełko Betlejemskie, które osobiście roznosiła do poszczególnych klas.


Tam składaliśmy sobie życzenia i śpiewaliśmy kolędy przy wigilijnym stole przygotowanym z naszych szkolnych ławek. Tego dnia zamiast zeszytów i książek położyliśmy na nich świąteczne przysmaki.


Po świętach 13 stycznia Kółko Teatralne kontynuowało kolędowanie podczas corocznego wiejskiego Wieczoru Kolęd na hali sportowej, gdzie ponownie wystawiło Jasełka. Tegoroczne kolędowanie zakończył pokaz Jasełek w Centrum Opieki Długoterminowej Ad- Finem w Czernichowie. Seniorom szczególnie podobały się tradycyjne kolędy, które niektórzy nucili wraz z wykonawcami.

Do góry

Ratujemy i uczymy ratować z WOŚP

Uczniowie klasy trzeciej po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Takie zajęcia odbywają się corocznie od klasy I. Podczas zajęć dzieci uczą się i zapamiętują jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która potrzebuje pomocy. W zajęciach zostały wykorzystane materiały  przygotowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, znają numery alarmowe, potrafią wezwać prawidłowo pomoc  telefonicznie oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.   
 

M.M.
Do góry

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima -  mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem. W większości były to wiersze, piosenki, inscenizacje związane tematycznie z tymże świętem oraz tańce. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Była też wspólna zabawa, a na pamiątkę spotkania goście obdarowani zostali upominkami.


Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną , uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.Do góry

GMINNE KOLĘDOWANIE

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Czernichowie wzięły udział w  "Gminnym kolędowaniu”,  które zorganizowano w sobotę 13 stycznia w Hali Sportowej w Czernichowie. Dzieci zaprezentowały repertuar "Jasełek" oraz zaśpiewały wiele pięknych kolęd i pastorałek.  Celem kolędowania była popularyzacja kolęd i pastorałek wśród dzieci, prezentacja dorobku artystycznego przedszkola i szkoły podstawowej, promocja młodych talentów oraz rozwijanie zainteresowań dzieci tradycjami i obrzędami ludowymi.

Do góry

Konkurs kolęd i postorałek

12 stycznia 2017 r. w Centrum Kultury w Międzybrodziu Żywieckim odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Zaprezentowały się wszystkie młode talenty z przedszkoli i szkół gminy Czernichów. Zespół Regionalny Roztoka zaprezentowała tradycyjną Bożonarodzeniową Szopkę Kukiełkową. Umiejętności artystyczne i rzeźbiarskie członków zespołu gorącymi brawami przyjęła widownia. Jury ogłosiło wyniki i nagrodziło laureatów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności licznej widowni przeglądu.


Weronika Bubała i Emilia Pszczółka zajęły I miejsce w kategrorii 3 - 6 lat, Kamila Pszczółka zajęła II miejsce w tej samej kategorii.


GRATULUJEMY

Do góry

Starsi uczniowie dzielą się wiedzą z młodszymi

W pierwszym półroczu uczennice klasy VII z kółka przyrodniczego, Julia Zemczak i Agnieszka Prochownik przeprowadziły w klasie I i III zajęcia o ssakach naszych lasów. Uczniowie zapoznani zostali z opisami ssaków na Leśnym Wortalu Edukacyjnym a następnie wykorzystując zdobyte informacje pracowali w grupach pod czujnym okiem starszych koleżanek. Jednym z zadań było złożenie sylwetki ssaka, wpisanie jego nazwy i wybranie właściwych cech tego ssaka. Uczniowie obu klas bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i sprawnie wykonywali kolejne zadania. W nagrodę każdy uczeń otrzymał książeczkę o leśnych zwierzętach. Książki przekazało nam  Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. 

Do góry

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE...

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do hali sportowej. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.  Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi rodzicami. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom, rodzicaom i  wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.


            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.


            Kolejny bal karnawałowy już za rok

Do góry

Bezpieczne ferie

W czwartek przed feriami zimowymi Samorząd Uczniowski przygotował apel na temat bezpieczeństwa podczas ferii. Przedstawione zostały nie tylko zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie, ale również inne zagrożenia, np. spowodowane zwisającymi soplami lodu. Wszystkim życzymy przyjemnych i bezpiecznych ferii zimowych:-)

Do góry

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcieliśmy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Do góry

Zabawa Karnawałowa

13 lutego po feriach zimowych w naszej szkole odbyła się tak długo wyczekiwana zabawa karnawałowa! Od godziny 16:00 na hali sportowej wraz z wodzirejem bawiły się przedszkolaki i dzieci z klas młodszych, które na tę okazję, zmieniły się we wróżki, potwory, księżniczki i inne bajkowe postacie. Od godziny 16:30 na holu szkolnym zabawę rozpoczęli starsi uczniowie. Wszyscy pełni werwy spotkali się w szkole o umówionej godzinie i rozpoczęli tańce. Na początku parkiet świecił pustkami, ale pod wpływem muzyki coraz więcej osób zaczynało się bawić na parkiecie. Tańce przerywane były różnymi zabawami przygotowanymi przez dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego. W przerwie uczestnicy zabawy zeszli na stołówkę, aby zjeść pączki i ugasić pragnienie. Gdy nadeszła już godzina 19.00 wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.


Hmm... Ciekawe, czy odrobili zadania, które były na następny dzień?

Do góry

TRENING CZYNI MISTRZA...

Dzień z piłką nożną w przedszkolu to zajęcia ogólnorozwojowe, które  odbyły się pod okiem wykwalifikowanych trenerów w naszym przedszkolu. Zajęcia wspierają prawidłowy rozwój motoryczny i społeczny dziecka. Wszystko to odbyło się w atmosferze dobrej zabawy, dzięki czemu dzieci rozwijałysprawność fizyczną, ćwiczyły równowagę, koordynację wzrokowo – ruchową, koncentrację uwagi oraz pamięć. Zajęcia były skonstruowane tak, by każde dziecko miało okazję odnieść sukces na miarę swoich możliwości.

Do góry

Wycieczka do kina na film "Cudowny chłopak"

19 lutego 2018 roku klasy czwarte i piąta wybrały się do kina Cinema City w Bielsku-Białej. Wyjechaliśmy z samego rana autobusem by obejrzeć film pt.: "Cudowny chłopak". Gdy dotarliśmy na miejsce i zakupiliśmy oczywiście popcorn, przeszliśmy do sali kinowej i usiedliśmy wygodnie w fotelach. Na początek uczestniczyliśmy w warsztatach na temat otwartości i tolerancji, akceptowania inności oraz odkrywania własnej wartości.


Po warsztatach była chwila przerwy, a następnie rozpoczął się seans filmowy. Film opowiadał o chłopcu imieniem Auggie. Urodził się on z deformacją twarzy. Chłopiec większość swojego życia spędził w szpitalu pod opieką rodziców. Gdy Auggie rozpoczyna naukę w szkole próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Pragnie, aby rówieśnicy zrozumieli, że jest tylko zwykłym chłopcem. Jego misją staje się pokazanie ludziom, że prawdziwe piękno nie kryje się w wyglądzie, lecz w głębi duszy. Film był bardzo pouczający, wzruszający, a zarazem zabawny. Z wielu oczu wycisnął łzy. Na pewno warto obejrzeć ten film, bo uczy on tolerancji, posiadania własnego zdania i marzeń.


Po filmie udaliśmy się do autokaru i wróciliśmy do Czernichowa. Wyjazd był bardzo udany i interesujący. Będziemy długo wspominać tę wycieczkę i obejrzany w kinie fascynujący film.

Do góry

PIERWSZA POMOC W PRZEDSZKOLU

W dniu dzisiejszym, tj. 21 lutego 2018r. gościem w naszym przedszkolu byli Ratownicy Medyczni ze Szpitala Pedriatycznego w Bielsku - Białej.  Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych Ratowników Medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.


To ciekawa lekcja ratowania życia dla nas wszystkich, DZIĘKUJEMY

Do góry

ŚWIAT WIRTUALNY W PRZEDSZKOLU

Zajęcia komputerowe w naszym przedszkolu to atrakcyjna i skuteczna metoda wykorzystania komputerów do wspomagania rozwoju dzieci. Cyklicznie, w starszych grupach wiekowych odbywają się zajęcia  z zastosowaniem technologii komputerowej. Dostosowane są do wieku rozwojowego i możliwości dziecka.  Komputer to nowoczesne narzędzie edukacyjne o różnych możliwościach zastosowań. Komputer ułatwia naukę i stwarza możliwość edukacji poprzez zabawę. Podczas zajęć z komputerem dzieci zdobywają nowe wiadomości. Zapoznają się z układem urządzeń, nazwami poszczególnych elementów zestawu, uczą się zasad jego funkcjonowania.

Do góry

Pokazy z ciekłym azotem

Ach co to był za dzień… 22 lutego  odbyły się w naszej szkole pokazy z ciekłym azotem przeprowadzone przez Pana Bogdana Martyniaka z Beskidzkiego Centrum Nauki ze Świnnej. Uczestniczyli w nich uczniowie klas 1 - 7 szkoły podstawowej. Było głośno, efektownie i zaskakująco…
Z zapartym tchem podziwialiśmy doświadczenia.   Dzięki pokazom z ciekłym azotem poznaliśmy magię oraz tajemnicę niskich temperatur. Mogliśmy go dotknąć, a także obejrzeć spektakularne eksperymenty z balonami napełnionymi lub polanymi azotem. Świeża sałata i piękna róża zmieniły się w kruche, jak ze szkła przedmioty. Zapalony ręcznik papierowy płonął jasnym płomieniem pod wpływem ciekłego tlenu, który udało się otrzymać podczas warsztatów. Bardzo efektowny okazał się pokaz połączenia ciekłego azotu z wrzącą wodą –powstała ogromna chmura, w której na kilka chwil zniknął pan Bogdan.  Trudno wyrazić słowami, to co się działo. Myślę, że zdjęcia oddadzą więcej niż słowa.


 

Do góry

Galeria przedmiotów z recyklingu

Do tej pory recykling kojarzył się nam głównie z segregowaniem śmieci. Okazuje się, że z odpadów możemy stworzyć przedmioty nie tylko praktyczne, ale również bardzo ładne. Uczniowie klas IV wykonali różne przedmioty z użyciem odpadowych surowców wtórnych jak m.in. tworzywa sztuczne, tektura czy metale oraz inne surowce wtórne. Były zabawki, doniczki wykonane z butelek po mleku, pomoce dydaktyczne takie jak model płuca, karmnik dla ptaków, pomysłowe kosze na śmieci i na baterie. W ten sposób uczniowie zrealizowali jedno z zadań konkursowych w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Mistrz Recyklingu”. W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczniów klas I i III na najciekawszy przedmiot zwyciężyły prace Martyny Kuźmik (telewizor), Filipa Buratowskiego (auto) i Wiktorii Górnej (kosz na śmieci i baterie).Gratulujemy pomysłów i życzymy kreatywności w realizacji kolejnych zadań konkursowych.


 

Do góry

Czytanie lektur

Uważasz, że lektury są nudne, a może  ich omawianie Cię męczy? Nic bardziej mylnego! Zobacz jak klasa szósta wspaniale bawi się na lekcjach języka polskiego. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Ostatnio poznawaliśmy przygody Zenka Wójcika, który jest głównym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”.  W oparciu o książkę stworzyliśmy piękne lapbooki . Jeśli chcesz je zobaczyć na żywo koniecznie odwiedź szkolna bibliotekę. Zapraszamy!

Do góry

Hobbit

„Fantastyka to dziedzina sztuki oparta na szczególnym rodzaju wyobraźni i swobody twórczej (…). Książka „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” – to jedno z najważniejszych osiągnięć literatury fantastycznej”, a jej autora J.R.R. Tolkiena można śmiało nazwać czarodziejem słowa, którego twórczość kochają dzieci, młodzież i dorośli.
Zajęcia języka polskiego poświęcone omawianiu tej lektury są dla uczniów czymś wyjątkowym, pobudzają wyobraźnię, a przede wszystkim stają się źródłem  wielkiej radości. W naszej szkole szóstoklasiści na podstawie powieści Tolkiena  tworzyli „LEKSYKON POSTACI  Z HOBBITA” oraz „GRĘ DYDAKTYCZNĄ”. Była to praca niezwykle twórcza , poniżej prezentujemy jej cudowne efekty.

Do góry

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość  z okazji powitania wiosny połączona ze Światowym Dniem Wody, który obchodzony jest 22 marca. Święto to ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu lub ograniczenia do czystej wody pitnej. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody 2018 to „Natura dla wody” . Ma ono uzmysłowić nam, iż uszkodzone ekosystemy (na skutek wycinania lasów, osuszania bagien) wpływają na ilość i jakość wody dostępnej do spożycia przez ludzi, a w konsekwencji ma to wpływ na wszystkie elementy naszego życia. Uczennice z klasy VI przygotowały prezentację na temat wody, w której zwróciły uwagę między innymi na sposoby oszczędzania wody. Po prezentacji uczniowie z kółka przyrodniczego zaprezentowali doświadczenia z wodą w roli głównej. Sprawdzali, czy w zakręconej, ale dziurawej butelce popłynie woda; jak działa mydło na napięcie powierzchniowe wody, czy igła pływa po powierzchni wody, czy tonie; czy szybkość dyfuzji zależy od temperatury; na czym polega taniec winogron. Wszystkie te ciekawe eksperymenty omawiała pani Zenobia Kucz-Strzelichowska. Było to bardzo pouczające, i jak się okazało, wiele z tych doświadczeń można wykonać samemu, gdyż materiały potrzebne do ich przeprowadzenia znajdziemy w każdym domu .


Następnie, już zupełnie na luzie i z przymrużeniem oka, uczniowie klasy V zaprezentowali filmik pt:”Atlas Uczniów”. W filmiku przedstawione zostały w krzywym zwierciadle różne typy uczniów. I tak oto w klasach, można natknąć się na: marudę klasową, drzemacza lekcyjnego, podjadacza czy lizusa. Oczywiście lista pozostaje otwarta, gdyż każdy uczeń jest inny. W filmie omówiono tylko 16 podstawowych „przypadków.” Potem przyszedł czas na Wiosenny Quiz”. Piątoklasiści stworzyli prezentację multimedialną z pytaniami dotyczącymi wiosny. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi przewidziane były nagrody. Co ciekawe, w quizie znalazły się pytania, które jednak przysporzyły sporo problemów, jednak większość poradziła sobie z podchwytliwymi zagadkami wyśmienicie.


Po zabawie przyszła kolej na wyczekiwany moment – przekazania władzy uczniom.


Szóstoklasiści stali się nauczycielami i przez dwie godziny prowadzili lekcje we wszystkich klasach. Nauczyciele w tym czasie zasiedli w szkolnych ławach i musieli wykonywać ich polecenia. Nad prawidłowym przebiegiem zajęć czuwał nowy dyrektor – Piotr Dudek, który razem ze swoim zastępcą wizytował poszczególne klasy. Na szczęście nie miał zbyt dużo pracy gdyż wszyscy uczniowie byli wyjątkowo grzeczni.


Pierwszy Dzień Wiosny, zwany też Dniem Wagarowicza, w naszej szkole zdecydowanie do wagarów nie zachęca, ponieważ jest to jeden z tych dni w roku, gdy dzieją się rzeczy niemożliwe a do tego jest interesująco i zabawnie więc kto chciałby takie atrakcje opuścić?

Do góry

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


Dnia 21 marca w  naszym Przedszkolu  odbyło się uroczyste Powitanie Wiosny.
Pożegnaliśmy Zimę, wysyłając ją do Dalekiej Arktyki, a przywitaliśmy Panią Wiosnę ze swoją liczną gromadą pomocników - pszczółek, biedronek, zajączków i pięknych kwiatów. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy, tańce oraz śpiewy. Były także występy dzieci - taniec kwiatów, piękne wiersze a wszystkie dzieci pięknie śpiewały naszą przewodnią piosenkę "Wiosna".
Myślimy, że dzięki tak wspaniałemu powitaniu Pani Wiosny, Zima prędko do nas nie wróci..... Do zobaczenia znów za rok....


Do góry

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

Tradycyjnie w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Śniadanie Wielkanocne”. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania. Wcześniej wspólnie z nauczycielkami dekorowały sale, malowały pisanki, siały owies, rzeżuchę, wykonywały stroiki. Wszystkie te wspólnie wytworzone akcenty wielkanocne znalazły się na stole. Tego dnia dzieci w odświętnych strojach zasiadły do stołu, który uginał się od świątecznych przysmaków, aby w gronie najbliższych kolegów podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia. Po śniadaniu dzieci z niecierpliwością czekały na Wielkanocnego  Zajączka. Okazało się, że prezenty  były pozostawione w różnych miejscach w przedszkolu, dlatego też dzieci miały mnóstwo pracy,  aby je dokładnie odszukać. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Zabawa była przednia, sądząc po zadowolonych i uśmiechniętych twarzach dzieci. Każdemu przedszkolakowi udało się znaleźć PYSZNE CZEKOLADOWE JAJKO. Ten dzień miał wyjątkowy charakter: dzieci śpiewały piosenki świąteczne i bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Takie radosne przeżycia na długo pozostają w pamięci…


 

Do góry

ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ CZAS...

Pierwszy dzień w przedszkolu to jeden z najważniejszych dni w tym roku. Wszyscy w odświętnych strojach, ale jakże w różnych nastrojach. Na twarzach dzieci widać niepewność, zdziwienie, jednak w większości - radość i zadowolenie, że nareszcie będzie można ciekawie i wesoło spędzać czas w gronie przyjaciół i kolegów. Pani dyrektor wraz z wychowawczynami przedszkolnymi z radością powitały wszystkie dzieci i rodziców. Nadszedł czas, by zacząć przygodę w nowym roku szkolnym w przedszkolnych murach.
Serdecznie witamy

Do góry

Wygrana wycieczka

14 marca 2018r. uczniowie klasy III odwiedzili  Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej.


14 marca 2018r klasa III pojechała do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Razem z nami pojechała nasza wychowawczyni pani Marzena Maruszczak i pani Agnieszka Zaręba bibliotekarka. Była to nagroda w konkursie ogłoszonym przez bibliotekę szkolną za najlepsze wyniki w czytelnictwie w I semestrze.


Zebraliśmy się o godz.7.10 w szkole. Wszyscy przyszli na czas. Poszliśmy na przystanek i czekaliśmy na autobus. Następnie pani zakupiła bilety i odjechaliśmy w kierunku Bielska-Białej. Jechaliśmy trochę długo, ale w końcu dotarliśmy. Gdy wysiedliśmy udaliśmy się pieszo do Książnicy Beskidzkiej. Gdy weszliśmy do środka rozebraliśmy kurtki, po czym przywitała nas bardzo miła pani bibliotekarka, która oprowadziła nas po wielkim budynku. Były tam ogromne księgi i małe książeczki, czasopisma i gazety, a także wiele innych książek. Zwiedzaliśmy niedostępne miejsca dla czytelników, gdzie przechowuje się większość zbiorów bibliotecznych, zarówno książek jak i czasopism. Pani bibliotekarka pokazała nam regały jezdne oraz windę do przesyłania egzemplarzy z magazynu do czytelni bądź wypozyczalni.  Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, na których wykonaliśmy zakładko-zajączki. Na koniec każdy  otrzymał kartę zapisu do Książnicy, zakładkę i grę Memory.


Zadowoleni wróciliśmydo szkoły, ciesząc się z udanej wycieczki. Wycieczka wszystkim  bardzo się podobała i zachęciła nas do dalszego czytania książek.


Zuzia Janik i Marta Warjas


kl.III

Do góry

Warsztaty Wielkanocne

27 marca uczniowie z kółka przyrodniczego wzięli udział w zajęciach z okazji Świąt Wielkanocnych zorganizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu. W I części zajęć odbyła się pogadanka nt. pierwszych zwiastunów wiosny oraz tradycji i obyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Następnie dzieci miały okazję wykazać się swoim talentem plastycznym wykonując świąteczne ozdoby.


Dziękujemy p. Piotrowi Dzikiemu za udział w ciekawych zajęciach.


 

Do góry

Zajęcia z pasjonatem fotografii

W środę 11 kwietnia uczniowie z kółka przyrodniczego oraz inni uczniowie zainteresowani fotografowaniem wzięli udział w spotkaniu z Panem Krzysztofem Hasse. Pan Krzysztof ma na swoim koncie liczne warsztaty fotograficzne i jest autorem pięknych zdjęć pejzażowych. Podczas zajęć Pan Krzysztof omówił budowę urządzeń fotograficznych, opowiadał o trójpodziale, horyzoncie i roli światła w fotografii. Zwrócił również uwagę na jakość zdjęć, która jest szczególnie ważna w zdjęciach pejzażowych.  Zdaniem naszego gościa fajne zdjęcie można zrobić mając do dyspozycji nawet zwyczajny telefon, ale trzeba mieć pomysł, czasami wykazać się cierpliwością, a kiedy indziej refleksem. 
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi za poświęcony czas i cenne wskazówki dotyczące fotografowania.


 

Do góry

Wiosenny Zlot Turystyczno-Ekologiczny

W dniu 21 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły  po raz pierwszy  uczestniczyli  w XX Wiosennym  Zlocie Turystyczno - Ekologicznym "Czyste Góry" zorganizowanym przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu reprezentowanego miedzy innymi przez samego Starostę Pana Andrzeja Kalatę. Celem kampanii było porządkowanie szlaków turystycznych, promowanie turystyki i aktywnego  wypoczynku oraz poprawa sprawności fizycznej. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klasy IV, V, VI i VII pod opieką Pani Justyny Latowskiej i Pani Zenobii Strzelichowskiej. Przemierzyliśmy trasę z Pewli Małej przez Rychwałdek, Rychwałd (Sanktuarium), a następnie zeszliśmy do Zespołu Szkół w Gilowicach gdzie na na uczestników czekał posiłek , napoje i ciepła herbata.  Po drodze oczywiście zbieraliśmy śmieci. W trakcie zlotu odbył się konkurs ekologiczny i krajoznawczy w którym nasz uczeń Konrad Kupczak z klasy VII zdobył II miejsce. Laureaci i uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i drobne upominki, które wręczały znane osoby ze świata polityki m.in. Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Stanisław Szwed - Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  Kazimierz Matuszny – Poseł  na Sejm RP. Nasi uczniowie przez moment  byli w centrum zainteresowania kiedy w Rychwałdzie zostali poproszeni o udzielenie wywiadu dla telewizji internetowej z Węgierskiej Górki.  Udział w zlocie to przyjemnie i aktywnie spędzony czas,  ale największą korzyść odniosło środowisko, które dzięki nam stało się bardziej estetyczne i przyjazne turystom. Czekamy teraz na kolejny tym razem – jesienny zlot.


 

Do góry

Wycieczka klasy VI i VII do Żywca

W związku z obchodami jubileuszowymi 750-lecia miasta Żywca , 12 kwietnia, uczniowie klasy szóstej i siódmej wybrali się na wycieczkę do tego pięknego miejsca, by zgłębić jego historię.Pierwszym  punktem zwiedzania było Muzeum Miejskie w Żywcu, gdzie zostaliśmy zaproszeni na zajęcia o żywieckich Habsburgach. Poznaliśmy niezwykle wzruszającą historię tego rodu. Najwięcej dowiedzieliśmy się o zmarłej w 2012 roku Księżnej Marii Krystynie Habsburg, ostatniej potomkini tego rodu w Polsce. Jej dziadek był pierwszym Habsburgiem , który nauczył się biegle władać językiem polskim. Z kolei ojciec Księżnej , podczas okupacji , oświadczył hitlerowcom, że jest Polakiem, za co pozbawiono go majątku i cała jego rodzina musiała opuścić Polskę. Marii Krystynie dopiero po 50 latach udało się wrócić na żywiecczyznę – cały czas tęskniła za swym domem i kochała go.Po krótkim spacerze przez park udaliśmy się do Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. Placówka ta organizuje lekcje tematyczne dotyczące historii Żywca, w takich też zajęciach nasza grupa wzięła udział.Nie zdawaliśmy sobie sprawy jak bogatą historię ma Żywiec i jak wiele niesamowitych legend o nim powstało. Każdemu polecamy zgłębienie tajemnic tego zabytkowego miasta, by maksyma „cudze chwalicie, swego nie znacie” nie miała co do nas zastosowania.Żywiec to nasza mała ojczyzna, poszerzajmy wiedzę o nim, dbajmy o tradycje i zwyczaje, i pielęgnujmy je.

Marysia Pszczółka z klasy VI
Do góry

Sadzenie lasu na Magurce

W dniu 26 kwietnia 2018r. uczniowie klasy VI naszej szkoły oraz uczniowie klasy VII szkoły podstawowej w Straconce wraz z opiekunami brali udział w akcji sadzenia lasu w Leśnictwie Straconka w ramach kampanii „Las dla nas. My dla lasu”.  Akcją sadzenia drzew kierował leśniczy Kazimierz Gajda i nadleśniczy Bartłomiej Mynarski, którzy wskazali nam teren do zalesienia, zapewnili  sadzonki drzew oraz wyjaśnili i pokazali sposób ich sadzenia. Techniką w „jamkę” zasadziliśmy 1000 sztuk sadzonek jodły przygotowanych przez Nadleśnictwo Bielsko - Biała. Podczas zajęć w lesie  uczniowie dowiedzieli się wiele na temat ochrony drzewostanu, zasad zachowania się w lesie, a także gospodarki leśnej prowadzonej przez leśniczych. Uczniowie naszej szkoły prezentując plakat omówili co my możemy zrobić dla lasu, natomiast uczniowie szkoły w Straconce przedstawili korzyści jakie czerpiemy z lasu. Po zakończeniu pracy w lesie uczestnicy wyprawy udali się do schroniska na Magurce gdzie odbył się quiz o lesie oraz posililiśmy się kiełbaską z grilla. Do quizu doskonale przygotowała uczniów leśnik  Pani Irena Polok. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Bielsko – Biała oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.


Magurka będzie z pewnością częstym miejscem naszych wypraw, żeby sprawdzać jak szybko rosną nasze drzewa.


Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, integracja oraz kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą.


 

Do góry

Dzień Ziemi w naszej szkole

26 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi uczennice klasy VI z kółka przyrodniczego przedstawiły scenkę ekologiczną „Przygoda w lesie”. Scenka ta miała uświadomić uczniom, że nie wolno kaleczyć drzew i niszczyć lasów, gdyż odgrywają one bardzo ważną role w przyrodzie. Produkują tlen, chronią przed powodziami, wysuszeniem gleby, dostarczają wielu surowców, są schronieniem dla zwierząt. 


W naszej szkole uczniowie na co dzień swoją postawą udowadniają, że każdy może działać na rzecz przyrody i otaczającego środowiska. Z wielkim zaangażowaniem włączają się w różne działania ekologiczne: zbierają i przynoszą do szkoły zużyte i uszkodzone telefony komórkowe, baterie, butelki PET, biorą udział w akcji  „Sprzątanie świata” oraz przynoszą makulaturę. Na apelu podsumowaliśmy akcję zbierania makulatury w naszej szkole. W konkursie na największą ilość zebranej makulatury zwyciężyła klasa VII, która przyniosła 850kg makulatury oraz klasa III z 727kg makulatury. W sumie uczniowie naszej szkoły zebrali 2,5 tony tego cennego surowca. Nagrodę w postaci lodów dla uczniów tych klas ufundował sklep Lewiatan z Czernichowa za co bardzo dziękujemy.


Ponadto po apelu klasa VI udała się na Magurkę sadzić las i to był nasz największy wkład w działania na rzecz środowiska.


 

Do góry

Dwudniowe warsztaty ekologiczne w Rajczy Nickulinie

10 i 11  maja  uczniowie klasy VI i VII  spędzili w Rajczy Nickulinie, gdzie  znajduje się schronisko młodzieżowe oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Po podróży autobusem a następnie pociągiem  w promieniach słońca -  spacerkiem - przeszliśmy do ośrodka . Po zakwaterowaniu, zjedzeniu pysznej kiełbaski z ogniska  wyruszyliśmy w towarzystwie pani Asi na Halę Boraczą  864 m. n.p.m. Podczas wędrówki poznawaliśmy  gatunków roślin, ale również napotkaliśmy na swej drodze takich przedstawicieli fauny jak: padalec i salamandra plamista. Strach przed bliskim spotkaniem ze żmiją (zwłaszcza jednej osoby) sprawił, że trasę na Halę Boraczą przebyliśmy zdaniem naszej przewodniczki w rekordowo krótkim czasie. W schronisku na Hali Boraczej delektowaliśmy  się słynnymi jagodziankami i owczymi serkami. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną, znacznie już krótszą trasą. Nocne harce pozostaną przemilczane. Wypoczęci i wyspani ;)  następnego dnia wzięliśmy udział w warsztatach ekologicznych, które można zatytułować ,,Leki z Bożej apteki”, czyli dowiedzieliśmy się, jakie cudowne właściwości mają  rośliny pól i lasów.  W tym dniu też wypatrzyliśmy wśród trawy żmiję zygzakowatą. Potem już podróż do domu wprost w ramiona stęsknionych rodziców! Wreszcie uda się zrealizować marzenie o długim śnie.


 

Do góry

Spotkanie z panem leśniczym

16 maja uczniowie z kółka przyrodniczego spotkali się z leśniczym Panem Leszkiem Czarnynogą w lesniczówce Gajówka w Czernichowie. Pan leśniczy przekazał nam wiele cennych informacji na temat lasu i jego walorów, a następnie udaliśmy się w   miejsce, w którym rosną wysokie, piękne daglezje. Daglezja, czy jedlica zielona - drzewo iglaste przypominające jodłę- jest uważana za jeden z najcenniejszych gatunków obcego pochodzenia. Należy do najwyższych drzew świata, ale w Polsce osiąga wysokość około 30m. Igły daglezji po roztarciu wydzielaja zapach cytrusów.


Dziękujemy Panu Leszkowi Czarnynodze za przeprowadzenie ciekawych zajęć przyrodniczych.

Do góry

Wycieczka do Beskidzkiego Centrum Nauki

9 maja 2018r. zorganizowano dla uczniów klas I i III  wycieczkę do Beskidzkiego Centrum Nauki w Świnnej. O godz. 8.00 spotkaliśmy się w klasie i rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas wycieczki. Potem wszyscy udaliśmy się na parking i odjechaliśmy do wyznaczonego miejsca. Po dotarciu na miejsce przywitał nas pan, który był naszym przewodnikiem. Przed lekcją mieliśmy chwilę czasu na zabawę połączona z nauką. Zajęcia rozpoczęły się od pokazu z dymem, potem był pokaz z użyciem pompy oraz klosza próżniowego. Te pokazy sprawiły nam wiele radości. Gdy zakończyła się część naukowa mieliśmy czas na zakup pamiątek. Do szkoły wracaliśmy pełni wrażeń i zapamiętamy ten dzień na zawsze. 


                                                                       Zuzia Janik  klasa III

Do góry

JESTEŚMY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Przedszkolaki odwiedziły szkolną bibliotekę. Ciekawy świat książek przybliżyła im pani Agnieszka poprzez zapoznanie dzieci w nowym miejscem - BIBLIOTEKĄ. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można korzystać z biblioteki i jak właściwie się w niej zachować. Na koniec przedszkolaki wysłuchały wiersza o tym, jak dbać o książki. To była ciekawa lekcja w bibliotece. 

Do góry

WYJAZD DO CHLEBOWEJ CHATY

18 maja przedszkolaki udały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty. Wszystko rozpoczęło się zwyczajnie od przejazdu autokarem. Jednak już po wyjściu z niego świat stał się troszkę inny - jakby z dawnych czasów. Dzieci z wielką przyjemnością i zainteresowaniem oglądały ciekawe przedmioty i urządzenia, które kiedyś były wyposażeniem każdego domu. Dziś to już eksponaty muzealne. Na koniec same wyrobily i wypiekly podpłomyki, które zjadła że smakiem. Wspaniały dzień minął i już tęsknimy za kolejną ciekawa przygoda. 

Do góry

Dzień Dziecka - Piknik Rodzinny

W sobotę 26 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Sala gimnastyczna była specjalnie przygotowana na tę okazję. Uczestnikami pikniku były całej rodziny. Dzieci miały do dyspozycji dmuchańce malowanie twarzy oraz zwierzaki wykonane z balonów. Całość uświetnił prowadzący imprezę wodzirej, który dobrze wszystkich zabawiał. Jedną z największych atrakcji był pan, który chodził na szczudłach. Podczas festynu funkcjonował bufet, w którym można było zjeść smakołyki takie jak frytki, kiełbaski, zapiekanki oraz popcorn. Można było kupić też watę cukrową. Pod koniec uroczystości uczennice naszej szkoły zaprezentowały występy taneczne. Impreza bardzo się podobała. Zarówno dzieci jak i rodzice świetnie się bawili.

Kamila Węglarz kl.V
Do góry

DZIEŃ MAMY I TATY W PRZEDSZKOLU

Jak co roku o tej samej porze całe przedszkole przygotowuje się do wielkiego święta - dnia MAMY I TATY. To wielkie wydarzenie miało miejsce w hali sportowej 24 maja. Dzieci przygotowały wspaniały repertuar przenosząc się do świata bajek. Wesoło i ciepło przywitali rodzice swoje pociechy i w każdym  możliwym momencie obdarowywali je oklaskami. Całość wystąpienia zakończył piękny polonez  w wykonaniu najstarszych dzieci i odspiewanie STO LAT. Po wystąpieniu dzieci podarowały rodzicom upominki i złożyły życzenia. 


 


 


 


 


STO LAT KOCHANI RODZICE

Do góry

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

30 maja po raz kolejny zorganizowana została wielka impreza sportowa z okazji dnia dziecka. Była to olimpiada sportowa pod nazwą "Żyjmy zdrowo na sportowo". Celem olimpiady dla przedszkolaków było propagowanie gier i zabaw dla dzieci. Tej fantastycznej imprezie, towarzyszyła wspaniała atmosfera i super zabawa. Wszystkie dziecaki mogły sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportowych i poczuć ducha olimpijskiej rywalizacji. Olimpiada zakończyła się wręczeniem medali dla dzieci oraz słodkim poczęstunkiem.

Do góry

„Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady”- konkurs

Od 15 stycznia do 30 marca uczniowie z klasy IV - Mikołaj Zemczak, Wiktoria Górna, Filip Burakowski i Martyna Kuźmik, z klasy V - Joanna Rodak, z klasy VI -  Dominika Kaczmarczyk, Daria Ciechacka, Marysia Pszczółka oraz z klasy VII -  Agnieszka Prochownik, Julia Zemczak, Konrad Kupczak i Łukasz Droździk brali udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady”. Organizatorem konkursu była Fundacja Chlorofil zajmująca się kreatywną edukacją ekologiczną. Uczniowie naszej szkoły pracowali w czasie trwania konkursu w zespole o nazwie „Tropiciele surowców wtórnych”. Do zadań konkursowych należało:


1. rozwiązanie przez cały ekozespół  testu ekologicznego,


2. wykonanie 5 zadań otwartych we wcześniej wybranej przez zespół           technice z wykorzystaniem technik multimedialnych,


3. stworzenie galerii przedmiotów, pomocy dydaktycznych z recyklingu z użyciem odpadowych surowców wtórnych,


4. aktywny udział w trzech ekologicznych grach komputerowych on line: Mistrz recyklingu”, „Lider Elektrorecyklingu”, „Kultura segregacji”.


Pomimo tego, że nasz zespół nie został wyróżniony uczniowie sporo dowiedzieli się na temat selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów ze szczególnym uwzględnieniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.   


Gratulujemy uczniom kreatywności i zaangażowania!


 

Do góry

BEZPIECZNIE NAD WODĄ

Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Nasze przedszkolaki wybrały się nad Jezioro Żyweickie w celu poznania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Coroczna akcja Bezpieczne Wakacje przypomina nam wszytkim o tym, by  dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo w czasie wakacyjnych dni wypoczynku.  Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Do góry

Innowacje pedagogiczne zrealizowane w naszej szkole

Innowacja „ Czytanie kluczem do sukcesu ”    była realizowana w ciągu całego roku szkolnego podczas zajęć dydaktycznych z edukacji polonistycznej oraz podczas godziny dodatkowej przeznaczonej na koło miłośników książek, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy III.


            Głównym celem i założeniem innowacji było maksymalne zaktywizowanie dziecka i nakłonienie go do takiej pracy twórczej wykorzystującej jego uzdolnienia, która zmusza i  zachęca  do sięgnięcia po książkę. Aby uczniowie polubili czytanie, by docenili wartość i piękno poezji, by zrozumieli, ile tajemnic można odkryć,               spędzając czas sam na sam z książką.
Celem programu czytelniczego było, aby codzienne głośne czytanie dzieciom i zachęcanie do samodzielnego czytania stało się priorytetem w szkole oraz w domach rodzinnych.W wyniku  działań promujących czytanie w szkole i w domach dzieci, zauważono znaczny wzrost zainteresowania czytaniem książek. Uczniowie spontanicznie podejmowali rozmowy na temat przeczytanych książek, polecali sobie nawzajem ciekawe książki, które warto przeczytać. Z zainteresowaniem czytali, słuchali i opowiadali przygody bohaterów.   Wykorzystano wiele sposobów mających na celu zainteresowanie książką. Dzięki poświęceniu większej uwagi i przeznaczeniu dodatkowego czasu na czytanie i omawianie książek, uczniowie mieli szanse odczuć satysfakcję, radość i przyjemność z czytania książek.


Innowacja pedagogiczna  „Beskidzkimi ścieżkami czy 4 pory roku w lasach Beskidu” była realizowana w ciągu całego roku szkolnego podczas zajęć kółka przyrodniczego, w której uczestniczyli uczniowie klasy IV, VI i VII.


    Celem tej innowacji było przede wszystkim lepsze poznanie i zrozumienie przez młodzież ich najbliższego środowiska przyrodniczego, szczególnie beskidzkich lasów i podjęcie działań na rzecz tego środowiska. Podczas zajęć w lesie  uczniowie poznawali ekosystem lasu w różnych  porach roku. Rozpoznawali  drzewa, obserwowali ptaki, poszukiwali owoców i nasion drzew i krzewów. Spotkania z leśnikami, pracownikiem ZPKWŚ w Żywcu były źródłem ciekawych informacji na temat lasu i jego walorów, pracy w lesie i ssaków, które są spotykane w naszych lasach oraz właściwych sposobach dokarmiania leśnych zwierząt. Podczas wycieczek na Magurkę, jesienią w ramach akcji Sprzątanie Świata uczniowie porządkowali szlak prowadzący na Magurkę, a wiosną sadzili drzewa w ramach akcji „Las dla nas. My dla lasu”.  Uczniowie dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu nt. ptaków i ich dokarmiania i zwiastunów wiosny, w zajęciach terenowych na Górze Grojec, w Wiosennym Zlocie Turystyczno-ekologicznym „Czyste góry” oraz w dwudniowych warsztatach ekologicznych „Tajemnice lasu beskidzkiego” w Rajczy Nickulinie.    Na zajęciach uczniowie przygotowywali się do konkursów przyrodniczych i ekologicznych, poznawali też różne formy ochrony przyrody a szczególnie te znajdujące się w Beskidach. Dużo radości sprawiły uczniom quizy on line nt. lasu i jego mieszkańców, krzyżówki, rebusy. Jednym z celów innowacji była również integracja młodzieży z dwóch beskidzkich szkół: Szkoły Podstawowej w Czernichowie oraz Szkoły Podstawowej w Straconce w działaniach na rzecz lokalnego środowiska. Uczniowie mieli okazję współpracować podczas zajęć na Górze Grojec, wspólnym sadzeniu drzew na stokach Magurki oraz na dwudniowych warsztatach ekologicznych w Rajczy.                        Uczniowie, po zrealizowaniu programu innowacyjnego, lepiej poznali las i jego funkcje, nabyli pozytywny stosunek do przyrody i gotowość do jej ratowania,  szacunek wobec przyrody, a także umiejętności współdziałania w grupie.


 

Do góry

Akcja charytatywna - Góra Grosza

     Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Góra Grosza". W sumie w akcji w naszej szkole zebrano 150,26 zł. Najwięcej "groszówek" zebrano w przedszkolu: 56,47 zł., a w szkole najwięcej zebrały: klasa III - 40,09 zł., klasa I - 16,84 oraz klasa IVa - 15,50zł.


Serdecznie dziękujemy za udział w akcji!!!

Do góry

"Konkurujemy-jak pracowite mrówki"


W tym roku szkolnym zebraliśmy 4457 sztuk baterii. W konkursie międzyklasowym na największą ilość zebranych baterii zwyciężyła klasa III, która zebrała 1144 sztuk baterii. Gratulujemy!!!


Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne zaangażowanie się w akcję zbiórki baterii. 


 

Do góry

zakończenie Roku Szkolnego

     Nadszedł dzień, na który tak bardzo czekaliśmy. Wszyscy w odświętnych strojach stawili się tego dnia w szkole. Pani Dyrektor pożegnała nas na "dwa miesiące" i poradziła jak efektywnie ten czas zaplanować. Oczywiście zanim udaliśmy się do domu miało miejsce uroczyste wręczenie świadectw z wyróżnieniem, tzw. "czerwonym paskiem" oraz nagród książkowych, dla najlepszych uczniów w szkole. Po akademii udaliśmy się do klas, gdzie nasi wychowawcy rozdali resztę świadectw i pożegnali nas, życząc udanych, pogodnych i bezpiecznych wakacji.

Do góry

TO JUŻ WAKACJE

Do góry