Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie
Login
Hasło
 
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czernichowie

Poprzednie lata - 2018/2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W poniedziałek 3 września 2018 r. uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor przywitała uczniów po wakacyjnej przerwie. Dla wielu to kolejny rok nauki, ale dla pierwszoklasistów dzień to szczególnie ważny, ponieważ dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę.


Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce i radości z uczęszczania do szkoły.

Do góry

PIERWSZY DZIEŃ W MURACH PRZEDSZKOLA

Trzeciego września jak co roku przywitaliśmy uśmiechem naszych milusińskich małych i tych już starszych przedszkolaków.
Dla 3 - latków rozpoczął się nowy okres życiowy. Jednak rozstanie z rodzicami nie było wcale takie trudne, dzień minął szybko a dzieci radosne, pełne wrażeń wracały do domu. Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu. 
Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

Do góry

PAN POLICJANT W PRZEDSZKOLU

W piątkowy poranek w przedszkolu pojawił się wyjątkowy gość w niebieskim mundurze - Pan policjant. Przedszkolaki w ciekawy sposób dowiedziały się jak właściwie zachować się na drodze, podczas spaceru czy wyjazdu. Również przypominane zostały sposoby na właściwe reagowanie podczas ataku psa oraz podjęty został temat kontaktu z obcymi nam osobami.


To była fantastyczna lekcja dla nas wszystkich, za co DZIĘKUJEMY policji. 

Do góry

Obóz harcerski w Czerwonej Karczmie

Obóz harcerski w Czerwonej Karczmie k. Ostródy (Mazury Zachodnie) formalnie rozpoczął się 29 lipca o godzinie 22:00, kiedy trzy drużyny naszego Hufca tj. 16 WDH „Słoneczni”, 18 WDH „Leśna Kompania” oraz 24 WDH „Dobre Duchy” wyruszyły w podróż.


O 6:30 rano harcerze dojechali do Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego Kaczory, gdzie zostali zakwaterowani. Ośrodek położony jest w lesie nad jeziorem Pauzeńskim, skąd roztacza się malowniczy widok na mazurski krajobraz. Tak rozpoczął się 10-dniowy pobyt na Mazurach.


W trakcie obozu harcerze przenieśli się do Wioski Galów, gdzie mieszkali razem z Asterixem, Obelixem, Panoramixem, Asparanoixem oraz Kakofonixem, w których zmieniła się kadra obozu. Musieli jednak stawić opór rzymskim najeźdźcom, których rolę odegrali wędrownicy, pod przywództwem Cezara – oboźnej. Cały obóz zamienił się więc w ciąg przygód, niespodziewanych zwrotów akcji i tajemniczych zdarzeń, takich jak: porwanie druida, uprowadzenie wodza, wykonanie 12 Prac Asterixa, czy poszukiwanie pradawnego Złotego Sierpa.


Oprócz tego, nasi harcerze mieli okazję zobaczyć pola Grunwaldu, gdzie w 1410 r. rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, mogli wypocząć na plaży w Stegnie, wziąć udział w rejsie po Kanale Elbląskim, a w ostatnim dniu obozu zwiedzić Centrum Nauki Kopernik i Warszawę; Pomnik Małego Powstańca, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście oraz Pomnik Józefa Piłsudskiego.


Zajęcia programowe obejmowały typowe harcerskie techniki: szyfry, węzły, samarytankę, sprawność fizyczną, przesyłanie informacji alfabetem Morse’a, musztrę, umundurowanie, symbolikę skautową i harcerską oraz rozpalanie ognia.


Korzystając z faktu, że ośrodek położony jest nad jeziorem, uczestnicy obozu mogli skorzystać z kąpieliska oraz popływać na rowerkach wodnych. W lesie odbyły się za to zajęcia leśne, takie jak podchody czy gry na spostrzegawczość.


Podczas obozu harcerze pracowali zdobywając sprawności, a pod koniec wykazali się dużą wiedzą, podczas biegu patrolowego, będącego sprawdzeniem ich umiejętności zdobytych na obozie. Wielu z nich złożyło Przyrzeczenie Harcerskie i zdobyło nowy stopień.


Harcerze opuścili ośrodek rano 8 sierpnia, a w godzinach południowych dotarli do Warszawy. Stolicę opuścili w godzinach wieczornych, a do domów wrócili około godziny 5:30.


Cały obóz pełen był przygód i ciekawych zajęć programowych, nowych doświadczeń, okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz pozwolił umocnić ideę ducha harcerstwa wśród uczestników oraz zachęcić ich do dalszej pracy i służby. Dziękujemy całej kadrze obozu za wysiłek i zaangażowanie, kadrze programowej za organizację i przeprowadzenie zajęć, a obsłudze ośrodka za pomoc w organizacji!


CZUWAJ!

Do góry

Wycieczka na Żar i Kiczerę

W środę 12 września 2018 roku razem z klasą ósmą wybraliśmy się na wycieczkę na Kiczerę połączoną ze Sprzątaniem Świata. Czuwali nad nami opiekunowie: Pani Zenobia Strzelichowska, Pani Urszula Potoczna oraz Pan Tomasz Wawak. Celem wycieczki było posprzątanie szlaków turystycznych oraz poznanie piękna krajobrazu Beskidu Małego. Zebraliśmy się przed budynkiem szkoły o godz. 7.50. Następnie poszliśmy na przystanek autobusowy, aby autobusem MZK podjechać do Międzybrodzia Żywieckiego. Później kolejką linową dostaliśmy się na Górę Żar. Tam czekał na nas Pan Piotr Dziki, pracownik ZPKWŚ z Żywca i razem udaliśmy się na Kiczerę. Po drodze zatrzymywaliśmy się, aby posłuchać ciekawostek związanych z Beskidami.  Kiedy dotarliśmy na Kiczerę rozwiązaliśmy quiz dotyczący segregacji śmieci, a następnie poszliśmy nazbierać patyki na ognisko. Po usmażeniu kiełbasek rozwiązaliśmy krzyżówkę, którą przygotował dla nas Pan Piotr Dziki i obdarował wszystkich upominkami. W drodze powrotnej na Żar zbieraliśmy śmieci i wypełniliśmy nimi 3 pełne worki. W nagrodę pracownik PKL podarował nam odznaki „Zdobywców szczytu”. Po tym wszystkim zjechaliśmy z Żaru na dół i udaliśmy się pieszo do Czernichowa. Wycieczka zakończyła się około godziny 15.00. Zrealizowaliśmy cały program. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka nam się podobała i trzeba to powtórzyć. Dziękujemy Polskim Kolejom Linowym za umożliwienie przejazdu na Górę Żar i z powrotem w atrakcyjnej cenie oraz Panu Piotrowi Dzikiemu za ciekawe zajęcia na trasie wycieczki.


 

Daria Ciechacka kl.VII
Do góry

Wycieczka w góry

W dniu 18 września 2018 roku razem z klasą 5a ruszyliśmy na wycieczkę w góry. O godzinie 8:45 zebraliśmy się przed szkołą. Pierwszym punktem planu wycieczki był Przegibek, na który dojechaliśmy busem. Pogoda była fantastyczna i zachęcała do spacerowania po górach. Na Magurce mieliśmy też dłuższy postój, tam jak prawdziwi traperzy, paliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Po zjedzeniu kiełbasek i nabrania sił ruszyliśmy dalej. Podczas wycieczki podziwialiśmy piękne widoki, a także szukaliśmy grzybów. Mnie udało się znaleźć dwa okazałe prawdziwki. Gdy dotarliśmy na szczyt Czupla, wszyscy byliśmy z siebie dumni, bo w końcu Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Mierzy on około 933 m n.p.m. Do Czernichowa wróciliśmy od strony leśniczówki. Tam też zrobiliśmy sobie ostatni postój. Po krótkiej regeneracji sił ruszyliśmy dalej. Wycieczkę uważam za bardzo udaną i choć wróciliśmy z otartymi nogami i bardzo zmęczeni, to i tak zapamiętam ten dzień jako udany i ciekawy.

Mikołaj Noworyta kl. Vb
Do góry

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

28 października grupa 9 uczniów z kółka przyrodniczo-ekologicznego po raz kolejny, ale pierwszy raz w tym roku szkolnym uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych pt. „Co gryzie bobra? – bobry w Beskidach” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu. Zajęcia prowadził dobrze znany uczniom Pan Piotr Dziki. Podczas zajęć uczniowie poznali biologię oraz zwyczaje bobrów, dowiedzieli się na czym polegają zdolności inżynieryjne bobrów, poznali wpływ działalności bobrów na środowisko. Uczniowie mogli również zobaczyć na filmikach bobry żyjące w naszej okolicy. Na koniec wykonali własny model bobrowego środowiska.

Do góry

Wycieczka na Uniwersytet Śląski

26 września 2018 roku razem z klasą ósmą uczestniczyliśmy w wycieczce do Katowic, a dokładnie na Uniwersytet Śląski. Tuż po przybyciu udaliśmy się do Instytutu Fizyki UŚ, gdzie odbywały się wykłady ilustrowane pokazami ciekawych eksperymentów, znane pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”. Były one podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła potęgi ciśnienia. Mogliśmy przekonać się, jak trudno pokonać wytworzone ciśnienie atmosferyczne i hydrostatyczne. Kolejne pokazy, w których uczestniczyliśmy  dotyczyły ruchu falowego, często występującego w przyrodzie. Obserwowaliśmy zachowanie się światła i dźwięku oraz takich zjawisk jak dyfrakcja i interferencja. Następnie przeszliśmy na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, gdzie odbyły się ciekawe wykłady i pokazy podzielone na trzy części. Pierwsza część „Biologia na tropie przestępstw” dotyczyła najnowszych technik i procedur badawczych genetyki i biotechnologii. Podczas drugiej części  dowiedzielismy się o życiu i zwyczajach pszczół i mogliśmy spróbować pysznego miodu. Trzecia część „Serce na dłoni” to zajęcia, podczas których każdy z nas mógł użyć skalpela i obejrzeć z bliska serce i nerkę.


Wycieczka była bardzo udana a zajęcia pasjonujące. Mamy nadzieję uczestniczyć w podobnego typu zajęciach za rok.


 

Marysia Pszczółka z klasy VII
Do góry

POMARAŃCZOWA ATRAKCJA W PRZEDSZKOLU

We czwartek obchodziliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowy dzień. Był to bardzo zdrowy i ciekawy dzień -  dzień pomarańczowy. W tym dniu, królowała oczywiście marchewka a także inne pomarańczowe warzywa i owoce. Od rana słuchaliśmy przebojów związanych z tym bardzo zdrowym warzywem "Na marchewki urodziny...". Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce. A potem były marchewkowe konkursy i zawody. Na zakończenie wszystkie dzieci odpowiadały na pytania z quizu odnoszące się do wiadomości zdobytych w trakcie zabaw i prezentacji. Nagrodą za zabawy konkursowe były pomarańczowe smakołyki  PYCHOTAAA Wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili.

Do góry

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W piątek 28 września 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Akcja odbywała się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.


Po salach i szkolnych korytarzach krążył matematyczny patrol, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie rywalizowali ze sobą na czas, a najszybsi i najsprawniejsi w rachunkach zostali mistrzami klasowymi. 


Mistrzami klas zostali:


Zuzanna Janik – kl. IV


Paulina Pichórz – kl. V a


Mateusz Białek – kl. V b


Adrian Biliński – kl. VI


Jakub Kos – kl. VII


Łukasz Droździk – kl. VIII


Na apelu podsumowującym obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, Klasowi Mistrzowie przystąpili do ostatniej konkurencji matematyczno–sportowej, polegającej na ułożeniu odpowiednich działań tabliczki mnożenia do wskazanych liczb oraz na oddaniu szczelnego rzutu na bramkę. W konkurencji tej wyłoniliśmy Mistrza Szkoły w Tabliczce Mnożenia, a został nim Adrian Biliński z kl. VI.


Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za wspólną zabawę.

Do góry

Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszoklasistów

12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Był to szczególny dzień, zwłaszcza, dla dzieci z klas pierwszych, które zostały włączone w poczet uczniów naszej szkoły przez uroczyste pasowanie. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, który zrobił na nas wszystkich duże wrażenie. Nauczyciele,  rodzice, uczniowie oraz zaproszeni goście z uznaniem oglądali występ naszych najmłodszych uczniów. Na koniec uroczystości pełnoprawni już uczniowie klasy pierwszej otrzymali wspaniałe prezenty. Gratulujemy i życzymy im samych sukcesów!

Do góry

Jesienny Zlot Ekologiczny

W dniu 13 października 2018 r. w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu miała miejsce dwudziesta już edycja imprezy „Czyste Góry 2018”, której organizatorem było Starostwo Powiatowe w Żywcu.  Głównym celem XX Jesiennego Zlotu Turystyczno- Ekologicznego „Czyste Góry 2018” – kampanii ekologicznej było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania o środowisko naturalne, a także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów. Wzięło w nim udział 9 uczniów z naszej szkoły. Najliczniej reprezentowali szkołę uczniowie z klasy Vb, ale były też osoby z klasy VI, VII i VIII.  Uczestnicy zlotu mieli do wyboru 5 tras. Nasza szkoła wybrała trasę, która prowadziła od przystanku MZK pod Browarem w Żywcu  przez Grojec (612m.n.p.m),  Grojec Średni (474m.n.p.m.) i stąd zeszliśmy już pod Amfiteatr.  Tam wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek, drobne upominki i dwoje uczniów z każdej szkoły wzięło udział w konkursie ekologiczno – krajoznawczym. Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Naszą szkołę reprezentowali Agnieszka Prochownik i Konrad Kupczak. Mamy się czym pochwalić, gdyż w tym konkursie  Konrad Kupczak z klasy VIII zajął III miejsce. 


Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i mamy nadzieję na kontynuację przygód na naszych beskidzkich szlakach turystycznych wiosną.


 

Do góry

PRZEDSZKOLAKI ODWIEDZAJĄ TEATR

Każdego roku przedszkolaki wyjażdżaja do Teatru Banialuka w Bielsku - Białej. W tym roku również odwiedziliśmy teatr oglądając spektakl "Jaś i Małgosia". Podesksytowane dzieciaki z zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów spektaklu teatralnego. To była ciekawa lekcja zapozania się z teatrem, aktorami, sceną i rekwizytami  dla naszych małych podopiecznych. Kolejna taka lekcja już za rok... 


 


DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA POMOC I ZAANGAŻOWANIE

Do góry

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

Przez lata przedszkolaki współpracuja z Gminną Biblioteką w Czernichowie. W tym roku po raz kolejny dzieci odwiedziły bibliotekę z okazji Urodzin Kubusia Puchatka. Jeden z najstarszych i najbardziej znanych pluszaków obchodził 92 urodziny. Z tej okazji przedszkolaki nabyły w ciekawy sposób wiedzy na temat książek i czytelnictwa.


 


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY


 

Do góry

Wycieczka do Żywca

16 października 2018r. uczniowie klas VII i VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Żywca. Celem wycieczki było obejrzenie filmu „Dywizjon 303” w kinie Janosik oraz spotkanie  muzealne w Muzeum Miejskim w Żywcu na temat historii żywieckich legionistów w jubileusz 100- lecia odzyskania niepodległości. Udaliśmy sie również w dwa miejsca w których w sierpniu 1914 roku żołnierze legioniści z terenów Żywca wyruszyli na front. W miejscach tych są tablice upamiętniające te wydarzenia.


 


 

Do góry

Zbiórka żołędzi i kasztanów zakończona

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w zbiórce kasztanów i żołędzi. Celem akcji jest wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych.


Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących. Od września do końca października trwała zbiórka kasztanów i żołędzi przez uczniów naszej szkoły. Najbardziej zaangażowane w zbiórkę były klasy I i II. Zebrane kasztany i żołędzie zostały odebrane przez Pana Krzysztofa Bogdanowskiego. Umieszczone w odpowiednich miejscach, będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. dzików, saren, jeleni i ptaków. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzętom lepiej przetrwać zimę. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji. Podziękowania kierujemy też do Pana Przysztofa Bogdanowskiego za upominki które przekazał uczniom biorącym udział w zbiórce.


 


 

Do góry

Koncert w Centrum Kongresowym w Krakowie

   Dnia 3 listopada uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy Czernichowa uczestniczyli w Koncercie Pieśni Patriotycznych z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem koncertu był Chór Mariański z jego dyrygentem Janem Rybarskim.
    Jan Rybarski jest doktorem sztuki, słynnym, nagrodzonym wieloma nagrodami organistą i dyrygentem. Urodził się w Czernichowie, uczył się w naszej szkole, dlatego jesteśmy z tego faktu bardzo dumni.
    Patronat nad koncertem objął Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.
    Do Centrum Kongresowego przyjechaliśmy wcześniej i mieliśmy czas by go obejrzeć(wywarło na nas ogromne wrażenie) i zrobić sobie zdjęcia.
    Koncert i składał się z dwóch części. Artyści śpiewali pieśni patriotyczne z różnych okresów naszej historii. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” przepięknie przedstawiał polskie tańce, które także przybliżały nam sceny z przeszłości naszej ojczyzny. Występy zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.
    Koncert był ciekawą, nietypową i bardzo wzruszającą lekcją historii. Wszyscy byli nim bardzo wzruszeni i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Bardzo dziękujemy Panu Janowi Rybarskiemu za umożliwienie nam uczestniczenia w tak wspaniałej uroczystości.


 

Kornelia Nowak kL.Va
Do góry

100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI

W przedszkolu ten zwykły piątek 9 listopada stał się uroczystym dniem. Wszystko za sprawą uroczystych obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości Polski. Dzieci od samego rana podekscytowane pytały o niespodzianki. Wkoncu doczekały się odswietnego odspiewania hymnu o godz. 11.11 oraz przemarszu z biało - czerwonymi balonami pod tablice upamiętniająca tą wyjątkową rocznicę. 


To był wyjątkowy i bardzo uroczysty dzień dla każdego przedszkolaka. 


OD URODZENIA DUMNI Z POCHODZENIA!!!


 

Do góry

Dąb dla Niepodległej

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
    Podjęto decyzję o zasadzeniu dębu, który ma upamiętnić to ważne wydarzenie w naszej historii. Drzewo zostało posadzone w pobliżu pomnika upamiętniającego ofiary z czasów II wojny światowej. Przed świętem Odzyskania Niepodległości (11.11.2018 r.) została odsłonięta tablica dokumentująca to wydarzenie.
    Dąb to drzewo symbolizujące potęgę, trwałość, niezniszczalność. Mamy nadzieję, że będzie przypominał następnym pokoleniom o tym szczególnym święcie.

Do góry

ŚWIĘTO SZKOŁY

    Dnia 9 listopada 2018 roku w naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten dzień wszyscy przyszliśmy ubrani na galowo. Na początku odbyła się uroczysta akademia, w której wystąpili uczniowie klas od V do VIII. Następnie wszyscy udaliśmy się do klas, gdzie wychowawcy rozdali nam mały poczęstunek. Później uczniowie obejrzeli występ pod tytułem „Kocham cię Polsko”, przygotowany przez klasę VII. Był on nie tylko lekcją historii, ale także wesołą i zabawną rozrywką. Dzięki tym występom dowiedzieliśmy się dużo o okolicznościach odrodzenia polski. Poznaliśmy bohaterów z tamtych lat. Następnie wszyscy mogli poczęstować się pysznym chlebem z masłem lub smalcem.


    Kolejną atrakcją był konkurs na temat II wojny światowej przygotowany przez ucznia klasy VIII. Po konkursie uczestnicy dostali nagrody. O godzinie 1111 wszyscy razem zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy pt. „Mazurek Dąbrowskiego”, a potem hymn naszej szkoły. Następnie wyszliśmy przed budynek szkoły, gdzie każdy dostał biały lub czerwony balonik i w taki oto sposób udaliśmy się do parku, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie dębu na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości. Gdy wróciliśmy do szkoły ogłoszono wyniki poszczególnych konkursów, które związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.


    Na koniec wszyscy nagrodzeni uczniowie upamiętnili te chwile, robiąc pamiątkowe zdjęcia. Ten dzień był wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach święta Niepodległości, daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Kamila Węglarz kl.VI
Do góry

Koncert dla Niepodległej

    Kolejną uroczystością upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę była akademia środowiskowa pt.” Koncert dla Niepodległej”, która odbyła się 11.11.2018 roku w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie.


    Na początku uczniowie i harcerze naszej szkoły recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Następnie wystąpiła drużyna harcerska „Słoneczni”. Warto zaznaczyć, że w jej skład oprócz uczniów szkoły wchodzą też nasi absolwenci. Śpiewane przez nich piosenki patriotyczne przeniosły uczestników w czasy II wojny światowej i przypomniały o bohaterskiej postawie harcerzy w walce z okupantem.


    Kolejnym punktem programu był występ chóru „Kamerton” i wysłuchanie przepięknych pieśni opiewających nasz piękny kraj. Wzruszające były także melodie pieśni w wykonaniu Orkiestry OSP Czernichów- Tresna. Na zakończenie wszyscy odśpiewali polski hymn narodowy.


    Ta wzruszająca i podniosła uroczystość połączyła pokolenia mieszkańców naszej Małej Ojczyzny we wspólnym świętowaniu. Swoją obecnością uczniowie naszej szkoły podkreślili, że słowa patrona szkoły Józefa Piłsudskiego:


    „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawa do przyszłości” są dla społeczności uczniowskiej nadal aktualne i bardzo ważne.

Do góry

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

16 listopada 2018r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.


W tym roku szkolnym w przygotowanie uroczystości włączyli  się uczniowie klasy II, którzy dla swoich młodszych kolegów przygotowali krótką inscenizację pt.: „W krainie książek” mówiącą o tym jak należy dbać o książki.  Pierwszaki dowiedziały się również, jak ważną rolę  w życiu człowieka  odgrywa książka i dlaczego warto ją czytać.  Po części artystycznej uczniowie klasy I złożyli przyrzeczenie, po czym zostali pasowani na czytelnika naszej szkolnej biblioteki..


Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały imienne zakładki, "prośby książki" oraz dyplomy.


Po uroczystości przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru. Ostatnim etapem tego obfitującego w przeżycia dnia było pierwsze wypożyczenie książki.


Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.


Życzymy przeżywania cudownych przygód z książką. 

Do góry

Wycieczka klasy VIII do Żywca

Dnia 15 listopada bieżącego roku wraz z klasą wybrałem się do Oczyszczalni Ścieków w Żywcu.  Wycieczkę zaczęliśmy od obejrzenia prezentacji o technologii oczyszczania ścieków w Żywcu. Zatem poznaliśmy poszczególne etapy funkcjonowania oczyszczalni, a niektóre z nich mogliśmy zobaczyć w czasie zwiedzania oczyszczalni. Dowiedzieliśmy się, że oczyszczalnia ta wykorzystuje biogaz do ogrzewania wszystkich obiektów, a także zamienia go na energię elektryczną, która zasila wszystkie urządzenia znajdujące się na terenie oczyszczalni. Jest więc ergonomiczna. Tego samego dnia wybraliśmy się również do Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. Na miejscu zapoznaliśmy się z pięknym nowym obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy oraz z pracą strażaków. Sympatyczni panowie strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej poświęcili nam dużo uwagi, opowiedzieli jak można zostać strażakiem, zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Moi koledzy podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, ubranie specjalne –żaroodporne. Poinformowali, jak należy się zachować na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Zwiedziliśmy również biura komendy straży, a nawet kuchnię strażaków oraz nowoczesne, doskonale multimedialnie wyposażone stanowisko kierowania. Byliśmy zachwyceni!. Wizyta u strażaków bardzo się nam podobała, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w naszej pamięci.


Uważam ,że ta wycieczka pokazała nam ,że w każdym zawodzie może być fajnie!


 


 


 


 

Konrad Kupczak z klasy VIII
Do góry

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W listopadowy poniedzialek w przedszkolu pojawił się teatrzyk kukielkowy pt.: "Żabi król". Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowany spektakl i przeżywały losy bohaterów.  Zwykłe poniedziałkowe przedpołudnie dla dzieci zmieniło się w ciekawą przygodę z teatrem i kulturą. 

Do góry

ŚWIĘTY ROZDAJE PREZENTY


„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”


6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ -  niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!


Do góry

LEGENDY W OCZACH DZIECKA

W ten wyjątkowy jubileuszowy rok 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przedszkolaki uczciły w ciekawy a zarazem bardzo pouczający sposób  - uczestnicząc w konkursie "Legendy w oczach dziecka..." Dzieci przyniosły fantastyczne prace plastyczne płaskie i przestrzenne do przedszkola, czym zachwyciły nie tylko jury konkursu ale i rówieśników. Kolejny raz przedszkolaki "zrobiły" nam - dorosłym ciekawą lekcję historii.


 


GRATULUJEMY zwycięzcom i wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie!!!

Do góry

KREATYWNE ZABAWY W PRZEDSZKOLU

Dzieci powinny czuć radość samego tworzenia, nieskrępowanej i z pozoru bezcelowej kreacji. To leży w ich naturze. Przedszkole i szkoła często niestety próbują ująć w ramy i sformalizować twórczość dzieci, poddać ją ocenie i rywalizacji. Oczywiście jest to czasem uzasadnione, ale nie zawsze musi tak być. Pozwólmy dzieciom bawić się na większej przestrzeni, bez ścisłych granic.


Tym razem i nasze przedszkole stanęło na wysokości zadania i z kawałków tektury oraz pomysłowości dzieci powstały cudowne intrumenty, które sprawiły dzieciom ogromną radość. Czasem tak niewiele, może byc tak ogromną lekcją dla naszych dzieci i nas samych. Życzę wielu udanych zabaw kreatywnych!

Do góry

CZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIAWigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również. I już tradycyjnie w tym dniu najstarsze dzieci w szkole przedstawiły "Jasełka", w których uczestniczyły wszystkie przedszkolaki. Ubrane w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziały historię narodzin Jezusa. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Dzieci smakowały barszczyk, oraz włane wypieki świąteczne. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Jolanta Raczek złożyła wszystkim świąteczne życzenia.


 


WESOŁYCH ŚWIĄT


Do góry

Zabawa andrzejkowa

W czwartek 29 listopada uczniowie klas 4-8 mogli uczestniczyć w naszej szkole w zabawie andrzejkowej. Zabawa trwała od 16.00 do 18.00.
   Dzieci świetnie się bawiły, brały udział w różnych zabawach takich jak, np.: taniec z balonem, rodzinka, czy gorące krzesła. Niemałym wyczynem dla uczestników był taniec na gazecie. Każdy miał okazję stworzyć swój własny układ choreograficzny. Dobrze dobrana muzyka sprawiła, że wszyscy tańczyli i nikt nie schodził z parkietu. Dzieci doskonale wykorzystały ten czas.
   Dyskoteka szybko dobiegła końca. Każdy miło ją wspomina i z niecierpliwością czeka na następną zabawę.

Do góry

Nocowanie w Szkole

 Z piątku 30 listopada na sobotę 1 grudnia była edycja Nocy w Szkole.


Przyszliśmy na umówioną godzinę. Zajęliśmy w klasach miejsca na materacach, które służyły nam jako łóżka. Nikt nie myślał o spaniu. Najważniejsze były zabawy. Na początku, usiedliśmy w kręgu żeby zagrać w "pudełkową grę" czekały nas rożne zadania, ale też nagrody. Potem bawiliśmy się w zagadki o bohaterach książek. Następnie była kolacja. Każdy z nas przyniósł ze sobą to, co najbardziej lubi. Do tego, wszyscy dostaliśmy pysznego grillowanego oscypka z żurawiną. Mniam!


Po kolacji była chwila na spędzenie czasu w towarzystwie koleżanek i kolegów. Rozłożenie swoich śpiworów, luźne rozmowy i wygłupy. Wiedzieliśmy, że przed nami jeszcze były gry sportowe. Najbardziej wyczekiwany punkt programu. Po godzinie 22:00 udaliśmy się do hali sportowej. Światło było zgaszone. Już wiedzieliśmy, że trzeba będzie coś odnaleźć. Poznaliśmy zasady i zaczęło się wielkie poszukiwanie. Wszystkie zabawy sportowe bardzo się nam podobały. Graliśmy też w piłkę ręczną i pewnie  gralibyśmy tak  do rana... . Po zabawie przyszła pora na wieczorną toaletę i ogłoszono ciszę nocną. A my jeszcze długo rozmawialiśmy (po cichu) bo taka noc w szkole, to fajna sprawa.


 


 

Do góry

Mikołajki

    Dziś w szkole od samego rana słychać było dzwonek i nie był to tylko szkolny dzwonek, ale ten wyjątkowy - dzwonek Mikołaja. Wędrował on wraz z aniołkami po całej szkole i rozdawł grzecznym dzieciom prezenty. No niektórzy dostali też i ruzgę. Mikołaj odwiedził wszystkich w szkole i przedszkolu. Nie zapomniał też o Pani Dyrektor i nauczycielach;-)

Do góry

Mikołajkowy wyjazd do kina klasy IV i VI

Mikołajki w szkole? Czemu nie? Ale my, uczniowie klasy IV i VI postanowiliśmy spędzić ten dzień trochę inaczej. Razem z naszymi wychowawczyniami pojechaliśmy do kina Cinema City w Bielsku-Białej. Obejrzeliśmy film "Dziadek do orzechów". Przygody dziewczynki, która przemierza 4 królestwa i spotyka wiele dziwnych istot, bardzo nam się podobały. Takie mikołajki w kinie mogą być częściej. Wtedy na pewno nikt z nas nie dostanie rózgi ;-)


 

Do góry

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej.  12 grudnia podczas zajęć warsztatowych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu  uczniowie z kółka przyrodniczo-ekologicznego poznali zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o zwyczajach ptaków oraz rozpoznawali ptaki po odgłosach. W II części zajęć uczniowie wykonali praktyczne karmniki z butelek po wodzie mineralnej. Wszystkich, którym leży na sercu dobro „skrzydlatych” przyjaciół zachęcamy do włączenia się do zimowej akcji. Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów, a jednocześnie jest to dobra lekcja obserwacji tych zwierząt, podczas której można wiele się nauczyć o ich zachowaniu i zwyczajach.


Dziękujemy p. Piotrowi Dzikiemu za  niezwykle ciekawe w treści przyrodnicze spotkanie.


 


 

Do góry

Mały Książę w BCK -

11 grudnia klasa VI udała się do Bielskiego Centrum Kultury. Wyjazdy do teatru to prawdziwa gratka. Sztuki teatralne są trudniejsze w odbiorze niż filmy – każdy z nas o tym wie. Po długich perypetiach udało nam się pojechać do BCK w Bielsku-Białej na sztukę „Mały Książę”. Byliśmy zauroczeni. Takiego przedstawienia, pełnego humoru i głębokich przemyśleń jednocześnie dawno nie oglądaliśmy. Aktorzy zachęcali do interakcji. Wchodzili na widownię, rozmawiali. Każdy mógł stać się częścią przedstawienia i to było świetne.


Finałowa scena zawiera bardzo ważną myśl: „dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Będziemy pamiętać i wyczekiwać na inne propozycje Beskidzkiej Agencji Artystycznej bo warto!!!  


 

Do góry

Współpraca z Młodzieżowym Centrum Kariery w Żywcu

Jaką drogę obrać po szkole podstawowej? Co mnie tak naprawdę interesuje?  Kim chciałbym zostać? Na te oraz wiele podobnych pytań starają się odpowiedzieć uczniowie klasy VII oraz VIII, którzy już  niedługo będą musieli podjąć pierwsze poważne decyzje związane ze swoją przyszłością edukacyjno-zawodową. W ramach doradztwa zawodowego nasza szkoła nawiązała współpracę z Młodzieżowym Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy w Żywcu. Na zajęcia zaproszona została Pani Katarzyna Kocurek – doradca zawodowy, która pogłębiała wiedzę uczniów dotyczącą zawodów, rynku pracy oraz pomagała odkrywać predyspozycje zawodowe uczniów.


W ramach tych spotkań ogłoszony został konkurs pt. ,,Moje zainteresowania” – w którym uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział. Uczennica klasy VII – Amelia Gancarczyk zdobyła III miejsce i otrzymała nagrodę. Gratulujemy!!! 

Do góry

Spotkania z przedstawicielami zawodów

W ramach doradztwa zawodowego na zajęcia do klasy VII zostali zaproszeni reprezentanci zawodów deficytowych na obecnym rynku pracy. Na zajęcia przybyła  pielęgniarka - Pani Natalia Barcik oraz  krawcowa - Pani Dorota Jaromin. Obie Panie opowiadały uczniom o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej, przybliżyły uczniom specyfikę swoich zawodów. Uczniowie bardzo chętnie zadawali Paniom pytania, starali się pozyskać wiele cennych informacji.  


Ponadto w listopadzie klasa VIII wzięła udział w wycieczce do Żywca i zwiedziła Oczyszczalnię Ścieków  oraz Komendę Powiatową Straży Pożarnej. Uczniowie dowiedzieli się jak zostać strażakiem i jak wygląda prawdziwa praca strażaka oraz jakie zawody preferowane są w oczyszczalni ścieków.

Do góry

Spotkanie z policjantami

14 grudnia uczniowie z klasy VII i VIII uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez policjantów dzielnicowych.


Główny cel jaki przyświecał spotkaniu to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, sięgania po środki uzależniające, udziału w niebezpiecznych zabawach, stosowania agresji wobec innych. Policjanci prowadzili rozmowy o cyberbezpieczeństwie, uwrażliwiali na odpowiedzialne korzystanie z Internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji czy fotografii na portalach internetowych. Policjanci przekazali uczniom książeczki dotyczące profilaktyki agresji.


 

Do góry

Święta Bożego Narodzenia

W okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole kultywowanych jest wiele tradycji świątecznych. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują świąteczne dekoracje, klasy i korytarze szkolne przystrojone są świątecznymi ozdobami. W każdej klasie uczniowie ubierają swoją klasową choinkę. Każda klasa przygotowuje także stroik, który bierze udział w szkolnym pokazie. Uczniów i pracowników naszej szkoły odwiedza Św. Mikołaj, który rozdaje wszystkim słodycze. Klasa VI wraz z rodzicami i wychowawcą przygotowuje świąteczne stroiki, z którymi następnie kolęduje po naszej miejscowości. Uczniowie odwiedzając rożne instytucje i firmy składają wszystkim świąteczne życzenia, rozdają stroiki i śpiewają kolędy. Kółko teatralne organizuje Jasełka, na które zaprasza wszystkich uczniów, przedszkolaków i rodziców. W ostatni dzień szkoły w starym roku na szkolnej Wigilii uczniowie i nauczyciele dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszym okresem całego roku.


Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!


 

Do góry

DZIEŃ BABCI I DZIADKAZimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a  powodem takiej atmosfery jest  obchodzony  w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na  twarzach wszystkich. Tak też było w NASZYM PRZEDSZKOLU, do którego licznie  w ten dzień przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.  Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy  reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały słodkie upominki, które wręczyli po przedstawieniu. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne.


Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

Kochani!

Z okazji Dnia Babci i Dziadka
życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
i pragniemy Wam podziękować
za Wasz trud i ciężką pracę.

Do góry

ŚNIEŻYNKI WITAJĄ MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

W poniedziałkowy poranek nasz Zespół Szkolno - Przedszkolny odwiedził sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości -  Michał Wójcik. Tak znamienity gość wymagał wyjątkowego powitania, w którym uczestniczyły nasze przedszkolaczki w tańcu "Śnieżynek". Niewątpliwie można było zauważyć, że nasze najmłodsze pociechy przyciągnęły uwagę wszystkich obecnych i otrzymały gromkie brawa za swój występ... Myślę, że nasz gość jeszcze długo bedzie wspominał uroczy występ małych śnieżynek z Czernichowa...

Do góry

WIELKIE BALE W KARNAWALE

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. W tym dniu przenieśliśmy się do WIELKIEJ KRAINY BAJEK. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek, rycerzy, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek Czerwony Kapturek, Syrenka, Kot w Butach. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Do góry

Wycieczka klasy VII do GOjump

6 lutego klasa VII wraz z opiekunami wybrała się na niecodzienną lekcję WF do parku trampolin GOjump w Bielsku –Białej. Po rozgrzewce nadszedł czas na porządną dawkę wysiłku fizycznego i adrenaliny. Wszyscy bawili się w tym dniu rewelacyjnie, odkrywając w sobie nieznane dotąd zdolności akrobatyczne. Po tak intensywnie spędzonych chwilach, udaliśmy się do kina w Gemini Park na film „O psie, który wrócił do domu”. Była to ciepła, pełna przygód opowieść o Belli, psie, który przebył 400 mil  by odnaleźć człowieka, którego kocha. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Czernichowa.


 

Do góry

Zajęcia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu

Ferie to czas odpoczynku od szkoły i nauki, ale poprzez różne zabawy można wiele się nauczyć i utrwalić to, co było już poznane. Tak było podczas zajęć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu, w których uczestniczyła grupa uczniów z kółka przyrodniczo-ekologicznego. Tym razem nasi uczniowie wzięli udział w grze „podłogowej” będącej formą zabawy przyrodniczej. W drodze do mety odpowiadali na pytania z dziedziny ekologii, botaniki, zoologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody. Na zakończenie Pan Piotr Dziki pokazał nam film dotyczący Żywieckiego Parku Krajobrazowego który jest najstarszym parkiem krajobrazowym na terenie polskich Karpat.


 

Do góry

Spektakl teatralny w Żywcu

 


31 stycznia 2019r. uczniowie klas V, VI, VII i VIII wybrali się do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu na spektakl pt "Teatralne ABC". Przedstawienie teatralne opowiadało o chłopcu, który nie potrafił dostrzec ciężkiej pracy aktorów na scenie i dlatego spotyka go za to kara. Gdy zasypia przenosi się w czasie do początków teatru, gdzie wszystko dopiero zaczyna się rozwijać. Chłopiec nie zdaje sobie jednak sprawy z powagi sytuacji i w najlepsze żartuje i wyśmiewa aktorów. Lecz gdy uświadamia sobie, że nie może wrócić do domu i nikt z aktorów go nie widzi, wpada w panikę. Na szczęście później poznaje Arlekina (lalkę) i jego przyjaciół, którzy borykają się z problemem odnalezienia ukochanej Arlekina. Na początku bohater nie chce im pomóc, ale gdy dowiaduje się, że z ukochaną lalki jest klucz do jego świata, postanawia im pomóc. W trakcie przygody z teatrem, chłopiec przekonuje się, jak trudna jest praca w tym miejscu i jak ciężko pracują aktorzy, by osiągnąć tak spektakularny efekt na scenie. Na końcu, po całej przygodzie nabiera nie tylko szacunku do teatru lecz również do aktorów. Ten spektakl był dla nas, jako młodych widzów teatru, lekcją "savoir vivre", którą zapamiętamy na zawsze.

 

Julia Łukaszek, kl. VII
Do góry

DZIECI DZIECIOM - POMOCNA DŁOŃ DLA DOMU DZIECKA

Uczniowie szkoły oraz dzieci w wieku przedszkolnym wzięły udział w akcji charytatywnej ,,DZIECI DZIECIOM" podczas, której zbieraliśmy artykuły szkolne, słodycze, kosmetyki, które później przekazaliśmy do Domu Dziecka w Żywcu. Akcja okazała się sukcesem! Dzieciaki z Czernichowa i ich rodzice są empatyczni i potrafią otworzyć swoje serca by pomóc innym. Jak zwykle stanęliśmy na wysokości zadania!


Bardzo dziękujemy za okazane serce i pomoc! 

Do góry

WIOSNO, WIOSENKO...

21 marca cały swiat wita WIOSNĘ. Nasze przedszkolaki również znają ową datę i w uroczysty sposób postanowiły przywitać Panią Wiosnę wśród nas. Dzieci ubrane w zielone elementy z przystrojonymi gałązkami wiosennych drzew wyruszyły na poszukiwanie pani wiosny. Podczas spaceru przedszkolaki znalazły Panią Wiosnę i przywitały ją uśmiechem i wesołym śpiewem...


 


 

Do góry

Wyjazd do teatru

W dniu 31 stycznia klasy od V do VIII wybrały się na spektakl „Teatralne ABC” do Miejskiego Centrum Kultury w żywcu. Bohaterem przedstawienia był chłopiec, który za przeszkadzanie aktorom w sztuce został przeniesiony do 1880 roku. W trakcie wyprawy poznał pajaca o imieniu Arlekin oraz inne kukiełki, na przykład laleczkę oraz potwora, które miały zostać wywiezione na śmietnik. Jedynym dla nich ratunkiem było uwolnienie Kolumbiny czyli ukochanej Arlekina. Jednak chłopiec napotkał wiele przeszkód na swojej drodze. Musiał zagrać w przedstawieniu rolę Kaja oraz odnaleźć klucze do skrzyni, w której była zamknięta Kolumbina. Wtedy chłopiec zrozumiał ile trudu trzeba włożyć w przygotowaniu przedstawienia oraz jakie trudne jest życie aktorów. Nauczenie się roli to nie lada wyzwanie, ponieważ sam musiał zagrać rolę Kaja. W przedstawieniu muzyka podkreślała niebezpieczną sytuację. Stroje były dobrane do danych scen. Światła nadawały przerażający element całej sztuce. Spektakl był bardzo ciekawy i interesujący. Chętnie poszłabym go obejrzeć jeszcze raz. Polecam go tym, którzy myślą, że przygotowanie przedstawienia to łatwa rzecz.

Kornelia Nowak kl. 5a
Do góry

Noc Sów

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Odbywa się zawsze w jedną z wiosennych nocy, kiedy sowy są szczególnie aktywne. W piątek wieczorem 22 marca uczniowie kółka przyrodniczo-ekologicznego wraz z opiekunami wzięli udział w takim wydarzeniu, które zorganizował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu. Zaproszeni goście ze Stowarzyszenia Ochrony Sów przekazali nam wiele ciekawych informacji o polskich sowach, poznaliśmy tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horrorów. Mogliśmy też posłuchać głosów sów i zobaczyć film „Sowy Polski”. Na zakończenie wszyscy brali udział w tworzeniu barwnej sowy.


 


 


 

Do góry

AKCJA CHARYTATYWNA "DZIECI DZIECIOM"

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami oraz nauczyciele już kolejny raz wzięli udział w akcji charytatywnej "DZIECI DZIECIOM".  Akcję zorganizował i przeprowadził Szkolny Zespól Charytatywny z pomocą harcerzy. Zbieraliśmy artykuły szkolne, słodycze i kosmetyki, które przekazaliśmy do Domu Dziecka w Żywcu. Tym sposobem, już po raz kolejny, nasi uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele okazali dobre serce potrzebującym pomocy.


Dziękujemy!

Do góry

WIOSNA RADOSNA

Niesłychane rzeczy w przedszkolu w Czernichowie... 1 kwietnia przedszkolaki pod nadzorem pani Cecylii Barcik wystawiły przedstawienie przedszkolakom pod tytułem "WIOSNA RADOSNA". Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i w profesjonalny sposób przedstawiły piękną historię o pani wiośnie... Również widzowie byli bardzo zadowoleni z występu swoich kolegów i koleżanek. Zachwytów i braw nie było końca...


 


Pani Cecylio czekamy na więcej!😁

Do góry

DNI OTWARTE SZKÓŁ ŚREDNICH NA ŻYWECCZYŹNIE

W dniu 12 marca klasa VIII wybrała się na Dni Otwarte szkół średnich. Odwiedzili Zespół Szkół Mechaniczno- Elektrycznych oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.


Był to dzień pełen wrażeń. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z nowymi ,,murami” szkoły, poznać nauczycieli, kierunki oraz nowych kolegów i koleżanki. Zbierali wiele cennych informacji, zadawali pytania, oraz brali udział w przygotowanych dla nich pokazach. 


Co najważniejsze tego dnia wizyty w szkołach upewniły ich, co do wcześniej podjętych decyzji dotyczącej  własnej przyszłości edukacyjnej.


Ponad to w ciągu całego miesiąca odwiedzali naszą szkołę reprezentanci pozostałych szkół średnich, których nie zdołaliśmy odwiedzić tego dnia. Był to również owocny czas dla klasy VIII, którzy podczas przygotowanych prezentacji szkoły mogli ją poznać oraz spotkać i porozmawiać z nauczycielami oraz absolwentami. 

Do góry

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     21 marca 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. W tym dniu odbył się uroczysty apel, nie tylko z okazji pierwszego dnia wiosny, ale także Światowego Dnia Wody. Najpierw Pani dyrektor rozdała nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursach, a później uczeń ósmej klasy - Konrad Kupczak pokazał nam prezentację o wodzie. Potem Pani dyrektor mianowała uczniów z klasy ósmej na nauczycieli. Po przekazaniu uczniom władzy odbyła się „Klasomania”, w której brały udział klasy pierwsza i druga. Po podsumowaniu punktów z „Klasomanii”ogłoszono wyniki. Wygrała klasa 1. Po dzwonku uczniowie udali się do klas, gdzie będą mieli teraz dwie lekcje z nowymi nauczycielami z klasy ósmej. Kolejną atrakcją było krótkie przedstawienie poświęcone obchodom Światowego Dnia Wody. Później klasy I, II, IV i Va wybrały się na halę sportową na zawody. W tym czasie klasy Vb, VI, VII i VIII brały udział w drugim etapie „Klasomanii”. Jeśli chodzi o zawody na hali, wygrały klasa II i IV. Po zawodach młodszych klas na halę przyszły klasy Vb, VI, VII i VIII, które właśnie skończyły „Klasomanię”. Wygrały klasa Vb i VIII. W zawodach sportowych wygrały klasy VI i VIII.


     Pod koniec dnia Pani dyrektor odebrała władzę uczniom klasy VIII i przekazała ją nauczycielom. Po krótkiej przerwie wróciliśmy do domów. To był fantastyczny dzień.

Kornelia Nowak kl. 5a
Do góry

Lekcja przyrody - pokaz węży

W piątek 5 kwietnia  2019r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Agencji Impresaryjno – Artystycznej „KLAPS ART” z Krakowa, który zaprezentował różne okazy węży z grupy dusicieli. Uczniowie klas I – VIII podczas prelekcji poznali ciekawostki na temat tych gadów. Teraz już wiemy, że skóra węży jest sucha i ciepła, ponieważ jest pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Najlepszym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast rozwidlonym językiem rozpoznaje zapachy.  Węże śpią z otwartymi oczami i nie posiadają powiek oraz przechodzą wylinkę, czyli zrzucają naskórek. Uczestnicy pokazu mieli okazję zobaczyć i dotknąć różne rodzaje węży: boa tęczowy, boa dusiciel, pytona dywanowego, pytona tygrysiego - albinosa, czyli węża o jasnym zabarwieniu, którego ciało jest bardzo wrażliwe na dotyk. Mocniejsze uściśnięcie lub uderzenie powoduje u niego sińce, które goją się przez długi okres czasu. Obejrzeli również wylinki, czyli zrzucone naskórki węży. Pokaz cieszył się zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń na dalszą cześć dnia.


 


 

Do góry

Wycieczka do Castoramy

Dnia 7 kwietnia 2019 r. klasy IV i Va udały się na wycieczkę do Castoramy. Gdy przyjechaliśmy podszedł do nas Pan Przewodnik, który oprowadził nas po sklepie. Dostaliśmy niebieskie fartuszki, które pomagały nam się nie zabrudzić. Dużą atrakcją był wózek widłowy, na którym siedzieliśmy i automatycznie wyciągany okap. Po kilkunastu minutach udaliśmy się na miejsce pracy. Był tam wielki stół z drewnianymi elementami pociągów, które musieliśmy poskładać i ozdobić. Nie była to łatwa praca, lecz zawsze, gdy nam nie wychodziło, pracownicy sklepu pomagali nam w składaniu prac. Potem pomalowaliśmy i ozdobiliśmy nasze pociągi. Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy i zabraliśmy swoje piękne prace do domu. Był to udany dzień. Wiele się nauczyliśmy i od tego czasu uwielbiamy majsterkować.

Paulina Pichórz kl.Va
Do góry

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

Przedszkolaki jak zwyczaj nakazuje przygotowują się radośnie do obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji postanowiły upiec babki na Wielkanocny stół w przedszkolu, wykonały również pisanki oraz inne dekoracje. W środę Wielkiego Tygodnia w naszym przedszkolu pojawił się stół z okazji Wielkanocnego Śniadania. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia i wspólnie zjedliśmy śniadanie przygotowane przez przedszkolaków.


 


Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Do góry

Dzień Ziemi w naszej szkole

25 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Chrońmy nasze gatunki”, dlatego na początku uroczystości uczniowie zobaczyli krótki filmik ukazujący piękno otaczającej nas przyrody. Następnie przedstawienie pt  ”Wycieczka po mieście Machine Town” zaprezentowała klasa VII. Występ uczniów skłaniał obecnych do refleksji nad przyrodą i jej losem. Jeśli w porę nie podejmiemy działań, które uchronią naszą planetę przed zagładą czeka nas okrutna wizja przyszłości.


Nasza szkoła po raz kolejny włącza się w obchody Dnia Ziemi organizowane przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu i 27 kwietnia grupa 17 uczniów będzie uczestniczyła w XXI Wiosennym Zlocie Turystyczno – Ekologicznym „Czyste Góry 2019”.


 

Do góry

Wojewódzkie Konkursy Przyrodnicze

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zaprasza przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych do uczestnictwa w corocznych, wojewódzkich konkursach o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.


Przedszkola: „Jeż-pożyteczny zwierz”


Klasy I-III:  „Mieszkańcy naszych lasów”


Klasy IV-VI: „Najpiękniejsze miejsca w moim Parku Krajobrazowym”


Klasy VII-VIII oraz gimnazjalne: „Krajobraz i przyroda województwa śląskiego”


Szczegóły konkursów, regulaminy wraz z kartami zgłoszeniowymi na stronie http://www.zpk.com.pl/aktualnosci


Konkurs realizowany jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej ZPKWŚ pn. „Bliskie spotkania z przyrodą” dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Więcej informacji na temat konkursu u nauczyciela przyrody.

Do góry

Wiosenny Zlot

Już po raz XXI Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu, w tym roku we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Łodygowicach zorganizował Kampanię Ekologiczną - Wiosenny Zlot Turystyczno-Ekologiczny „Czyste Góry 2019”. Wydarzenie odbyło się w minioną sobotę, tj. 27 kwietnia 2019 r., a jego celem było: porządkowanie szlaków turystycznych oraz promowanie turystyki kwalifikowanej przez rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i jej zamiłowania do poznawania piękna krajobrazu „Małej Ojczyzny”. Naszą drużynę turystyczną w łącznym składzie 10 osób reprezentowali uczniowie z klas V, VII i VIII. Na trasę rajdu wyruszyliśmy z Przełęczy Przegibek, skąd udaliśmy się na Magurkę, Czupel i czerwonym szlakiem zeszliśmy do Łodygowic. Finał wędrówki miał miejsce w Zespole Szkół nr w Łodygowicach, gdzie czekała na nas pyszna grochówka, atrakcje oraz nagrody. Z górskiej wyprawy z pięknymi nagrodami książkowymi wrócili Marysia Pszczółka i Cezary Wejman, a wszyscy dostali drobne upominki. Opiekunami uczniów byli Panie Justyna Latowska i Zenobia Strzelichowska.


 

Do góry

STRAŻACY ODWIEDZAJA PRZEDSZKOLAKÓW

Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Każde dziecko powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia  i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. 31 maja w ramach realizacji zagadnień z zakresu bezpieczeństwa gościliśmy w naszym przedszkolu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernichowie. Wizyta strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich dzieci. Dzieci z bliska miały możliwość poznać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Każdy chętny przedszkolak choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy strażak, kiedy założył strażacki kask. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Pokazali również jak udzielić pierwszej pomocy! To nie jedyne spotkanie ze strażakami jakie czeka przedszkolaków.


Dziękujemy strażakom za przybycie do naszego przedszkola i przeprowadzenie tak ciekawych zajęć.

Do góry

POMOC ZWIERZAKOM!!!

Jak co roku nasza szkoła razem z przedszkolem, wzięła udział w akcji charytatywnej ,,Dzieciaki dla bezdomnych zwierząt". Tak też było w tym roku, nasze dzieci nie zawiodły i wsparły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu, zbierając karmę oraz inne potrzebujące rzeczy dla zwierząt. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie się w akcję.

Do góry

Dzieciaki dla bezdomnych zwierząt

Jak co roku nasza nasza szkoła razem z przedszkolem, wzięła udział w akcji charytatywnej "Dzieciaki dla bezdomnych zwierząt". Tak też było w tym roku, nasze dzieci nie zawiodły i wsparły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu, zbierając karmę oraz inne potrzebujące rzeczy dla zwierząt. 


Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie się w akcję.

Do góry

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

15 maja uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych z okazji Międzynarodowego Dnia Roślin. Zajęcia odbyły się  w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu i prowadził je dobrze znany uczniom Pan Piotr Dziki. Podczas zajęć uczniowie poznali piętra roślinności w Beskidach, ciekawe gatunki roślin występujące w naszych górach. Rozpoznawali też rośliny za pomocą kluczy do oznaczania roślin. Wszyscy bezbłędnie poradzili sobie z tym zadaniem. Podsumowaniem warsztatów była cześć plastyczna. Zajęcia tego typu powinny zachęcić uczniów do bycia uważnymi obserwatorami przyrody.


 


 

Do góry

Wycieczka do Elektrowni Szczytowo-Pompowej "Porąbka - Żar"

W czwartek 16 maja 2019 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej udali się do Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Porąbka – Żar” , która znajduje się na terenie naszej gminy, w Międzybrodziu Bialskim. Podziemna, wysokospadowa elektrownia zlokalizowana we wnętrzu góry Żar jest jedyną tego typu elektrownią w Polsce. Elektrownia ma możliwość gromadzenia znacznych ilości energii potencjalnej w górnym zbiorniku wodnym, a następnie uwalniania jej w postaci energii kinetycznej i dostarczania już jako energia elektryczna do krajowego systemu elektroenergetycznego. W podziemnej komorze mieliśmy okazję zobaczyć cztery hydrozespoły, nastawnię, silnik – prądnicę i inne  wymagane do pracy elektrowni maszyny, urządzenia i instalacje pomocnicze. Przewodnik przedstawił zasadę działania elektrowni i oprowadził po możliwych do zwiedzania zakamarkach budowli. Tylko brak okien sugerował, że cała kilkupiętrowa budowla znajduje się pod ziemią. Zejście do elektrowni, sztolnią komunikacyjną o długości 480 m, i zobaczenie jej od „środka” zrobiło  na uczestnikach wycieczki niesamowite wrażenie. Po wyjściu na powierzchnię grupa udała się do sali widowiskowej, gdzie obejrzała film pokazujący inne niedostępne do zwiedzania miejsca.Pójście do elektrowni miało na celu nie tylko uatrakcyjnienie lekcji fizyki i geografii. Były to też zajęcia z doradztwa zawodowego.

Do góry

DZIEŃ MAMY I TATY

"Kochani  Moi Rodzice"  – pod takim tytułem 22 maja 2019 roku w naszym Przedszkolu odbyło się radosne spotkanie Dzieci i Rodziców. Wszystkie dzieci z bijącym sercem i wypiekami na twarzy recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Licznie przybyli Rodzice z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swe pociechy. Do ciepłych życzeń dołączyła się również Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Pani mgr Jolanta Raczek.


Przy wspólnym biesiadowaniu dzieci wręczyły swoim Rodzicom  drobne upominki. To było popołudnie pełne wzruszeń i radości.

Do góry

Warszawa da się lubić…

Tak śpiewał niegdyś Adolf Dymsza i trudno się z nim nie zgodzić.                W trzech ostatnich dniach maja uczniowie klasy VB, VI i VII wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu poznawali to piękne miasto. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie największego miasta i stolicy Polski było prawdziwą przyjemnością. W pierwszym dniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Krakowskiego Przedmieścia, zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza byliśmy świadkami zmiany warty. Dzień zakończyliśmy naukowo trzygodzinnym pobytem w Centrum Nauki Kopernik. Dzień drugi rozpoczęliśmy od spaceru w Łazienkach Królewskich, następnie podjechaliśmy pod budynek Telewizji Polskiej. Tam zwiedziliśmy studia telewizyjne i dowiedzieliśmy się jak przygotowywane są różne programy. Zajrzeliśmy również do Muzeum TVP, w którym można zobaczyć pierwsze telewizory, magnetofony, kamery czy też pacynki Jacka i Agatkę. Ostatnim punktem programu w tym dniu było zwiedzanie przepięknego Zamku Królewskiego, siedziby m.in. ostatniego króla Polski oraz Katedry Św. Jana.  Trzeci dzień wzbudzał najwięcej emocji, ponieważ mogliśmy się zabawić w kibiców na Stadionie Narodowym i zobaczyć miejsca dostępne tylko dla piłkarzy. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznaliśmy tragiczną historię „miasta ruin”.                                                     


Podsumowując Warszawa to miasto kontrastów, gdzie zrekonstruowane lub historyczne budowle sąsiadują z nowoczesna architekturą. Jednak to nie tylko centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne naszego kraju. Warszawa to też urocze zakątki, w których miło spędza się czas, to wbrew pozorom miasto zielone, pełne parków i ogrodów.


 


 


 

Do góry

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

W maju z okazji DNIA DZIECKA  zorganizowana została olimpiada sportowa dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola. Celem olimpiady dla przedszkolaków było propagowanie gier i zabaw dla dzieci. Tej fantastycznej imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera i super zabawa. Takie przedsięwzięcie sprzyja większemu zaangażowaniu w rozwój fizyczny dzieci oraz zdrową rywalizację na niwie sportowej. Zwycięzcą było każde dziecko, które w tym dniu wzięło udział w zawodach sportowych. Wielkie emocje i wspaniała zabawa to wielka radość dla naszych dzieciaków!I tak było i tym razem podczas sportowego DNIA DZIECKA!


 

Do góry

RODZINNY WYJAZD DO INWAŁDU

W piękny czerwcowy dzień przedszkolaki udały się na wycieczkę do Inwałdu... Szaleństwo atrakcji rozpoczęło się już od samego wejścia: park miniatur, plac zabaw, karuzele, warownia, pokaz smoków oraz przejazd ciuchcią do mini zoo! Wszystkie te ciekawe miejsca odwiedziły nasze przedszkolaki.  Szalony dzień w szalonym słońcu dał naszym najmłodszym wiele satysfakcji z przebywania ze sobą w tak ciekawym miejscu!  To był dzień pełen uśmiechu, radości i słońca... I zapewne przyczyni się do wielu wspomnień w przyszłości. 


Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas 😏

Do góry

WARSZTATY LEGO WeDo

10 czerwca nasze najstarsze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych  z programowania Lego WeDo w Żywcu. Ciekawość i duże zainteresowanie dzieci można było zauważyć już od samego rana w przedszkolu. Po dotarciu na miejsce dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały nad swoimi modelami by wprawić zwykle klocki w ruch. Wielkim sukcesem okazała się praca w zespołach. Nasze przedszkolaki nie tylko zbudowaly ale także uruchomiły swoje zabawki. To była ciekawa lekcja połączenia zabawy z pracą, dzięki której nasze przedszkolaki stały się małymi programistami! 


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY SZKOLE NR 9 W ŻYWCU I PANI MONICE KRZAK ZA MOŻLIWOŚĆ WZIĘCIA UDZIAŁU W WARSZTATACH! 

Do góry

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS...

Do góry

„Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady”

Nasza szkoła dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów po raz drugi uzyskała certyfikat „Mistrza edukacji ekologicznej” w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz recyklingu Maks porządkuje odpady”. Organizatorem konkursu była Fundacja Chlorofil zajmująca się kreatywną edukacją ekologiczną. Uczniowie naszej szkoły pracowali w czasie trwania konkursu w zespole o nazwie „EKO-TROPICIELE”. Do zadań konkursowych należało:


- rozwiązanie przez cały ekozespół  testu ekologicznego,


- wykonanie 5 zadań otwartych we wcześniej wybranej przez siebie           technice z   wykorzystaniem technik multimedialnych,


- aktywny udział w trzech ekologicznych grach komputerowych on line: Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”, „Lider  Elektrorecyklingu”, „Kultura segregacji”, „Liga Elektrorecyklingu”


Nasi uczniowie wykonali prace plastyczne, prezentacje, ekologiczne księgi, filmiki.Gratulujemy uczniom kreatywności i zaangażowania!


 


 

Do góry

Nasza szkoła laureatem konkursu "Zielona Pracownia 2019"

14 czerwca 2019r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pt: „Zielona Pracownia 2019”.


Nasza szkoła znalazła się w gronie 87 szkół województwa śląskiego, które otrzymają dofinansowanie przeznaczone na utworzenie pracowni przyrodniczej poprzez zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego (tablicy interaktywnej, projektora, sprzętu komputerowego), pomocy dydaktycznych (zestawów doświadczalnych, okazów przyrodniczych, modeli organów) oraz wyposażenia pracowni w nowe meble. Nagrodę w wysokości 30 000zł dla naszej szkoły odebrała Wójt Gminy Czernichów pani Barbara Kos- Harat, pani Dyrektor Jolanta Raczek oraz pani Zenobia Strzelichowska. Po zakończeniu uroczystości wręczenia dyplomów uczniowie z nagrodzonych szkół mieli okazję zwiedzić Muzeum Śląskie oraz wziąć udział w różnych eko- konkursach. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy VII.


 

Do góry

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

Nadszedł dzień, na który tak bardzo czekaliśmy. Wszyscy w odświętnych strojach stawili się tego dnia w szkole. Pani Dyrektor pożegnała nas na "dwa miesiące" i poradziła jak efektywnie ten czas spędzić. Oczywiście zanim udaliśmy się do domu, miało miejsce uroczyste wręczenie świadectw z wyróżnieniem, tzw. "czerwonym paskiem", dla najlepszych uczniów w szkole. Rozdano także nagrody i wyróżnienia za szkolne osiągnięcia.  Ósmoklasiści, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i po raz ostatni byli tego dnia z nami, wpisali się do Złotej Księgi Pamiątkowej. Wręczono także dyplom w konkursie na "Prymusa roku", którym tym razem został Adrian Biliński z klasy VI. Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy udanego i słonecznego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

Do góry

DOPINGUJEMY TOURE DE POLOGNE!

Dziś przedszkolaki miały nie lada frajdę podczas pobytu w przedszkolu. Popołudniu wyszliśmy naprzeciw kolarzom, którzy przejeżdżali przez Czernichów🚲 Dzieciaki w wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem oczekiwały na to wydarzenie i przejazd naszych kolarskich wyczynowców. To było ciekawe a zarazem bardzo miłe doświadczenie w życiu naszych małych podopiecznych! 

Do góry