Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie
Login
Hasło
 
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czernichowie

Poprzednie lata - 2019/2020

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

Dnia 2 września o godzinie 8:45 zebraliśmy się przed naszą szkołą. Razem z pocztem sztandarowym udaliśmy się na mszę świętą. Po powrocie do szkoły rozpoczęły się uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Najpierw wszyscy odśpiewali hymn narodowy, następnie harcerki z klasy VIII przedstawiły interesujący wykład o okolicznościach napaści na Polskę Niemiec hitlerowskich 1 września 1939 i ZSRR 17 września 1939 roku. Przypomniały nam, że II wojna światowa zaczęła się od napaści Niemiec na Polskę. Potem usłyszeliśmy recytację wiersza „Żołnierze z Westerplatte”, który powstał we wrześniu 1939 roku i zagrzewał walczących Polaków do walki. Następnie uczennica klasy VIa recytowała wiersz dotyczący pożegnania lata i rozpoczęcia roku szkolnego, a koleżanki z klasy II przepięknie zaśpiewały piosenkę o Ojczyźnie.


Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Pani Dyrektor, która przywitała gości i omówiła najważniejsze sprawy związane z życiem szkoły. Na koniec uczniowie udali się do swoich klas, by spotkać się ze swoimi wychowawcami i omówić bieżące tematy. I tak powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020.

Kamila Węglarz kl. VII
Do góry

PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

2 września jak co roku przywitaliśmy uśmiechem naszych milusińskich małych i tych już starszych przedszkolaków.
Dla 3 - latków rozpoczął się nowy okres życiowy. Jednak rozstanie z rodzicami nie było wcale takie trudne, dzień minął szybko a dzieci radosne, pełne wrażeń wracały do domu. Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu. 
Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

Do góry

Pamiętamy! 80 - ta rocznica wybuchu II wojny światowej

     Wrzesień, nam uczniom, kojarzy się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W naszej historii był jednak bardzo tragiczny wrzesień, wrzesień 1939 roku. 80 lat temu naszym rówieśnikom nie dane było w warunkach pokoju rozpocząć nauki. 1 września 1939 roku rozpoczęła się tragiczna II wojna światowa – najstraszniejszy kataklizm XX wieku. Tego dnia o godzinie 4:40 pierwsze bomby spadły na Wieluń. Tam, w ten sposób, Niemcy zamordowali śpiących mieszkańców miasta. Ale pierwsze salwy, pierwsze strzały padły pięć minut później, na Westerplatte z pancernika Schleswig – Holstein. I to miejsce jest i pozostanie na wieki symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza.


     Westerplatte to miejsce nam harcerzom szczególnie bliskie, które odwiedziliśmy podczas tegorocznego obozu harcerskiego, chcąc oddać hołd jego obrońcom. Na Westerplatte pod wodzą majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego było tylko około 200 żołnierzy, zaatakowanych przez kilkunastokrotnie silniejsze siły wroga. Według planu i założeń taktycznych mieli się bronić przez 6 godzin, a bronili się przez 7 dni. Cała Polska słyszała w eterze hasło: Westerplatte broni się nadal! Ono dodawało wiary, ono budowało morale polskich żołnierzy, którzy w kampanii wrześniowej z dnia na dzień walczyli coraz lepiej.


     Kiedy stało się jasnym, że Polska już się na pewno nie obroni, zrealizowany został pakt Ribbentrop – Mołotow i 17 września 1939 roku Polska została zaatakowana z drugiej strony, przez armię Związku Radzieckiego. Wydarzenia te były początkiem najstraszliwszej w historii Polski i całego świata wojny, która trwała 6 lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich.


     2 września harcerze z naszej szkolnej drużyny „Słoneczni” złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Czernichowie. W ten sposób uczciliśmy wielkie bohaterstwo polskich żołnierzy.


CZUWAJ!

Do góry

WAKACYJNY OBÓZ HARCERSKI

     W dniach 23.06 – 4.07.2019 r. odbył się obóz harcerski w Nadolu, miejscowości oddalonej kilkanaście kilometrów od Bałtyku. Nasz obóz zorganizowany był pod hasłem “Rycerze Króla Artura”, a jego tematem przewodnim były legendy arturiańskie.


     Podróż rozpoczęła się wieczorem 23 czerwca 2019 roku. Do Nadola dotarliśmy o poranku, gdzie już  od samego początku czekały na nas zadania – próba wody, ziemi, ognia i powietrza – po ich przejściu harcerze zostali pasowani przez Króla Artura na Rycerzy Camelotu. Każdy zastęp od tego momentu stał się rycerską chorągwią, która zgodnie z tradycją, przybrała nazwę i wykonała swój sztandar. W trakcie obozu harcerze spotkali Króla Artura, Merlina, Lancelota oraz Morganę. Podczas gier terenowych pomogli królowi odnaleźć Excalibur, uwolnili Merlina spod władzy Morgany oraz stoczyli rycerski pojedynek z Lancelotem, a najodważniejsi spośród nich odnaleźli legendarnego Świętego Graala. Na zakończenie obozu odbył się Wielki Turniej Rycerski, podczas którego rycerze stanęli ze sobą w szranki oraz wykazali się odwagą, honorem i męstwem. Podczas zajęć programowych uczestnicy wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy, węzłów, musztry, symboliki harcerskiej i skautowej, struktury ZHP, szyfrów, alfabetu Morse’a oraz zwinności. Podczas ognisk obrzędowych utworzyli jedną, wielką harcerską rodzinę. Podsumowaniem obozu był bieg patrolowy oraz Przyrzeczenie Harcerskie złożone w lesie na dwa bliźniacze drzewa.
     W trakcie obozu znalazł się także czas na wycieczki oraz wypoczynek na plaży w Białogórze. Harcerze odwiedzili m.in. Gdańsk i Westerplatte, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, skansen wsi kaszubskiej w Nadolu. Uczestniczyli również w rejsie na Westerplatte. W drodze powrotnej przystankiem był Toruń. Tutaj harcerze zjedli obiad, a następnie odwiedzili planetarium, pod kierunkiem przewodnika zwiedzili piękny Toruń, podziwiali również „tańczące fontanny”. Do Czernichowa dotarliśmy bezpiecznie wczesnym rankiem 4 lipca.


     Każda chwila obozu dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wspomnień oraz stała się okazją do zawarcia nowych przyjaźni. Dziękujemy kadrze obozu za przygotowanie obozu oraz za opiekę nad uczestnikami!


CZUWAJ!

Dh pwd. Bartosz Weiss
Do góry

Pierwszy apel w roku szkolnym 2019/2020

     Dnia 10 września 2019r. w Szkole Podstawowej im.  Józefa Piłsudskiego odbył się pierwszy apel w roku szkolnym 2019/2020.Najpierw przedstawiono nam nowy skład Samorządu Uczniowskiego . Potem uczennice klasy VII – Daria Ciechacka i Marysia Pszczółka przedstawiły prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w szkole i w drodze do domu. Na koniec przeprowadzony został mały quiz na temat prezentacji. Tego dnia naszą szkołę odwiedził także policjant, a uczniowie z młodszych klas mieli później z nim spotkanie.
     Uważam, że prezentacja przedstawiona na apelu była ciekawa oraz przydatna (głównie dla młodszych uczniów) i przekazała dużo informacji na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią.


 

Joanna Rodak kl. VII
Do góry

Wycieczka klasy VIII na Hrobaczą Łąkę

W słoneczny, poniedziałkowy poranek, 16 września, wybraliśmy się  na pieszą wędrówkę z Żarnówki  na Hrobaczą Łąkę.  Celem wycieczki było posprzątanie szlaków turystycznych w ramach akcji Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej akcji brzmi „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” W wycieczce towarzyszył nam  Pan Piotr Dziki, pracownik ZPKWŚ z Żywca, który ciekawie opowiadał o Beskidach. Swoją wiedzę przyrodniczą mogliśmy sprawdzić podczas quizu na Hrobaczej Łące, który przygotował dla nas Pan Piotr. Najprzyjemniejszą częścią wycieczki było ognisko, które rozpalili chłopcy razem z Panem Tomkiem. Były kiełbaski, pieczone pianki a na zakończenie Pan Piotr rozdał wszystkim drobne upominki. Wycieczka była udana i niestety ostatnia wspólna w ramach wrześniowej  akcji Sprzątanie Świata.


 

Do góry

POLICJANT UCZY NAS BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE

W czwartkowy poranek do przedszkola zawitał ciekawy gość... Przyjechał do nas pojazdem uprzywilejowanym - radiowozem policyjnym. Pan policjant opowiedział naszym przedszkolakom jak właściwie zachować się na drodze, przedstawił również swój zawód oraz czynności jakie wykonuje a także zabawił się z dziećmi w przygody ze Sznupkiem. Każdy przedszkolak miał również możliwość przymierzenia czapki policyjnej oraz obejrzeć gadżety, jakimi policjant posługuje się na służbie. Wyjątkowy poranek zamienił się w ciekawą lekcje o bezpieczeństwie dla naszych najmłodszych dzieci. 

Do góry

Wycieczka do manufaktury słodyczy

W dniu 19 września uczniowie klasy II i III w zięli udział w warsztatach karmelarskich, które odbyły się w manufakturze słodyczy TOKO SWEETS w Żywcu. Dzieci poznały tworzenie cuierków i lizaków od podstaw. Zobaczyły jak:


- powstaje i zachowuje się karmel
- tworzy się kaształty i kolory
- formuje lizaki


Dodatkowo każdy mógł wykonać swój autorski lizak. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom z ukończonych warsztatów. Czas spędzony w TOKO SWEETS upłynął wszystkim bardzo przyjemnie. Z pewnością będzie nam się kojarzył z pięnymi zapachami, smakami i bajecznymi kolorami. A po zakończonych warsztatach wszyscy udali się na długi spacer alejkami żywieckiego parku, wszak w zdrowym cieli zdrowy duch.

Do góry

XXI Jesienny Zlot Turystyczno-Ekologiczny "Czyste Góry"

21 września 2019 r. odbył się w Radziechowach XXI  Jesienny Zlot Turystyczno – Ekologiczny „Czyste Góry” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. Nasza 8- osobowa grupa uczniów z klasy 6a i 8 wyruszyła  z  Węgierskiej Górki przez Przybędzę i Matyskę  do Szkoły Podstawowej w Radziechowach. Wyposażeni w worki na odpady oraz rękawice ochronne porządkowaliśmy trasę przejścia. Zebrane odpady bardzo szybko zapełniały nasze worki. Pogoda dopisała a  piękne widoki podziwialiśmy ze szczytu wzgórza Matyska zwanego Golgotą Beskidów.


Finał wędrówki miał miejsce w Szkole Podstawowej w Radziechowach, gdzie czekała na nas pyszna grochówka, atrakcje oraz nagrody. Jedną z atrakcji imprezy były stanowiska zorganizowane przez firmę Żywiec Zdrój, głównego sponsora Zlotu. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zasad segregacji śmieci. Odbyło się również losowanie atrakcyjnych nagród. Szczęściarzem okazał się  jeden z uczniów naszej szkoły, który wrócił  ze Zlotu z hulajnogą, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się w liczniejszym gronie!


 

Do góry

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA KLASY "0"

W dniu 1 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość pasowania dzieci z zerówki. Do tego święta dzieci się bardzo ochoczo przygotowały, zaprosiły również na nie swoich najbliższych oraz panią dyrektor Jolantę Raczek. Dzieci przedstawiły program artystyczny, po którym zostały uroczyście zaprzysiężone i włączone do społeczności szkolno - przedszkolnej. Dyrektor szkoły wręczyła dzieciom dyplomy oraz złożyła gratulacje i życzenia.  Również piękne upominki od wychowawczyni sprawiły im wiele radości. Ten ważny dzień dzieci będą pamiętać, jako dobry początek ich wspólnych lat.

Do góry

Wycieczka na Górę Żar i Kiczerę

     W dniu 24.09.2019r. nasza klasa wraz  kolegami klas V, VI b i VII uczestniczyła w wycieczce na Górę Żar i Kiczerę.
 Pierwszym etapem naszej wycieczki, był przejazd autobusem do Międzybrodzia Żywieckiego i wyjazd kolejką na Górę Żar. Żar przywitał nas przepiękną pogodą oraz cudownymi widokami.  Długo staliśmy wpatrzeni w piękny krajobraz i najchętniej już byśmy tam zostali, gdyby nie to, że kolejnym etapem naszej wycieczki było wyjście na Kiczerę i rozpalenie ogniska. Ruszyliśmy więc żwawo, by szybko dotrzeć do celu. Ale nasz cel wcale nie był na wyciągnięcie ręki. Aby go zdobyć, musieliśmy się nieźle nagimnastykować. Mimo, iż odległość nie była zbyt duża, to liczne strome podejścia nieco nas zmęczyły. Gdy dotarliśmy na szczyt, szybko zapomnieliśmy o zmęczeniu, bo  znów przywitały nas zapierające dech  w piersi widoki. Z pomocą nauczycieli, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Później rozwiązaliśmy krótki test ekologiczny, a po nim przystąpiliśmy do zbierania śmieci, ponieważ nasza wycieczka był połączona z akcją „Czyste Góry”. Przy okazji zbierania śmieci, znaleźliśmy też dużo grzybów.
     I w ten oto miły sposób nasza wycieczka dobiegła końca. Zgasiliśmy ognisko i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
     Była to niezwykle interesująca wycieczka, a przy okazji zrobiliśmy coś dobrego dla środowiska.


 

Do góry

ZDROWO I SMACZNIE...

Jesień przynosi nam nie tylko piękny i kolorowy krajobraz za oknem ale również kosze pełne jesiennych darów w ogrodzie, sadzie i w lesie. Przedszkolaki korzystając z tego co ofiaruje nam Pani jesień zorganizowały dzień pt. "Smacznie i zdrowo". Grupa średniaków zebrała ulubione warzywa i owoce, przyniosła do przedszkola i zrobiła pyszny sok owocowo - warzywny.


Było to przedpołudnie pełne uśmiechu i przepysznej dawki witamin. Smacznego👍

Do góry

JESIENNA WYPRAWA...

Piękna jesienna aura zmotywowała przedszkolaków do spaceru w poszukiwaniu i podziwianiu piękna otaczającej nas przyrody jesienią. Wybraliśmy się na długi spacer po przepięknym o tej porze Czernichowie. Dzieci z zainteresowaniem podziwialy kolory lasu, oglądały piękne drzewa a także szukały pani jesieni w przydrożnych ogródkach.


Był to dzień pełen wrażeń i wiedzy, która płynie prosto z natury🍂🍁

Do góry

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 10 października odbył się w naszej szkole dzień Edukacji Narodowej oraz pasowanie pierwszaków na uczniów. Wszystkich nas zżerała trema, lecz kiedy występy się zaczęły nagle trema zniknęła. Zaczęło się od występów pierwszej klasy. Wszystkie piosenki i wierszyki przypomniały nam nasze ślubowanie. Po występach Pani Dyrektor uroczyście pasowała naszych rówieśników z młodszej klasy na pierwszaków. Pierwsza klasa tryskała dumą i wreszcie mogli powiedzieć, że są pierwszakami. Czeka ich jeszcze osiem klas, lecz po ich minach wszyscy wiedzieli, że szkoła im nie straszna. Potem zaśpiewał chór szkolny. Podczas gdy śpiewał chór uczniowie rozdali nauczycielom upominki i złożyli życzenia oraz podziękowania. Ten dzień zostanie nam na długo w pamięci. Szczególnie pierwszej klasie. Uczniowie w zamian za prezenty dostali wiele szczerych uśmiechów. Wszystkim podobał się ten dzień i nikt z nas go nie zapomni.


 

Do góry

Otwarcie Zielonej Pracowni "Kraina rzeki Soły"

Dnia 19 października 2019 roku podczas Pikniku Ekologicznego „Cud-mód” w Stulecie Powstań Śląskich odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni – Kraina Rzeki Soły. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Pani Ewa Cofała – kierownik wydziału WFOŚiGW w Katowicach, Pani Aleksandra Radzikowska z Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej, Wójt Gminy Czernichów – Pani Barbara Kos-Harat, Pan Przemysław Drabek – poseł na Sejm nowej kadencji, członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW, Pan Stanisław Baczyński – radny sejmiku wojewódzkiego, przewodniczący Rady Powiatu Pan Wiesław Sypta. Otwarcia pracowni dokonali również: Dyrektor Szkoły – Pani Jolanta Raczek, nauczyciel i opiekun pracowni Pani Zenobia Kucz-Strzelichowska, Przedstawiciel Rady Rodziców – Pani Żaneta Kukiełka, najstarszy radny Rady Gminy- Pan Tadeusz Konior, radni Gminy  Czernichów, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciel uczniów –Daria Ciechacka oraz Pani Janina Bronowska- Prezes spółki Piekarnia-Cukiernia-Czernichów, sponsor.  Honorowy patronat nad „Zieloną Pracownią” objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.


   Powstanie pracowni było efektem działań szkoły związanych z pozyskaniem dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 37.500 zł. Konkurs w którym nasza szkoła brała udział realizowany był w dwóch etapach:  „Zielona Pracownia_Projekt’2019” oraz Zielona Pracownia’ 2019”.  W obu etapach zostaliśmy laureatami. Uzyskane z Funduszu środki pozwoliły na odnowienie pomieszczenia oraz na wyposażenie klasy w nowe meble, sprzęt multimedialny i nowoczesne pomoce dydaktyczne. Zielona pracownia to miejsce, w którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę z zakresu przyrody, biologii i geografii. Miejsce, które uatrakcyjni lekcje i zajęcia przedszkolaków oraz rozwinie zainteresowania dzieci i młodzieży. 


        W trakcie uroczystości odbyły się występy uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy III zaprezentowali układ taneczny z chustami, a chór szkolny dał popis wokalny.Ponadto uczniowie klasy VIII wystąpili w przedstawieniu ekologicznym  ”Wycieczka po mieście Machine Town”. Występ uczniów skłaniał obecnych do refleksji nad przyrodą i jej losem.


    W ramach otwarcia odbyła się również pokazowa lekcja w której uczniowie klasy VIII i VI zaprezentowali doświadczenia, eksperymenty i różne ciekawe pokazy z wykorzystaniem zakupionego sprzętu i pomocy dydaktycznych pod czujnym okiem Pani Zenobii Kucz-Strzelichowskiej.


 

Do góry

Wyjazd do Krainy Kropka

Dzień 23 października był dla uczniów klas 1-3 dniem wspaniałej zabawy. Z doskonałymi humorami udaliśmy się do Sali Zabaw Kraina Kropka w Bielsku-Białej. Oprócz  zabawy na zjeżdżalniach, basenach kulkowych, torach przeszkód i innych atrakcjach braliśmy udział w warsztatach pieczenia pizzy. Każdy z nas otrzymał fartuszek, czapkę małego kucharza i własnoręcznie wykonał pizzę. Mając do wyboru wiele dodatków każdy skomponował swój ulubiony smak. Po wypieczeniu pizzy w specjalnym piecu zajadaliśmy ją ze smakiem. Ten dzień był wyjątkowy i zapamiętamy go na bardzo długo.

Do góry

Europejski Tydzień Kodowania

W październiku w całej Europie obchodzono Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. W Polsce akcja CodeWeek2019 objęta została patronatem Ministra Cyfryzacji i NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej). 


Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach, której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie kodowania i programowania poprzez pokazywanie uczniom różnorakich pomysłów na ich realizację.


Również w naszej szkole uczniowie pod okiem nauczycieli, rozwijali umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. Uczniowie klasy II i III podczas zajęć bawili się kodowaniem i programowaniem na różne sposoby.   Były to ćwiczenia typu: „Odkoduj, rozkoduj hasło”, „Kodowane obrazy”, „Kodowanie na ekranie”. Dzieci doskonaliły również umiejętność analitycznego i logicznego myślenia podczas zajęć programowania. W klasach wychowawczynie zorganizowały interaktywny kurs programowania z użyciem gry edukacyjnej „Scottie Go!”.


Młodzi koderzy z klas IV - VIII również rozwijali swoje umiejętności kodowania. Wykorzystywali do tego roboty edukacyjne PHOTON. Na zajęciach w grupach programowali Photony, aby wykonywały określone zdania. Zajęcia z robotami były dla wszystkichw świetną zabawą, a zarazem doskonałą nauką.


Photon to robot, który rozwija się razem z dzieckiem. Jego umiejętności są ściśle powiązane z tym, czego nauczyło się dziecko. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez doświadczenia i eksperymenty. Dzięki temu rozwijają umiejętność logicznego myślenia, która jest kluczem do sukcesu w ich dorosłym życiu. Uczniowie pod czujnym okiem nauczyciela pracowali w aplikacji Photon Coding, która wyposażona jest w 5 poziomów: łatwy, początkujący, średni, ekspert i master. Praca w programie ma wiele zalet i korzyści: uczy logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji, rozwijania pamięci. Umiejętność programowania pozwala uczniom rozwijać kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które zdecydowanie przydadzą się każdemu.


Nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym


Gratulujemy naszym dzieciom zdobycia nowych umiejętności! Wszyscy uczniowie aktywnie i z wielkim zapałem uczestniczyli w zajęciach kodowania i programowania.


 

Do góry

Święto szkoły

8 listopada 2019 roku obchodziliśmy święto naszej szkoły im. Józefa Piłsudskiego, podczas którego uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Na początku tych obchodów wystąpili uczniowie z harcerzami, którzy przygotowali akademię - lekcję historii o wydarzeniach z lat walki o wolność. Potem nadszedł czas na drugi etap konkursu wiedzy o naszym patronie, czyli Józefie Piłsudskim. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze odpowiadali na pytania i walka była zawzięta. Dopiero dodatkowe pytania pozwoliły wyłonić zwycięzców - uczennice klasy 8. Kolejnym wydarzeniem tego dnia było pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Na początku wystąpili uczniowie klasy 7, którzy przygotowali ciekawe przedstawienie o bibliotece oraz krótki quiz o postaciach występujących w książkach. Następnie Pani Dyrektor za pomocą gęsiego pióra pasowała kolegów z klasy pierwszej na czytelników. O godzinie 11:11 wszyscy zaśpiewali hymn polski. Na końcu nastąpiła najweselsza część tygodnia, czyli festiwal kolorów. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali prezentacje ciekawostek o wylosowanych wcześniej kolorach. Te występy były naprawdę interesujące, niekiedy zadziwiające słuchaczy. Kiedy już wszystkie klasy wystąpiły, Pani Dyrektor zakończyła ten świąteczny dzień. Uważam, że święto szkoły w roku szkolnym 2019/2020 było udane. Dużo dowiedzieliśmy się o naszej historii, poznaliśmy też postacie opisane w baśniach i legendach. Na pewno długo będziemy o nim pamiętać.


 

Kornelia Nowak klasa 6a
Do góry

Warsztaty przyrodnicze w Żywcu

18 listopada uczniowie z kółka przyrodniczo-ekologicznego po raz kolejny, ale pierwszy raz w tym roku szkolnym uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pt. „Bociany w Beskidach” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Żywcu. Zajęcia prowadził dobrze znany uczniom Pan Piotr Dziki. Podczas zajęć uczniowie poznali pochodzenie nazwy bocian, legendy i powiedzenia związane z tym ptakiem oraz  biologię i zwyczaje bocianów. Dowiedzieli się, że prawie co piąty bocian na świecie pochodzi z Polski, ponieważ z całej populacji światowej bocianów, która liczy 230 tys. par około 50 tys. par bocianów żyje w Polsce. Uczniowie mogli również zobaczyć na filmikach gniazda bocianów w okolicach Żywca oraz ich zachowania. Na koniec uczniowie z papieru wykonali bociany.


 

Do góry

Jesienna zbiórka kasztanów i żołędzi

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w zbiórce kasztanów i żołędzi. Celem akcji jest wykształcenie wrażliwości na los zwierząt oraz dobro zwierząt leśnych.


Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących. Od września do końca października trwała zbiórka kasztanów i żołędzi przez uczniów naszej szkoły. Najbardziej zaangażowane w zbiórkę były klasy I i II i V. Zebrane kasztany i żołędzie zostały odebrane przez leśniczego Pana Krzysztofa Bogdanowskiego. Umieszczone w odpowiednich miejscach, będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. dzików, saren, jeleni i ptaków. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzętom lepiej przetrwać zimę. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji. Podziękowania kierujemy też do Pana Krzysztofa Bogdanowskiego za upominki które przekazał uczniom biorącym udział w zbiórce.


 


 

Do góry

JEDZIE JEDZIE MIKOŁAJ...

Grudzień to wyjątkowy i magiczny czas🎅 6 grudnia wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na świętego Mikołaja. Nasze przedszkolaki również z zapartym tchem wyglądały za saniami i reniferami, które zwiastują przybycie wyjątkowego gościa - MIKOŁAJA🎁 Również w tym roku przybył do nas z wielkim workiem prezentów dla każdego przedszkolaka. To piękne chwile dla każdego dziecka i wielkie emocje ze spotkania z tak wyjątkowym świętym! 

Do góry

Wycieczka klasy VII i VIII do Żywca

Dnia 28 listopada 2019 roku o godzinie 8:00 klasa 7 i 8 wyjechały na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu na spektakl pod tytułem „Kamienie na szaniec”. Sztuka bardzo wszystkim się podobała. Gra aktorska dostarczała wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, przyciągała uwagę widzów, koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów. Następnie udaliśmy się do Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, gdzie dowiedzieliśmy się jak powstawała książka, każdy z nas wykonał pracę plastyczną i nauczył się jak korzystać ze strony internetowej biblioteki. Dzień ten był bardzo udany i myślę, że wszyscy będą go dobrze wspominać.


                                                                                         Kamila Węglarz

Do góry

Warsztaty "Tropy i ślady zwierząt"

W poniedziałek 2 grudnia uczniowie kółka przyrodniczo-ekologicznego wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Pana Piotra Dzikiego. Tym razem Pan Piotr przyjechał do nas i poprowadził zajęcia w naszej  Zielonej Pracowni.


Zima to idealny czas na poszukiwanie tropów zwierząt. Dlatego właśnie uczniowie  poznawali nie tylko tropy, ale również ślady obecności zwierząt.


     Najpierw wysłuchali ciekawostek dotyczących ssaków żyjących w naszych lasach takich jak: wilki, lisy, sarny, jelenie, dziki, rysie, niedźwiedzie. Zajęcia były urozmaicone prezentacjami i interesującymi filmikami z fotopułapek. Jednak najciekawszą częścią spotkania było samodzielne odbijanie tropów zwierząt w wilgotnym piasku. Dzieci poznały, jak wyglądają tropy m.in.: wilka, sarenki, łosia, dzika, borsuka, lisa,  czy zająca.


Zajęcia takie umożliwią rozpoznawanie śladów obecności zwierząt i tropów w swoim otoczeniu. 

Do góry

Szkolne Mikołajki

W piątek 6 grudnia 2019 roku naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj wraz z panią Mikołajową i aniołkami. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty. W klasach I-III zabawił trochę dłużej – przeczytał dzieciom bajkę o świętach Bożego Narodzenia, a pani Mikołajowa przeczytała opowieść o Mikołaju. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem. Po spotkaniu z Mikołajem odwiedził nas rzeźbiarz – pan Eugeniusz Żydek i młodsze dzieci brały udział w warsztatach plastyczno-rzeźbiarskich, których główną atrakcją było malowanie farbami drewnianej figurki aniołka lub konika. Na twarzach dzieci widać było wiele radości, uśmiechu i zadowolenia ze swojej twórczej pracy,a ciekawe opowieści rzeźbiarza wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Był to dzień pełen wrażeń, który pozostawi na długo piekne wspomnienia.

Do góry

ŚWIĄTECZNE WYPIEKI

Nasze przedszkole jak co roku pieczołowicie przygotowuje się do zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. W ubiegły wtorek dzieci zaczęły od wypieków domowych - a mianowicie pierniczków świątecznych. To wielka frajda zwłaszcza dla najmłodszych móc uczestniczyć w przygotowaniu pysznych ciasteczek, których sami będą mogli skosztować na wspólnej Wigilii przedszkolnej.


Święta to cudowny czas dla każdego z nas, zwłaszcza jak uczestniczymy w przygotowaniach do tych wielkich wydarzeń. 

Do góry

KOLĘDOWANIE...

Każdego roku o tej samej porze do drzwi przedszkolaków pukaja kolędnicy z Czernichowa. To tradycyjne śpiewanie pozostaje nieodzownym elementem mówiącym o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądają występ szkolnych kolegów. Kiedyś sami będą mogli kultywowac ta piękna tradycje. 


To wspaniała tradycja w naszej szkole, która każdego roku możemy słuchać i oglądać! 

Do góry

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Grudniowy czas nieodzownie przypomina nam o świętach Bożego Narodzenia. W przedszkolu również to gorący okres przygotowań: ubieranie choinek, pieczenie pierniczków, świąteczne porzadki... I wreszcie nadchodzi ten dzień - Wigilia Bożego Narodzenia. Przedszkolaki od rana szykują się do tej jakże ważnej uroczystości. Wpierw uczestniczymy w oglądaniu jasełek, po czym spieszymy na swoją uroczystość. Podczas Wigilii składamy sobie życzenia, dzielimy się opłatkiem i kosztujemy naszych wypieków świątecznych.


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, Bożego błogosławieństwa oraz szczęśliwego Nowego Roku 🎉


Wesołych Świąt!!! 

Do góry

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Zgodnie z tradycją jak co roku w styczniu życie przedszkolne zdominowały przygotowania do tego szczególnego dnia - DNIA BABCI I DZIADKA. Przedszkolaki we wszystkich grupach przygotowywały się do tego święta bardzo sumiennie, wszak nie co dzień Przedszkole gości w swoich progach, ukochanych przez najmłodszych, Babcie i Dziadków. Przedszkolaki starały się zaprezentować jak najlepiej, przygotowany specjalnie na tę okazje program artystyczno - wokalny. Wzruszeni Dziadkowie nagrodzili wnuczęta ogromnymi brawami. Dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom przygotowane wcześniej prezenty. Do życzeń najmłodszych przyłączyły się również, obecna na akademii Pani Dyrektor . Po zakończeniu części artystycznej Pani Dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek. Przy kawie babcie i dziadkowie mieli okazję do wspólnych rozmów, wspomnień – jak sami mówili „ Nie często mają okazję spotkać tylu znajomych co na spotkaniach takich jak to dzisiejsze”
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta jeszcze raz życzymy wszystkiego naj… i co najważniejsze, dużo, dużo zdróweczka.

Do góry

WIELKIE BALE W KARNAWALE

Jak co roku w karnawale... czas na bale. Wzorem lat minionych przedszkolaki i w tym roku bawiły się na kostiumowym balu karnawałowym organizowanym przez Nasze Przedszkole. W piątkowe popołudnie do przystrojonej Hali Sportowej w Czernichowie zaczęły przybywać najróżniejsze postacie bajkowe, filmowe i nie tylko. Przy dźwiękach muzyki zarówno przedszkolaki jak i ich koledzy ze środowiska (tradycją stało się, iż jest to impreza otwarta dla dzieci ze środowiska) bawili się wspaniale próbując rozpoznać kto ukrył się pod najrozmaitszymi kostiumami. Wspólnie z dziećmi na bal przybyli rodzice i tak jak ich pociechy doskonale się bawili. Zabawie, śmiechom, żartom nie było końca, pragnienie można było ugasić pysznym sokiem, a i coś słodkiego można było znaleźć w przygotowanym mini bufecie. Wszyscy żałowali, że czas zabawy karnawałowej minął tak szybko. Pozostało jedynie czekać na kolejną zabawę już za rok!

Do góry

Rekonstrukcja historyczna

    W dniu 27.01.2020 w naszej szkole im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie odbyła się ciekawa lekcja historii- rekonstrukcja historyczna dotycząca uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z okresu I i II wojny światowej.


    Na początku Panowie opowiadali nam trochę o tym, jak żołnierze w czasach wojny musieli sobie radzić. Potem rekonstruktorzy pokazali nam broń i pistolety, którymi posługiwali się żołnierze polscy oraz z innych krajów. Następnie pokazali nam co żołnierze mieli w swoich plecakach oraz jaka była ich dieta. Żołnierze jedli konserwy w puszkach lub zupy, które dostarczały im dużo siły. Najczęściej była to grochówka. Posiłek dostarczała im kuchnia polowa.


    Na samym końcu Panowie pozwolili nam potrzymać broń albo przymierzyć ubrania i kaski, które nosili żołnierze. Na koniec uczniowie nagrodzili rekonstruktorów gromkimi brawami.


 

Kornelia Nowak kl. 6a
Do góry

Wizyta w Domu Opieki Długoterminowej

    W dniu 31.01.2020 uczniowie kółka teatralnego udali się do Domu Opieki Długoterminowej, aby wystawić przygotowane wcześniej Jasełka.


    Jasełka opowiadały o tym, jak Maryja z Józefem szukali jakiejś gospody lub karczmy, by Maryja mogła urodzić swojego syna Jezusa. Na początku spotkali pasterzy, którzy ich ugościli, lecz nie mogli ich przyjąć na noc, ponieważ nie mieli u siebie miejsca. Poradzili im, by poszli trochę dalej, a zobaczą gromadkę dzieci. Tak zrobili. Kiedy doszli do dzieci, te ich ugościły i poradziły by poszli jeszcze dalej przez las. Tam jest gospoda i być może tam ich przyjmą. Tak zrobili. Kiedy tam dotarli zapytali gospodarzy czy mają miejsce. Jednak Ci powiedzieli, że miejsca już nie mają i ich pogonili. Gdy Maryja i Józef poszli, pasterze zaczęli śpiewać i tańczyć razem z góralkami. Kiedy posnęli, objawił im się Anioł Pański, który powiedział, by wyruszyli do stajenki, bo tam narodził im się Mesjasz i Król- Jezus Chrystus. Ci zabrali dary i ruszyli do stajenki. Tymczasem do pałacu Heroda jadą Trzej Królowie, by go spytać o drogę i o gwiazdę, która się pojawiła i prowadziła ich do jego kraju. Kiedy Królowie spytali Heroda o drogę i o gwiazdę odjechali. Nagle pojawiły się dwa diabły, które kusiły Heroda by zabił Jezusa i się im to udało. Następnie pojawiła się śmierć i zabrała Heroda do piekła. Jasełka zakończyły się sceną, w której Maryja dziękowała wszystkim za przybycie i dary złożone jej synowi. Następnie uczennice zaczęły tłumaczyć co to jest Boże Narodzenie, kolęda i Wigilia.


    Na koniec wszyscy zaśpiewali kolędę „Z Narodzenia Pana”. Kiedy Jasełka się skończyły uczniowie rozdali pensjonariuszom Domu Opieki gwiazdki z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wszyscy pacjenci bardzo cieszyli się z naszych odwiedzin, a my byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy innym sprawić radość.


 

Kornelia Nowak kl. 6a
Do góry

Spotkanie z harcerkami z Poznania

     W piątek, 31 stycznia 2020 roku zbiórka naszej drużyny była wyjątkowa - gościliśmy na niej wędrowniczki z 13 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej „Biała”. Druhny Ania, Zuza, Martyna i Klara  przebywały na zimowisku Szczepu Poznańska Czarna Trzynastka w Zarzeczu! Kilka dni wcześniej odwiedziły naszą szkołę i spotkały się z drużynową. Wówczas padł pomysł na wspólną zbiórkę.  Było to niesamowite doświadczenie i doskonała okazja do wspólnej wymiany doświadczeń.
     Z całego serca dziękujemy druhnom za odwiedziny! Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na harcerskim szlaku! Być może podczas wakacyjnego obozu harcerskiego, który planujemy w lipcu w okolicach … Poznania.


Gorąco pozdrawiamy całą 13 PDW Biała oraz Szczep Poznańska Czarna Trzynastka!!! 


 CZUWAJ!

Do góry

„Nie jem palmowego – chronię orangutany”

1 lutego obchodziliśmy Dzień bez oleju palmowego. Z tej okazji uczniowie klasy 8 obejrzeli film „Zielona Pustynia” (https://www.ekokalendarz.pl/dzien-bez-oleju-palmowego/#more-7235), który opowiadał o problemie niszczenia lasów deszczowych przy produkcji oleju palmowego. Na podstawie filmu, informacji z lekcji oraz materiałów z Internetu chętni uczniowie przygotowali ulotki informujące o szkodliwym rakotwórczym wpływie oleju palmowego na nasze zdrowie jak również na środowisko. Wycinanie lasów deszczowych głównie w Azji Południowo-Wschodniej,  powoduje wymieranie wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza orangutanów.                                           Następnie grupa uczniów klasy 8 podczas lekcji wychowawczej edukowała w tym zakresie młodsze koleżanki i kolegów. Wszyscy otrzymali ulotki aby podzielić się zdobytą wiedzą o oleju palmowym ze swoimi bliskimi.


Robiąc codzienne zakupy, warto rozważyć wybieranie produktów nie zawierających w swoim składzie oleju palmowego. W ten sposób możemy nie tylko chronić swoje zdrowie, ale także nie przyczyniamy się do niszczenia lasów tropikalnych.


 

Do góry

Zajęcia w Zielonej Pracowni dla przedszkolaków.

Drzwi do naszej Zielonej Pracowni są otwarte nie tylko dla uczniów, ale również  dla przedszkolaków. W środę odwiedziły nas najstarsze przedszkolaki i wzięły udział w zajęciach na temat układu szkieletowego człowieka. W przeprowadzeniu zajęć pomagały uczennice kółka przyrodniczo-ekologicznego, Paulina i Martyna. Dzieci poznawały budowę układu szkieletowego korzystając z modelu ludzkiego szkieletu, zobaczyły krótki film o kościach, układały puzzle – ludzki szkielet, oglądały czaszki różnych zwierząt i narządy, które są chronione przez kości. Sprawdzały również co stało się z kośćmi moczonymi w occie. Podsumowaniem zajęć był quiz „Co robić, by mieć zdrowe kości?”, który nie sprawił przedszkolakom żadnych problemów.


Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazały się dużą wiedzą i udowodniły, że są już gotowe, aby podjąć są nowych wyzwań w szkole.


 

Do góry

KLASA III CZYTA DZIECIOM Z ZERÓWKI

Celem projektu „Dzieci czytają dzieciom” jest rozwijanie czytelnictwa u uczniów klasy III oraz pomoc w adaptacji w szkole najmłodszych uczniów klasy 0.


Codzienne czytanie jest czynnością prawdziwie magiczną: zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.  


Mając na uwadze wszystkie zalety i korzyści płynące z czytania uczniowie klasy III   dwa razy w tygodniu czytają swoim młodszym kolegom z zerówki bajki, wiersze i opowiadania o tematyce wychowawczej. Dzieci mogą podziwiać umiejętności czytelnicze swoich starszych kolegów. Zawsze słuchają uważnie, z dużym zainteresowaniem. Z łatwością odpowiadają na pytania przygotowane przez uczniów klasy III, które związane są z przeczytanymi tekstami.


 Czytanie przynosi uczniom wiele satysfakcji, zarówno czytającym, jak i słuchaczom. Uczniowie czytający dzieciom czerpią radość z czytania innym. Słuchacze z zaciekawieniem słuchają i podziwiają zarówno literaturę, jak i trudną sztukę czytania, której dopiero się uczą. Uczestnictwo w projekcie przyczynia się także do uwrażliwienia uczniów na potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy, dzielenia się kulturą słowa. Jednak największą korzyścią dla uczniów jest okazja do osiągania sukcesów i podnoszenia wiary we własne możliwości.
Czytanie dzieciom z zerówki sprawia uczniom wiele radości. Miłe przyjęcie i uśmiech oraz zadowolenie dzieci to najlepsze podziękowanie dla czytających.


 

Do góry

Wizyta Księdza Biskupa Piotra Gregera w naszej szkole

W dniu 6 marca w ramach wizytacji duszpasterskiej Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie gościliśmy w naszej szkole Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Piotra Gregera. Po przywitaniu dostojnego gościa przez Panią Dyrektor uczniowie w krótkim programie artystycznym przybliżyli Księdzu Biskupowi naszą szkołę. Chcieliśmy pokazać jak ważne są dla nas patriotyczne ideały i wartości, których wzorem jest patron szkoły Marszałek Józef Piłsudski oraz pielęgnowanie chrześcijańskich korzeni i tradycji naszych przodków. Przypomnieliśmy też postać Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego z racji zbliżających się uroczystości jego beatyfikacji oraz Świętego Jana Pawła II w roku 100 rocznicy jego urodzin.  I to właśnie ten ostatni temat okazał się bardzo bliski Księdzu Biskupowi. W słowie, które skierował do nas było wiele osobistych wspomnień ze spotkań z kardynałem Karolem Wojtyłą i późniejszych wydarzeń, kiedy ich drogi kapłańskie się krzyżowały. Usłyszeliśmy o sytuacjach, które nigdzie nie są spisane. W ten sposób spotkanie z Księdzem Biskupem stało się dla nas spotkaniem z żywym świadkiem historii.  Po pożegnaniu z uczniami Ksiądz Biskup spotkał się z Gronem Pedagogicznym. Wspominał swoje doświadczenia z pracy katechetycznej oraz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli i znaczenia pracy nauczyciela w życiu dziecka. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dla klasy ósmej był to wyjątkowy dzień ponieważ po południu otrzymali oni z rąk księdza Biskupa sakrament bierzmowania.


 

Do góry

Internetowa Akademia - Święto 3 Maja

Do góry

Ogólnopolska Akcja KARTKA DLA MEDYKA

OGÓLNOPOLSKA AKCJA KARTKA DLA MEDYKA


Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły przyłączyli się do Ogólnopolskiej Akcji  KARTKA DLA MEDYKA.


 Polegała ona  na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki lub rysunku z życzeniami i podziękowaniami . Celem akcji było wyrażenie wdzięczności  i okazanie szacunku dla wszystkich zawodów medycznych   oraz wzbudzenie refleksji  nad ochroną własnego zdrowia.


 Wykonane przez dzieci prace sprawią na pewno wiele radości wszystkim osobom pracującym w służbie zdrowia, gdyż w tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie są oni PRAWDZIWYMI  BOHATERAMI.


Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii :)


 


 


 

Do góry

Kreatywnie w domu

Już ponad miesiąc uczniowie pozostają w swoich domach i mają  zdalne lekcje. Dzieci mają sposób, aby nauka poza szkołą nie była nudnym i przykrym obowiązkiem. Wspólnie z rodzicami realizują wspaniałe pomysły:  pieką ciastka i chleby,  wykonują prace plastyczne z surowców wtórnych, eksperymentują, projektują gry planszowe, malują, czytają, a wszystko w oparciu o tematykę zajęć zgodną z podstawą programową. 


DZIĘKUJEMY rodzicom za wsparcie:)


Uczniowie klas 1-3 wykazują się bardzo dużym zaangażowaniem w czasie trwania zdalnych lekcji . Wykonują swoje prace tematyczne systematycznie i starannie. Część z nich angażuje  się w prace dodatkowe, wymagające nieco więcej czasu i chęci. Prezentujemy ich prace.


ZAPRASZAMY do naszej galerii :)


 

Do góry

Nasze uczennice proszą #zostańwdomu

Do góry

Dzień Ziemi 2020

Dzień 22 kwietnia w kalendarzu ekologicznym zapisany jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi . Niestety w tym roku uczniowie naszej szkoły nie mogli celebrować tego święta wspólnie tak jak w latach ubiegłych. Uczynili to w inny sposób. Udali się na poszukiwania budzącej się do życia przyrody, do lasu, na łąkę, nad jezioro, do swojego ogródka, fotografując różne obiekty przyrodnicze. Efektem tego były piękne zdjęcia, które przesłali. Były piękne krajobrazy, kwitnące drzewa, rośliny zielne, płazy, gady, owady, ptaki i ssaki. Była to okazja, aby dostrzec piękno otaczającej nas przyrody, doceniać ją i szanować. Pamiętajmy też o ochronie środowiska na co dzień, segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę i energię, kupujmy odpowiedzialnie. Ziemia jest naszym domem – szanujmy ją nie tylko jeden dzień, dbajmy o nią codziennie. 


Dziękuję wszystkim uczniom za przesłane zdjęcia. Bądźcie zawsze takimi uważnymi obserwatorami przyrody!


Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii:)


 

Do góry

TROPICIELE PRZYRODY Z III KLASY

Od września 2019 roku uczniowie klasy III, pod kierunkiem wychowawczyni,  rozbudzali  i pogłębiali swoje zainteresowania  przyrodnicze podczas zajęć kółka przyrodniczego. W czasie tych zajęć realizowana była innowacja pedagogiczno-metodyczna „Tropimy przyrodę-obserwując i eksperymentując odkrywamy jej tajemnice”.


Głównym założeniem programu tej innowacji było rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej trzecioklasistów. Dzieci, poprzez eksperymentowanie i doświadczanie odkrywały, jak fascynujący jest świat przyrody!


Również podczas zdalnego nauczania uczniowie klasy III tropią i odkrywają tajemnice przyrody: prowadzą obserwacje przyrodnicze, na ich podstawie tworzą notatki, wykonują doświadczenia, uczą się samodzielnie wyciągać wnioski.


Na przełomie kwietnia i maja trzecioklasiści przeprowadzali doświadczenia przyrodnicze. Ich zadaniem było zasadzenie lub zasianie wybranej rośliny, dbanie o nią i obserwowanie jej wzrostu. Hodowlę swoich roślin zakładali w domach, w przydomowych szklarniach lub w swoich ogródkach. Swoje działania dokumentowali zdjęciami i prowadzonymi notatkami. Na ich podstawie formułowali wnioski.


Podczas zdalnego nauczania uczniowie rozwijają swoje pasje badawcze. Wiedza i umiejętności zdobywane w ten właśnie sposób z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

W nagrodę trzecioklasiści otrzymali tytuł TROPICIEL PRZYRODY, co potwierdzał otrzymany przez nich certyfikat. Zdjęcia hodowli ich roślin można obejrzeć w galerii.


 

Do góry

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020

„Zasmakuj w bibliotece” to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Nikt  nie przewidział, że dostęp do bibliotek będzie niemożliwy. Niemniej jednak uczniowie naszej szkoły nie poddali się i „zasmakowali w książkach”. Najmłodsi poznali historię „Czarnej owieczki”, przygody „Karolci”. Poczytały o tym, w jaki sposób odnalazł się „Kapelusz Pani Wrony”, czy też przenieśli się  w świat  baśni jaką jest „Brzydkie kaczątko”. Intensywnie zanurzyli się również w wierszach Juliana Tuwima, Jana Brzechwy. Efektem ich zauroczenia książkami są piękne rysunki oraz prace nadesłane w postaci zdjęć.


Starsi uczniowie również nie próżnowali i oddali się lekturze „Latarnika”, „Syzyfowym pracom”, a zwieńczeniem zdalnych lekcji z języka polskiego stała się tzw. „lektura w pudełku”. Cóż to takiego? Nic innego jak cała wiedza z lektury ukryta w pudełku. Można powiedzieć, że to skrzynia pełna  skarbów , kopalnia wiedzy dotycząca danej książki. By stworzyć taki projekt, trzeba przeczytać nowelkę czy powieść… To jednak nie wszystko ;) Potrzebna jest również szczypta kreatywności, na szczęście pomysłowości nasi uczniowie mają pod dostatkiem.


Bardzo ważnym wydarzeniem w Tygodniu Bibliotek było wzięcie  udziału siedmiu uczennic naszej szkoły w „półfinale”  konkursu Wielka Liga Czytelników. Dziewczynki, rozwiązując test kwalifikacyjny, jak również testy wcześniejsze, wykazały się świetną znajomością wielu książek.  Przez cztery miesiące poznawały nowych bohaterów i ich nowe przygody. Możemy pogratulować Kornelii ( z kl. VIa), Julce (z kl. V), Zosi, Emilce oraz Marcie, Weronice i Karolinie (z kl. II), które dostały się do etapu powiatowego. Szkoda, że tylko trzy osoby, ale taki jest regulamin organizatora konkursu. Trzymamy za Was kciuki.


Efekty naszej pracy można obejrzeć w galerii zdjęć, a także w prezentacji filmowej.  Zapraszamy!!!


 


 

Do góry

Zasmakuj w bibliotece

Do góry

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

100. rocznicę urodzin papieża-Polaka uczniowie naszej szkoły uczcili przygotowując Laurki dla św. Jana Pawła II oraz plakaty na konkurs "Śladami św. Jana Pawła II".


Dziękowali modlitwą za życie św. Jana Pawła II przy własnoręcznie urządzonych kapliczkach majowych.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii!


 

Do góry

Zdalny konkurs

Obecnie dalej nie chodzimy do szkoły i uczymy się zdalnie więc ten konkurs też jest zdalny. Prace można posyłać do pedagoga szkolnego lub wychowawców.

Do góry

Dzień Matki

Do góry

Przegoń wirusa

Do góry

POŻEGNANIA CZAS...

Nadszedł dzień rozstania... Jednak ten dzień dziś jest zupełnie inny niż każdego roku. Po długiej przerwie w nauce żegnamy się na czas wakacji. Mamy nadzieję na rychłe powitanie we wrześniu. 


 


Spokojnego i zdrowego wypoczynku życzę Wam drogie dzieci i Wam kochani rodzice💞

Do góry

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 i rozdanie świadectw ze  względu na pandemię koronawirusa odbyło się  26 czerwca w wyznaczonych salach i godzinach dla poszczególnych klas. Uroczystość pożegnania klasy 8 miała miejsce na hali. Uczniowie w krótkim programie artystycznym przygotowanym wraz z wychowawczynią p. Zenobią Strzelichowską podziękowali wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom. Wszystko, co nam powiedzieli , zawiera się w prostych, poetyckich słowach:  


Chcielibyśmy tu kiedyś wrócić


Chcielibyśmy wpaść na chwilę.


Czas upłynie, dorośniemy


Przejdziemy pewnie życie mile.


   […]  Nikt nam przecież nie zabroni


            Wrócić tutaj wspomnieniami.


             Po cichutku, tak znienacka


             Znów będziemy razem z Wami.


 Następnie uczniowie  wysłuchali pożegnalnego przemówienia Pani Dyrektor. Wreszcie nadszedł ważny moment  uroczystości –  wszyscy absolwenci otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia szkoły podstawowej i książki a siedmioro uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Ósmoklasiści, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i po raz ostatni byli tego dnia z nami, wpisali się do Złotej Księgi Pamiątkowej. Wręczono także dyplom w konkursie na "Prymusa roku", którym została już po raz ostatni nasza absolwentka Daria Ciechacka. Tradycją naszej szkoły jest też  przyznawanie ósmoklasistom, którzy w czymś się wyróżniali nagród tzw. Józefów.  


Drodzy Absolwenci! Teraz przed Wami czas, w którym będziecie wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności. Żegnamy Was Tymi  słowami „Każda historia ma swój koniec, ale w życiu koniec jest początkiem nowej historii”. Twórzcie ją! Niech sprzyja Wam szczęście! Pamiętajcie jednak, że zamykając pewien etap w swoim życiu i zaczynając nowy, zostawiacie cząstkę siebie w naszej szkole. Jesteście już częścią jej historii. Zawsze jesteście w niej mile widziani!


Wszystkim uczniom życzymy radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Wiele słonecznych dni spędzonych w towarzystwie przyjaciół!


 

Do góry