Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W CZERNICHOWIE
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i Przedszkole Publiczne
symbole narodowe symbole EU

Szkoła Niepodległej

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI SZKOLNEGO PROJEKTU
„ROK DLA NIEPODLEGŁEJ”

    Przez cały rok 2018 w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego i w Przedszkolu Publicznym w Czernichowie realizowano projekt „Rok dla Niepodległej” wg przygotowanego harmonogramu. Zadania, związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, miały różnorakie formy.                  

     Zorganizowano wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Żywcu, połączoną z lekcją muzealną. Organizowano również lekcje związane z tematem „Miejsca pamięci narodowej i zabytki naszej miejscowości”, połączone z wycieczkami klasowymi. Uczniowie uczestniczyli również w wyjeździe do Centrum Kongresowego w Krakowie, gdzie obejrzeli piękny koncert pieśni patriotycznych „100 lat Niepodległej” zorganizowany przez dawnego absolwenta naszej szkoły, dyrygenta Chóru Mariańskiego doktora Jana Rybarskiego. Harcerze z naszej szkoły podczas letniego obozu uczestniczyli w wycieczce na Pola Grunwaldzkie. Zwiedzili również Warszawę, m.in. Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Centrum Nauki Kopernik. Oddali hołd żołnierzom poległym w obronie ojczyzny, uczestnicząc w honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Byli również pod pomnikiem patrona naszej szkoły Józefa Piłsudskiego. Uczcili harcerzy z Szarych Szeregów, będąc przy Pomniku Małego Powstańca. 

    W szkole zorganizowano uroczystą akademię z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi. Harcerze przygotowali prezentację multimedialną „Dzieje harcerstwa” z okazji ogłoszenia roku 2018 „Rokiem Harcerstwa”.

     9 listopada 2018 r. uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły. Odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie obejrzeli również montaż słowno – muzyczny „Kocham cię Polsko”. Odsłonięta została tablica upamiętniająca posadzenie dębu na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości.

 10 listopada 2018r. Poczet Sztandarowy oraz harcerze uczestniczyli w gminnych uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci w Czernichowie i w Międzybrodziu Bialskim.

   Kolejną uroczystością upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę była akademia środowiskowa „Koncert dla Niepodległej”, która odbyła się 11listopada 2018 roku w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie.

W ciągu całego 2018 roku zorganizowano wiele konkursów:

- Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie!”

- Konkurs na pracę plastyczną pod hasłem „Godło Polski”

- Konkurs na pracę plastyczną pod hasłem „Laurka dla Niepodległej”

- Konkurs fotograficzny "Moja mała Ojczyzna”

- Konkurs wiedzy o Polsce dla 6–latków „Kto ty jesteś? Polak mały”

- Konkurs na przygotowanie prezentacji multimedialnej „Sławni Polacy”

- Konkurs na e-kartkę dla Niepodległej

- Szkolny konkurs piosenki patriotycznej

- Konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Legendy i opowiadania o Polsce”

- Konkurs na najładniej ubraną salę (wykonanie dekoracji o tematyce związanej z wydarzeniami dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości).

- Konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” organizowany przez Kancelarię Senatu RP.

         Nasza szkoła przystąpiła również do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła Niepodległej”, nad którym patronat objął Minister Edukacji Narodowej. Konkurs miał charakter projektu i realizowany był od maja do grudnia 2018 roku. Do realizacji wybrano 7 zadań w poszczególnych grupach zadaniowych:

- Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej (udział w obchodach świąt państwowych)

- Szlak Współtwórców Niepodległości (przygotowanie trasy turystycznej w naszym regionie związanej z miejscami powiązanymi z odzyskaniem niepodległości, udział w ogólnopolskiej akcji „Złóż życzenia Marszałkowi”)

- Szlak Żołnierzy Niepodległości (przygotowanie biografii żołnierzy pochodzących z naszej Małej Ojczyzny: Michała Łatanika i założyciela pierwszej drużyny skautów w Żywcu Tadeusza Janicha)

- Szlak Dróg do Niepodległości (zorganizowanie wycieczki do Krakowa)

- Szlak Pierwszych Dni Wolności (zorganizowanie konkursu wokalnego i recytatorskiego)

         Wszystkie zadania zostały opisane i udokumentowane. Konkurs zakończył się sukcesem: nasza szkoła otrzymała zaszczytny tytuł „SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ”.

Na stronie internetowej szkoły założono zakładkę, w której dokumentowano nasze działania związane z obchodami 1OO-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W klasach przygotowano okolicznościowe gazetki ścienne i dekoracje. Również w holu szkoły i przedszkola wykonano i aktualizowano gazetkę upamiętniającą odzyskanie niepodległości.

         100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to szczególna rocznica w historii naszej Ojczyzny. Działania, które zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w naszej szkole przybliżyły uczniom wydarzenia z tamtych lat. Celem naszych działań było również kształtowanie przywiązania młodego pokolenia do symboli narodowych, do tradycji, własnej kultury i historii.

 

Koncert dla Niepodległej

    Kolejną uroczystością upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę była akademia środowiskowa pt.” Koncert dla Niepodległej”, która odbyła się 11.11.2018 roku w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie.

    Na początku uczniowie i harcerze naszej szkoły recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Następnie wystąpiła drużyna harcerska „Słoneczni”. Warto zaznaczyć, że w jej skład oprócz uczniów szkoły wchodzą też nasi absolwenci. Śpiewane przez nich piosenki patriotyczne przeniosły uczestników w czasy II wojny światowej i przypomniały o bohaterskiej postawie harcerzy w walce z okupantem.

    Kolejnym punktem programu był występ chóru „Kamerton” i wysłuchanie przepięknych pieśni opiewających nasz piękny kraj. Wzruszające były także melodie pieśni w wykonaniu Orkiestry OSP Czernichów- Tresna. Na zakończenie wszyscy odśpiewali polski hymn narodowy.

Ta wzruszająca i podniosła uroczystość połączyła pokolenia mieszkańców naszej Małej Ojczyzny we wspólnym świętowaniu.

    Swoją obecnością uczniowie naszej szkoły podkreślili, że słowa patrona szkoły Józefa Piłsudskiego:

    „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawa do przyszłości” są dla społeczności uczniowskiej nadal aktualne i bardzo ważne. 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

Grafika 100 lat niepodległości

    Dnia 9 listopada 2018 roku w naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten dzień wszyscy przyszliśmy ubrani na galowo. Na początku odbyła się uroczysta akademia, w której wystąpili uczniowie klas od V do VIII. Następnie wszyscy udaliśmy się do klas, gdzie wychowawcy rozdali nam mały poczęstunek. Później uczniowie obejrzeli występ pod tytułem „Kocham cię Polsko”, przygotowany przez klasę VII. Był on nie tylko lekcją historii, ale także wesołą i zabawną rozrywką. Dzięki tym występom dowiedzieliśmy się dużo o okolicznościach odrodzenia polski. Poznaliśmy bohaterów z tamtych lat. Następnie wszyscy mogli poczęstować się pysznym chlebem z masłem lub smalcem.

    Kolejną atrakcją był konkurs na temat II wojny światowej przygotowany przez ucznia klasy VIII. Po konkursie uczestnicy dostali nagrody. O godzinie 11:11 wszyscy razem zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy pt. „Mazurek Dąbrowskiego”, a potem hymn naszej szkoły. Następnie wyszliśmy przed budynek szkoły, gdzie każdy dostał biały lub czerwony balonik i w taki oto sposób udaliśmy się do parku, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie dębu na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości. Gdy wróciliśmy do szkoły ogłoszono wyniki poszczególnych konkursów, które związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Na koniec wszyscy nagrodzeni uczniowie upamiętnili te chwile, robiąc pamiątkowe zdjęcia. Ten dzień był wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach święta Niepodległości, daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Dąb dla Niepodległej

    Społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
    Podjęto decyzję o zasadzeniu dębu, który ma upamiętnić to ważne wydarzenie w naszej historii. Drzewo zostało posadzone w pobliżu pomnika upamiętniającego ofiary z czasów II wojny światowej. Przed świętem Odzyskania Niepodległości (11.11.2018 r.) została odsłonięta tablica dokumentująca to wydarzenie.
    Dąb to drzewo symbolizujące potęgę, trwałość, niezniszczalność. Mamy nadzieję, że będzie przypominał następnym pokoleniom o tym szczególnym święcie.

 

ŻYCZENIA DLA PATRONA SZKOŁY JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Drogi Panie Józefie Piłsudski!

            Z okazji Pańskich urodzin, życzymy Panu, aby Polacy nigdy nie zapomnieli jak dużo Panu zawdzięczamy. Nauczył Pan Polaków, że trzeba stawiać sobie cele, które wydają się nie do osiągnięcia.

            Jesteśmy Panu wdzięczni za doprowadzenie Polski do wolności. Zastał Pan Polskę zniewoloną, a zostawił wyzwoloną. To, że dzisiaj myślimy, mówimy, modlimy się po polsku, jest zasługą właśnie Pana. Stał się Pan symbolem i legendą, bo jedynym celem było dla Pana dobro naszej ojczyzny.

            Niech polski naród zawsze pamięta o Panu w modlitwie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernichowie

Czernichów, 11.11.2018

KONKURS RECYTATORSKI " 100 - LECIE NIEPODLEGŁEJ"

         W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to szczególna rocznica w historii naszej Ojczyzny.

         Z tej okazji w naszej szkole zaplanowaliśmy szereg działań mających na celu przybliżenie uczniom wydarzeń z tamtych lat oraz kształtowanie przywiązania młodego pokolenia do symboli narodowych, tradycji, własnej kultury i historii.

        Na przełomie lutego i marca 2018 roku przeprowadzono szkolmy konkurs recytatorski pod hasłem "100-lecie Niepodległej". Wzięli w nim udział uczniowie kl. I-VII, którzy pięknie recytowali utwory o tematyce patriotycznej.

               Wyłoniono finalistów w trzech grupach wiekowych, a są nimi:

Kategoria klas I-III

I miejsce: Magdalena Pszczółka

II miejsce: Marta Warjas

III miejsce: Jakub Nawojowski

 

Kategoria klas IV-V

I miejsce: Weronika Zaręba

II miejsce: Mikołaj Noworyta

III miejsce: Karolina Furtak

                   Kornelia Nowak

 

Kategoria klas VI-VII

I miejsce: Daria Ciechacka

II miejsce: Konrad Kupczak

III miejsce Dominika Kaczmarczyk

 

Serdecznie gratulujemy!!!

Przewiń w górę