W miniony czwartek nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu pt. Bezpieczne Wakacje.
Jury konkursowe składające się z 7 nauczycieli przyznało:
I miejsce – Julia Kliś (klasa V)
I miejsce – Alicja Kliś (klasa I)
I miejsce – Nikodem Bogdanik (klasa II)
I miejsce – Maria Jaźwińska (Klasa III)
II miejsce – Amelia Kos (klasa I)
III miejsce – Arlena Barczak (klasa I)
Wyróżnienie:
Kamil Wojtanek (Klasa II)
Aniela Solska (Klasa I)
Emilia Targosz (klasa I)
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom!
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie świetlicy brali udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. Kreatywne Dni Nietypowe, którego koordynatorem była p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka. Jego celem było wprowadzenie innowacyjnego podejścia do przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz zabawne formy świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijaliśmy u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia. Uwrażliwialiśmy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacnialiśmy w nich samych poczucie własnej wartości. Dzieci miały możliwość: otworzyć się na nowe formy wyrazu, opanować stany emocjonalne poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę. W ramach projektu zostało zrealizowanych 16 zadań. Po zakończeniu projektu i wypełnieniu sprawozdania szkoła otrzymała certyfikat. Gratulujemy uczniom zaangażowania i kreatywności!
Fotorelacja oraz szczegółowy opis projektu znajduję się w zakładce: projekty
W roku szkolnym uczniowie świetlicy (głównie klasa II) brali udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym: "Poznaje technologiczne triki, osiągam świetne wyniki". Projekt został zorganizowanym zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie zrealizowali w sumie 16 zadań – po cztery z każdego modułu. Moduł I: Jestem bezpieczny w sieci internetowej, znam strony internetowe, które są rzetelnym źródłem informacji. Moduł II: Rozwijam kompetencje cyfrowe. Moduł III: Konstruuję, koduję i programuję. Moduł IV: Zrobię, sprawdzę to sam. Uczniowie z wielkim entuzjazmem podchodzili do każdego wyzwania. Serdecznie gratulujemy! Koordynatorem projektu była p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka
Po zakończeniu projektu i wypełnieniu sprawozdania szkoła otrzymała certyfikat.
Cały opis zajęć znajduję się w zakładce: „projekty”
W oczekiwaniu na wakacje zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Bezpieczne wakacje”.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu (format i technika dowolna) promującego podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wakacji w różnych sytuacjach i miejscach. Konkurs ma celu kształtowanie bezpiecznych form spędzania wolnego czasu i popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa. Dodatkowym przesłaniem jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania własnych pasji, umiejętności i wyobraźni plastycznej.
Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 29 maja 2024 do świetlicy szkolnej.
Regulamin konkursu:
Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonały prace biorące udział w konkursie: "Podróż moich marzeń - zakładka".
Na zajęciach świetlicowych uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia z wodą w roli głównej. Sprawdziliśmy:
- Czy woda ma skórę?
- Czy woda może być okrągła?
- Czy igła pływa po powierzchni?
- Czy w zakręconej, ale dziurawej butelce popłynie woda?
Gratulacje za zaangażowania!
Światowy Dzień Popcornu to kolejne spotkanie w ramach projektu „Kreatywne Dni Nietypowe” realizowanego podczas zajęć świetlicowych. Dzień ten obchodzimy 19 stycznia, a jego główny bohater to najpopularniejsza przekąska zjadana podczas seansów filmowych, zarówno tych domowych, jak i w kinach. Nazwa popcorn pochodzi od angielskiego słowa „popped corn”, które w potocznym tłumaczeniu oznacza "wystrzelona kukurydza". Takie wystrzały słychać było w naszej Świetlicy Ale! Popcorn zamiast do brzuszków Świetliczaków, trafił na ich prace plastyczne.
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną zostały ogłoszone wyniki konkursu origami "Z papierem wśród zwierząt". Narady jury składającego się z 13 nauczycieli były długie a zarazem burzliwe ponieważ wyłonienie faworytów stanowiło nie lada wyzwanie. Wszystkie prace są przepiękne, starannie wykonane i kreatywne dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Kategoria klas I - III
1) Amelia Pszczółka
1) Jagoda Grabska
2) Aniela Solska
3) Nikodem Bogdanki
Kategoria klas IV - VII
1) Magdalena Pszczółka
2) Milena Dudek
3) Maksymilian Wawak
Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie
Zaprojektowaliśmy trasę, którą ma pokonać robot. Następnie zaprogramowaliśmy go, żeby wykonał
opracowane przez nas zadania.
Chętne Świetliczaki przy pomocy drukarki 3D stworzyły dekoracje okolicznościowe. Śnieżynki, bombki, bałwanki oraz choinki posłużą nam do przystrojenia świetlicy.
Uczniowie głównie klasy I ułożyli świąteczne domino, którego elementem było skanowane kodów QR .
Nieco starsze Świetliczaki zaprojektowały e-kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia i przesłały je do zaprzyjaźnionych szkół.
Po wielu mozolnych próbach uczniom udało się odnaleźć wyjście z wirtualnego escape roomu opartego na wiedzy dotyczącej Świąt Bożego Narodzenia (Moduł IV, zadanie 4)
Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowanie pierników. Również w naszej świetlicy nie mogło tego zabraknąć. Dzisiaj zgodnie z tradycją Świetliczaki dekorowały świąteczne pierniki, które upiekły nasze Panie Kucharki. Na stołach pojawił się kolorowe posypki, rysiki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które pomogły nam w samodzielnym dekorowanie pierników. Każdy piernik wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Kiedy skończyliśmy dekorowanie przyszedł w końcu czas na pyszną ucztę.
12 grudnia obchodzimy Dzień Guzika - święto, które może wydawać się nieco nietypowe, ale które skłania do zastanowienia się nad tym, jak ten niewielki element odzieży wpłynął na naszą codzienną garderobę.
Guziki są wszędzie - na naszych koszulach, spodniach, płaszczach, a nawet torebkach. Dlaczego by nie uczcić tego małego wynalazku? Była to dla nas doskonała okazją, aby zrealizować kolejne zadanie w
ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne Dni Nietypowe"
Chętne Świetliczaki
- opanowały sztukę przyszywania guzików
- wykonały kreatywną ozdobę choinkową
- uwolniły swoją wyobraźnię układając obrazy z guzików
- uczestniczyły w aktywnościach fizycznych z guzikiem w roli głównej
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji sieci sklepów LIDL polegającej na zbiórce TALENCIAKÓW na rzecz naszej szkoły. Udało się nam uzbierać 857 kuponów, które wymieniliśmy na rzeczy do świetlicy. Otrzymaliśmy 5 popularnych gier oraz materiały plastyczne, które niewątpliwie upiększą nasze świetlicowe prace.
DZIĘKUJEMY!
Kolejne zadanie projektowe polegało na stworzeniu komiksu na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Do tego celu użyliśmy narzędzia Storyboard oraz odświeżyliśmy wiedzę z początkowych etapów projektu dotyczącą bezpieczeństwa w sieci. MODUŁ I, zad. 4
W ramach kolejnego zadania projektowego użyliśmy wirtualnej maty do kodowania. Uczniowie głównie klasy II tworzyli i wykonywali opracowane przez siebie zadania polegające na kodowaniu i odkodowaniu informacji. Wszystkim uczestnikom udało się odtworzyć zagadkowe obrazki. MODUŁ III, zad. 4
Klasa II, III oraz IV wybrała się na wirtualną wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali komnaty zamkowe, podziwiając ich wystrój. Następnie Świetliczaki wykonały obrazy budowli zamków w edytorze grafiki. Moduł II, zadanie 5.
Uczniowie klasy II uczęszczający do świetlicy szkolnej zrealizowali kolejne zadanie projektowe, które polegało na redagowaniu pliku tekstowego. Umiejętność edycji tekstu ćwiczyliśmy pisząc ogłoszenie w programie Libre Office. Moduł II, zadanie 4.
W ramach rozwijania kompetencji cyfrowych uczniowie klasy 3 oraz 4 uczęszczający do świetlicy szkolnej poznali aplikację ToonArt do edycji zdjęć z kreskówek. Dzięki aplikacjom ToonArt i InShot powstał kolaż z portretami dzieci. Czy rozpoznacie wszystkich naszych uczniów?
W ramach kolejnego zadania projektowego rozwiązaliśmy interaktywny quiz nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W tym celu wykorzystaliśmy aplikacje Wordwall oraz Quizizz. Moduł I, zadanie 5.
Pierwsze zadanie z jakim przyszło nam się zmierzyć dotyczyło ułożenia interaktywnych puzzli przez grupy młodsze oraz stworzeni interaktywnych układanek przez grupy starsze. Do tego celu zapoznaliśmy się z aplikacją JigsawPlanet. Uczniowie pracowali zarówno w sali komputerowej indywidualnie jak i grupowo z użyciem tablicy interaktywnej oraz w parach w sali świetlicowej. Moduł 4. Zadanie 6.
29 września Świetlica szkolna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W tym celu wybraliśmy się na hale sportową gdzie wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Dobre maniery ułatwiają życie nie tylko szympansom”. W ten sposób odświeżyliśmy zasady dobrego zachowania.
U nas nie ma nudy! Tworzymy świetlicowe gniotki.
Rok szkolny 2023 / 2024
W kwietniu uczniowie klasy II uczęszczający na zajęcia świetlicowe przystąpili do projektu „Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?" organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie. Biorąc udział w projekcie, zrealizowaliśmy cykl 8 lekcji, opartych na Metodzie Pytań i Doświadczeń, która uczy pracować projektowo oraz rozwija myślenie naukowe dzieci, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
Opiekunem projektu jest p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka
Na zakończenie projektu drugoklasiści otrzymali dyplomy oraz indeksy „Uniwersytetu Dzieci”.Niech będą one inspiracją do ciągłego poszerzania wiedzy!
1) „Jak bezpiecznie korzystać z prądu?”
Spotkanie poświeciliśmy bezpieczeństwu związanemu z używaniem urządzeń elektrycznych. Pomogło nam w tym opowiadanie, którego bohaterowie Basia i Tolek mierzyli się z różnymi problemami. Część z nich udało się nam poprawnie rozwiązać. Następnie uczniowie bezbłędnie rozpracowali kilka zgadywanek dźwiękowych. Oprócz ćwiczeń przewidzianych w scenariuszu przeprowadziliśmy doświadczenie z obwodem prądu dzięki, któremu dowiedzieliśmy się, że materiały możemy podzielić na trzy grupy: przewodniki, izolatory i półprzewodniki. W tym celu przetestowaliśmy niemal wszystkie przedmioty znajdujące się w klasie.
2) „Jak skutecznie działać w zespole?”
Spotkanie rozpoczęliśmy od ćwiczenia pt. „Punkt styczności”, które doskonale ukazało dzieciom mechanizm działania w zespole. Podczas aktywności wyłonili się liderzy grup, a samo ćwiczenie okazało się doskonałą bazą do dyskusji na temat pracy w zespole. Następnie odbyła się współpraca w parach związana z przejściem po równoważni do celu. Stanowiło on ogromne wyzwanie. Ostatnim elementem spotkania był eksperyment pt. Marshmallow Challenge. Ku zaskoczeniu wszystkim grupom udało się zbudować wieżę, która utrzymała piankę.
3)„Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę?”
Podczas tego spotkania najbardziej angażującym zadaniem okazała się rozmowa wstępna „Co to jest uważność?”. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i przejęciem odpowiadali na pytania nauczyciela. Dyskusja nie miałaby końca dlatego musiała zostać przerwana Następnie przeszliśmy do obejrzenia filmu oraz ćwiczeń „Uważności ciała”. Duże zainteresowanie wzbudziło zadanie pt. „Jestem z plasteliny”. Zamieniliśmy się w ogromnego plastelinowego ludzika, który stopniowo rozluźniał każdą cześć ciała. Ćwiczenia pokazały nam jak możemy się zachować w sytuacjach zdenerwowania lub stresu. Ostatni element spotkania został poświęcony zagadnieniu „oddechu”. Po obserwacji własnego oddechu przeszliśmy do uchwycenia tej czynności w rysunkach. Do tego zadania użyliśmy herbaty. Rozdmuchana esencja pozwoliła nam przekształcić oddech w ciekawe obrazy.
4) „Dlaczego widzę, czuję i słyszę?” Początek zajęć poświęciliśmy części teoretycznej poznając budowę komórki oraz mechanizm jej działania. Najciekawsze jednak okazały się ćwiczenia praktyczne Drugoklasiści zmierzyli się z wyzwaniem „Jak to pachnie?”, „Co słyszymy?” oraz „Jaki to smak?”. Próbując różnych produktów poznaliśmy położenie kubków smakowych na naszych językach. Spotkanie zakończyliśmy doświadczeniem przedstawiającym schematyczne przekazywanie informacji w neuronie.
5) „Jak powstaje książka?”
Podczas zajęć staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie „Co łączy wszystkie książki?” oraz „Ilu ludzi pracuje nad jej wydaniem?”. W tym celu uczniowie klasy drugiej przygotowali piękny plakat oraz wydali własne mini książeczki. Co ciekawe wykonali je bez użycia kleju, taśmy czy zszywacza. Jak powstały? Niech pozostanie to naszą tajemnicą
6) „Kto w rodzinie jest najważniejszy?” Spotkanie w całości prowadzone było metodą badawczą. To dzieci wyciągały wnioski z zadań budując tym samym odpowiedzi na stawiane pytania. Angażujące i zabawne ćwiczenia ruchowe pt. „Stonoga” oraz „Most” pomogły nam zrozumieć, że każdy członek rodziny jest niezwykle ważny, a życie w rodzinie buduję się na wzajemnym szacunku i miłości.
7) „Z czego składa się skała?”
Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania ciekawych faktów dotyczących wykorzystania skał. Ku zaskoczeniu większości uczniów dowiedzieliśmy się, że skały mają bardzo bogate zastosowanie. Są one wykorzystywane m.in. w kosmetologii, farmacji, a nawet w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody. Następnie przyjrzeliśmy się około 50 różnym skałom. Za pomocą lup oraz dotyku porównaliśmy ich fakturę, kolor oraz trwałość.
8) „Jak odczytywać temperaturę?”
Po zapoznaniu się ze skalą temperatur występujących na poszczególnych planetach przeszliśmy do przeanalizowania pogodowej mapy Polski. Z sukcesem odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania dotyczące podanych temperatur. Jednak ciekawość drugoklasistów rozbudzona została najbardziej podczas poznawania temperatur ciał niektórych zwierząt.
Smakowe lody w 3D.
Laurki, kupony oraz skrzynki narzędziowe z okazji Dnia Mamy i Taty.
Karaoke
Śpiewamy najpopularniejsze przeboje wszechczasów!
Mniszki Lekarskie
W naszej sali pojawiły się Mniszki Lekarskie, które wyrosły nam na ławkach.
Zajęcia świetlicowe - zajęcia z programowania
W maju zajęcia świetlicowe wzbogaciliśmy o lekcje dotyczące programowania z użyciem robotów Photon oraz aplikacji Photon Magic Bridge.
FLAGA POLSKI
Wielkanocne opaski!
Nadchodzi Wiosna!
Dbamy o naszą planetę
Ogólnopolska Akcja Sprzątamy dla Polski
Uczniowie klasy 1, 2, 3 i 4 podczas zajęć świetlicowych sprzątali okolice szkoły i placyk w Czernichowie włączając się do Ogólnopolskiej Akcji :)
Malowanie herbatą
Z niedowierzaniem testujemy herbatę na papierze. Czy to się uda? Czy coś ciekawego z tego wyjdzie?
Zobaczcie sami :)
Przygotowanie dekoracji.
Marzec minął nam na przygotowaniu dekoracji do naszego przedstawienia pt. Nadchodzi Wielkanoc
Dzieci brały czynny udział w tworzeniu "drzew" oraz "dekoracji ściennej".
Obrazkowa harmonijka czyli tworzymy agamograf
Czy wiecie co to takiego agamograf? Uczestnicy świetlicy dowiedzieli się tego na dzisiejszych zajęciach, a nawet wykonali swoje własne prace.
Agamograf to podwójny, złożony w harmonijkę obrazek. Zależnie od tego z której strony na niego spoglądamy widzimy jedną, bądź druga ilustrację.
Karta zgłoszenia Ucznia do świetlicy szkolnej:
Wyniki rekrutacji dzieci do świetlicy w roku szkolnym 2021/2022
Lista osób przyjętych do świetlicy w roku szkolnym 2021/2022
Na ostatnich zajęciach koła plastycznego skupiliśmy się na zaprojektowaniu oraz wykonaniu własnej gry planszowej. Zadanie wykazało ogromną kreatywność i pomysłowość naszych uczniów.
Kartonowe potwory rozwijające wyobraźnie pojawiły się na kole plastycznym.
Pomysł na budowanie własnych potworków okazał się strzałem w dziesiątkę. Zabawa działała na wyobraźnie i rozwijała inwencje twórczą. Pobudzała do myślenia o formach przestrzennych – od prostych brył do złożenia konstrukcji. Nauczyliśmy się eksperymentowania i szukania rozwiązań, a także nieustannego przekształcania przestrzeni.
z
Koło plastyczne - serca z masy solnej
Koniec maja i cały czerwiec wypełniają rodzinne święta dlatego nazwaliśmy ten czas miesiącem rodziny. Od serca dla serca czyli świetlicowe upominki dla naszych wspaniałych Rodziców powstały podczas koła plastycznego.
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2021/2022
Koło plastyczne - kolorowe kwiaty 3d.
Wykorzystania sztuki origami ma wiele korzyści. Podczas zajęć ćwiczymy pamięć sekwencyjną, koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję przestrzenną i zdolności motoryczne. Poza tym dzieci uczą się myślenia asocjacyjnego, cierpliwości, koncentracji i skupiania się na szczegółach.
Wirtualna świetlica w Czernichowie.
6. Propozycja aktywności w tygodniu 26.04 - 30.04.21r.
https://padlet.com/cjaprogress/j557txhotapybh77
5. Propozycja aktywności w tygodniu 19.04 - 23.04.21r.
https://padlet.com/cjaprogress/q762jd4ks2api15l
4. Propozycja aktywności w tygodniu 12.04 - 16.04.2021r.
https://padlet.com/cjaprogress/Bookmarks
3. Propozycja aktywności w tygodniu 07.04 - 09.04.2021r.
https://padlet.com/olam15/j4hxk8sm3lldinhr
2. Propozycja aktywności w tygodniu 29.03 - 02.04.2021r.
https://padlet.com/olam15/8opwgp5kzb7xeqg3
1. Propozycje aktywności w tygodniu 22.03 - 26.03.2021r.
https://padlet.com/olam15/wg9hv5kq3iuv8140
Wiosenne drzewa oraz latające motylki - kolejne spotkanie w ramach zajęć świetlicowych
Na zewnątrz szaro, buro i ponuro ... ale my postanowiliśmy przywołać wiosnę. Pomogły nam w tym wiosenne drzewa oraz kolorowe motylki.
Koło plastyczne online - rakiety kosmiczne oraz latające pszczółki
Kosmiczne rakiety oraz latające pszczoły zdominowały nasze zajęcia plastyczne. Trzeba przyznać, że tworzenie papierowych rzeczy jest jedną z ulubionych aktywności dzieci. Rozwija ona sprawność manualną oraz pobudza kreatywność.
Kolejne koło plastyczne w formie on-line - biedronki z papieru oraz kubki w 3D.
Tym razem udało się nam wykonać trójwymiarowy kubek oraz latającą biedronkę. Spotkanie było nie tylko formą zajęć plastycznych, ale również doskonałą okazją do rówieśniczych spotkań.
Koło szachowe on-line.
Podczas nauki zdalnej koło szachowe trwa nadal. Jest to idealna okazja do ćwiczenia interesujących rozgrywek z wykorzystaniem wirtualnej szachownicy. Tym razem dzieci mają szansę grać 1:1 z nauczycielem :)
Koło plastyczne on-line. Dzieła z origami.
Zajęcia świetlicowe odbywają się w trybie on-line. Podczas ostatniego spotkania plastycznego udało nam się stworzyć papierowego króliczka oraz kurczaczka. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze, a spotkanie stanowiło również rewelacyjną okazję do swobodnej rozmowy stanowiącej namiastkę kontaktu z rówieśnikami, którego tak bardzo brakuje nam w czasach pandemii.
Zapisy na zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2021/2022
Wszystkich Rodziców zainteresowanych zapisami dzieci na zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2021/2022 prosimy o kontakt w wychowawcą świetlicy za pośrednictwem dziennika elektronicznego do 25.03.21r.
Organizacja pracy świetlicy w czasie epidemii SARS – COV 19:
Koło plastyczne – Wielkanocne jaja z włóczki i koralików.
Święta tuż tuż! Zastanawiasz się nad oryginalną dekoracją wielkanocną? A może jajka z włóczki? Taki sposób zdobienia został wykorzystany podczas naszego ostatniego koła plastycznego. :)
Koło plastyczne - zakładki do książek.
Nasi uczniowie uwielbiają czytać ! Postanowiliśmy więc ułatwić im zadanie przygotowując cudowne zakładki do książek.
Zobaczcie sami :)
Konkurs plastyczny - "Wielkanoc w tradycji naszych przodków"
W ramach zajęć świetlicowych niektóre dzieci przygotowały przepiękne prace plastyczne, które wysłaliśmy na konkurs „Wielkanoc w tradycji naszych przodków”
Opracowanie prac plastycznych poprzedziły specjalne zajęcia dotyczące wielkanocnych tradycji panujących w naszym regionie.
Trzymamy kciuki za naszych uczniów!
Zdrapki holograficzne pojawiły się na kole plastycznym.
Podczas ostatniego koła plastycznego dzieci z ogromnym zainteresowaniem tworzyły prace na bazie zdrapek holograficznych. W motywach prac dominowała tematyka kosmosu oraz podwodnego świata.
Sztuczny śnieg oraz zimowe bałwanki - kolejne spotkanie koła plastycznego.
Za oknem duży mróz i piękna zima:) Podczas ostatnich zajęć koła plastycznego postanowiliśmy stworzyć taki klimat w świetlicy:) Wyprodukowaliśmy własny śnieg oraz ulepiliśmy mnóstwo bałwanków. Wykorzystaliśmy do tego mąkę ziemniaczaną, olej, marchewkę oraz ziarenka pieprzu. Taka zabawa to dla dziecka wspaniałe doznanie sensoryczne, oraz rozwój zmysłu dotyku i wzroku. Oprócz bałwanków starsi uczniowie postanowili stworzy ciekawe zimowe postacie.
Bielskie Kreskówki
W ramach zajęć świetlicowych większość dzieci przygotowała przepiękne prace plastyczne, które wysłaliśmy na konkurs „Bohaterowie Bielskich Kreskówek”. Pozostaje nam trzymać kciuki :)
Wyniki już niebawem.
Opracowanie prac plastycznych poprzedziły specjalne zajęcia dotyczące historii bielskich kreskówek. Nie zapomnieliśmy obejrzeć kilku :)
Tłusty Czwartek już dawno za nami, a my wspominamy pączki z papieru.
Gdy nie można sobie pozwolić na dekorowanie prawdziwych pączków, zawsze można wykonać kolorową pracę plastyczną.
Maski karnawałowe - ciąg dlaszy koła plastyczngo.
Trwa karnawał - okres radości i zabaw, w trakcie których nie może zabraknąć barwnych masek. Są one idealnym dodatkiem podczas balów kostiumowych, ale mogą również samodzielnie stanowić przebranie. W związku z karnawałem w ramach zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali maski karnawałowe. W trakcie wykonywania masek dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczno – manualne, pracując zespołowo lub indywidualnie. Tworzenie masek sprawiło uczniom mnóstwo radości. Do ich wykonania używali kolorowego papieru, pasteli, a także bibuły, brokatów, cekinów oraz błyszczących ozdób i wielobarwnych piórek. Każda maska została małym dziełem sztuki.
Zajęcia koła plastycznego - karminiki dla ptaków.
Zima to doskonały czas, aby nauczyć się dbać o dzikie zwierzęta ;)
Dlatego na zajęciach koła plastycznego postanowiliśmy przygotować niebanalne karmniki dla ptaków.
Zimowe rękawice ;)
Prace plastyczne należą do ulubionych naszych aktywności :)
Zimowe szaleństwo :)
Ruch jest potrzebny, aby nasz organizm utrzymać w dobrym zdrowiu. Sprawia, że jesteśmy silniejsi oraz bardziej wytrzymali na zmęczenie. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało – poprawia ona także samopoczucie i zapewnia dobry nastrój.
Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat do bezpiecznego i świadomego poruszania się po drodze
Znaki drogowe to tajemny język, który opanować muszą wszyscy kierowcy i użytkownicy dróg. Tak się składa, że często uczą się go już najmłodsze dzieci. Nasi drugoklasiści bardzo poważnie myślą o zdobyciu karty rowerowej w przyszłości dlatego już teraz przyswajają sobie tajniki zasad ruchu drogowego.
Wirtualna świetlica
Drodzy rodzice. Świetlica była zawsze dla naszych uczniów przede wszystkim miejscem zabawy. Proponujemy Wam świetlicowy padlet, gdzie regularnie będą zamieszczane propozycje prac plastycznych, zabaw ruchowych, łamigłówek, kodowania oraz pozostałych gier i zabaw zgodnych z tygodniowym planem pracy świetlicy.
Link należy skopiować i wkleić w przeglądarkę.
7) 21.12.2020 - 23.12.2020 Temat przewodni:
Coraz bliżej Święta
https://padlet.com/olam15/66a90hfkczn8qp5y
6) 14.12.2020 - 18.12.2020 Temat przewodni:
Jest taki dzień ... Święta + 22.12 Pierwszy Dzień Zimy
https://pl.padlet.com/olam15/Bookmarks
5) 7.12.2020 - 11.12.2020 Temat przewodni:
Grudniowo zimowych tradycji ciąg dalszy. + 10.12 - Dzień Praw Człowieka
https://padlet.com/mieszczakaleksandra/jtp90iqkeo20wtsk
4) 30.11.2020 - 04.12.2020 Temat przewodni:
Chodzące anioły oraz wolontariusze. + 4.12 Dzień Górnika, 6.12 Mikołajki
https://padlet.com/mieszczakaleksandra/nvan8e15x68aqats
3) 23.11.2020 - 27.11.2020 Temat przewodni:
Totalnia magia. Andrzejkowy zawrót głowy. +25.11 - Dzień Pluszowego Misia, 29.11 - Andrzejk
https://pl.padlet.com/mieszczakaleksandra/kf95csinkxv3aol5
2) 16.11.2020 - 20.11.2020 Temat przewodni:
i Żywczliwość nie boli. Życzliwi i tolerancyjni zawsze i wszędzie + 16.11 - Dzień Tolerancji, 21.11 - Światowy Dzień Życzliwośći
https://padlet.com/mieszczakaleksandra/b2jypgv3hn6ycil0
1) 9.11.2020- 13.11.2020 Temat przewodni: Dumni ze swojego pochodzenia. Wielcy Polacy + Święta Narodowe 3.11 – Światowy Dzień Dobroci
https://padlet.com/mieszczakaleksandra/2jjpxt39f10klqcn
Totalna magia, czyli andrzejkowy zawrót głowy.
+
25.11 – Dzień Pluszowego Misia
29.11 – AndrzejkiKoło szachowe w ramach zajęć świetlicowych
W ramach zajęć świetlicowych w każdą środę odbywa się koło szachowe, na które z chęcią uczęszcza spore grono dzieci.
Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić, iż szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka.
Tworzenie własnej biżuterii czyli kolejne zajęcia koła plastycznego :)
Kolorowe bransoletki ze sznurków znów wracają do mody :). Nic dziwnego, nie dość, że ich wyplatanie to sama przyjemność, a kolorowe kompozycje można mnożyć w nieskończoność, to jeszcze bardzo fajnie prezentują się na ręce. To wręcz klasyka jeśli chodzi o ręcznie robione rzeczy.
Dzień Dyni:)
Z okazji Dnia Dyni postanowiliśmy stworzyć jej najstraszniejszą wersje, która dostarczyła nam sporo śmiechu :)
Czy znacie Big Mouthed Critters?
Tak cudowne i łatwe do wykonania prace plastyczne skradły serca naszych uczniów. Wszelkie działania plastyczne wpływają na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijają zdolności manualne oraz procesy zapamiętywania i obserwacji.
Kolorowe kamyki - Kolejne zajęcia koła plastycznego już za nami!:)
W każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych odbywają się zajęcia koła plastycznego, na które dzieci czekają z niecierpliwością cały tydzień. W ubiegły piątek malowaliśmy kamienie, aby już niebawem dołączyć do akcji #kamyczek, która zostanie zorganizowana na ternie gminy Czernichów. Zabawy tego typu są nie tylko czystą i prostą radością, niosą ze sobą zdecydowanie więcej korzyści:
- stymulują i wspierają rozwój zmysłów
- ćwiczą małą motorykę
- rozwijają kreatywność
- są okazją do ćwiczenia koncentrowania uwagi dziecka
- są okazją do nauki -np. cyfr, liter
- pomagają rozwijać wyobraźnię
- zachęcają do rodzinnego wypoczynku na świeżym powietrzu
- pomagają w odkrywaniu lokalnych szlaków górskich i ciekawych miejsc
Więcej informacji na temat akcji #kamyczek już wkrótce!
Świecące lampiony czyli kolejne zajęcia koła plastycznego już za nami!:)
Odbywają się one w każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych o godzinie 12.30.Tym razem dzieci miały szansę wykonać świecące papierowe lampiony. Ich wykonanie wymagało sporo skupienia, użycia wyobraźni przestrzennej oraz zręczności.
Światowy Dzień Zwierząt
Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy corocznie 4 października. My obchodziliśmy je podczas poniedziałkowych zajęć świetlicowych, które miały na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa. Jako podsumowanie tematu dzieci wykonały piękne wydzieranki z kolorowego papieru, które są niezwykle wartościową techniką plastyczną. Podczas darcia i naklejania papieru dziecko ćwiczy małą motorykę – precyzyjne ruchy palcami oraz koordynacje oko-ręka. Ta zabawa plastyczna posiada także walor terapeutyczny – jest niezwykle relaksująca.
Jesienne drzewa.
Końcem września uczestnicy świetlicy wykonali kolorowe jesienne drzewa. Praca ta pokazuje dzieciom jakie kolory towarzyszą jesieni i opisuje jakie zmiany zachodzą w przyrodzie.
Dzień Emotikona
Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto 19 września. Skąd się wzięły tak popularne dzisiaj "buźki" powstałe poprzez umiejętne łączenie znaków interpunkcyjnych? Komu je zawdzięczamy? Co wyraża każda z nich? O tym wszystkim rozmawialiśmy 18 września podczas zajęć poświęconych emotikonom. Dzieci stworzyły również swoje „buźki”.
Pierwsze kreatywne zajęcia plastyczne już za nami!
Odbywają się one w każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych o godzinie 12.30.
Podczas pierwszego spotkania mieliśmy szansę wykonać modne slime’y czyli nietypowe zabawki, które podbiły serca dzieci. Nic więc dziwnego, że w zajęciach uczestniczyła niemal cała grupa świetlicowa. Podczas spotkania poznaliśmy dwie metody tworzenia zabawek.
Czy wiecie czemu służą slime’y?
Slime’y nie służą wyłącznie fantastycznej zabawie. Potrafią one wyciszyć dzieci, uczą koncentracji oraz cierpliwość. Dziecko musi zaobserwować jakie składniki wchodzą ze sobą w reakcję. Slime’y pobudzają kreatywność oraz skłaniają do pracy zespołowej. Ponadto uczą też odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
28 października w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na Świetliczaka, która miała na celu przyjęcie do społeczności świetlicowej u...
W dniu 25 października w ramach zajęć świetlicowych dzieci wspólnie z panią Iwoną wykonały jesienny dywan ze świeżych liści....
Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone 15 października, ustanowione przez ONZ. W tym dniu podejmowane są działania edukacyjne promujące mycie r...
W dniu 15 października klasa II w ramach zajęć świetlicowych uczestniczyła w zajęciach z programowania z użyciem robotów Photon oraz aplikacji Photon Magic Bridge. ...
Jesień to przepiękna pora roku, która swoją różnorodnością i kolorem inspiruje do zabawy i tworzenia różnych prac plastycznych. Dary natury, jakie gwarantuje nam matka n...
W miesiącu wrześniu w ramach zajęć świetlicowych dzieci wspólnie z panią Iwoną wykonały gipsowe odciski swoich dłoni....
Dzień Chłopaka w świetlicy szkolnej obchodzono 30 września z radością i zaangażowaniem. Dziewczynki miały zaszczyt wytypować najmilszych chłopców, którzy wyróżnili s...
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej powitali kolejną porę roku – jesień. Stworzyli piękne prace plastyczne i bawili się przy jesiennych piosenkach. Ta wspaniała i kolorowa ...
23 września na powitanie jesieni obchodziliśmy Dzień Spadającego Liścia. Zajęcia rozpoczęliśmy od pogadanki, która pomogła utrwalić i wzbogacić wiedzę dotyczącą zmian zachodzą...
W dniu 20 września dzieci ze świetlicy w ramach projektu edukacyjnego pt. „Planeta zdrowia” wzięły udział w zajęciach pt. „Skąd się bierze r...
Niby zwykły czwartek, ale upłynął nam pod znakiem buziek, bo to właśnie 19 września wychowankowie świetlicy szkolnej obchodzili Dzień Emotikona. Emotikony to znaki grafic...
16 września w naszej świetlicy był obchodzony Dzień Kropki. „Niby nic a jednak coś wielkiego”, bo jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim tego dnia jest...
W roku szkolnym 2024/25 w świetlicy będzie realizowany projekt edukacyjny pt. „Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie....
W drugim tygodniu września w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły, w szkole, świetlicy, na boisku szkolnym i ha...
W ramach integracji i lepszego poznania się dzieci wykonały swoje wizytówki, które pozwoliły im wyrazić swoją osobowość i wyróżnić swoje miejsce w świetlicy....
Dzieci uczęszczające do świetlicy z pomocą nauczyciela stworzyły KODEKS ŚWIETLICY, który został przypieczętowany odciskiem palca. Zawsze już będziemy pamiętać o bezpiecznej zabaw...
7 grudnia do świetlicy szkolnej zawitał wyjątkowy gość – Pani Mikołajkowa. Przeczytała dzieciom pełną świątecznej magii opowieść i zdradziła kilka sekretów Mikoł...
Koniec maja i cały czerwiec wypełniają rodzinne święta dlatego nazwaliśmy ten czas miesiącem rodziny. Od serca dla serca czyli świetlicowe upominki dla naszych wspaniałych Rodziców....