Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W CZERNICHOWIE
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i Przedszkole Publiczne
symbole narodowe symbole EU

Świetlica szkolna

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 
Takiego dnia, a raczej tygodnia, w naszej świetlicy jeszcze nie było. 
Całkiem niedawno szkolne świetliczaki świętowały Dzień Języka Angielskiego. Najpierw z pomocą dużych, kolorowych zdjęć zapoznaliśmy się z ciekawymi miejscami w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Następnie za pośrednictwem Google Street View odwiedziliśmy te miejsca. Przespacerowaliśmy się ulicami Nowego Jorku, podpłynęliśmy do Statuy Wolności, a nawet odwiedziliśmy Biały Dom w poszukiwaniu Joe Bidena. Niestety nie spotkaliśmy prezydenta… Po takich atrakcjach zadaniem Świetliczaków było pokonanie 4 stacji dydaktycznych gdzie czekały ciekawe zadania pokazujące, że nauka języka angielskiego może być ciekawą przygodą. Na sam koniec udaliśmy się na pamiątkową sesję fotograficzną.
 

 

FFF

GG

GG

FF

DD

DSD

FF

FF

Podziękowania :)

 

kk

 

Konkurs Szkolny 


W oczekiwaniu na wakacje zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Bezpieczne wakacje”. 
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu (format i technika dowolna) promującego podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wakacji w różnych sytuacjach i miejscach. Konkurs ma celu kształtowanie bezpiecznych form spędzania wolnego czasu i popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa. Dodatkowym przesłaniem jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania własnych pasji, umiejętności i wyobraźni plastycznej.

Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 29 maja 2024 do świetlicy szkolnej. 

Regulamin konkursu: 

Konkurs Bezpieczne Wakacje

dd

Prace konkursowe 

Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonały prace biorące udział w konkursie: "Podróż moich marzeń - zakładka". 

cc

ff

ff

dd

dd

jj

dd

hbh

ff

gg

ff

 

 

Robimy bransoletki 

ll

dd

hh

ll

Pisanki z masy solnej 

hh

v

ff

hh

m,,

Kreatywne Malowanie na Folii 

 

ss

nn

nn

hh

hh

gg

Eksperymenty z wodą

Na zajęciach świetlicowych uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia z wodą w roli głównej. Sprawdziliśmy: 

- Czy woda ma skórę?

- Czy woda może być okrągła?

- Czy igła pływa po powierzchni?

- Czy w zakręconej, ale dziurawej butelce popłynie woda? 

Gratulacje za zaangażowania!

hh

bb

cf

jmm

 Światowy Dzień Popcornu

 Światowy Dzień Popcornu to kolejne spotkanie w ramach projektu „Kreatywne Dni Nietypowe” realizowanego podczas zajęć świetlicowych.☺ Dzień ten obchodzimy 19 stycznia, a jego główny bohater to najpopularniejsza przekąska zjadana podczas seansów filmowych, zarówno tych domowych, jak i w kinach.🍿🍿 Nazwa popcorn pochodzi od angielskiego słowa „popped corn”, które w potocznym tłumaczeniu oznacza "wystrzelona kukurydza". Takie wystrzały słychać było w naszej Świetlicy 🤫🤫 Ale! Popcorn zamiast do brzuszków Świetliczaków, trafił na ich prace plastyczne. 🍿

 

jj

dd

jj

ff

 

 

🍿

Dzień Motyla w Świetlicy Szkolnej

 
„Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci” – pisał o wspomnianym owadzie amerykański
pisarz Nathaniel Hawthorne.
🦋Nie bez powodu owady te, mające swoje święto 14 marca, zasługują na uwagę. Mimo że nie żyją długo, są one drugim najliczniejszym, zaraz po pszczołach, zapylaczem kwiatów i roślin. Zawdzięczamy im zarówno jedwab, jak i spożywane owoce oraz warzywa. Mnóstwo tych pięknych owadów pojawiło się w naszej świetlicy pod różnymi postaciami – witraże, prace na bazie origami, kreatywne malowanki, a nawet cała gazetka ścienna. Prace Świetliczaków dopełniły zajęcia dotyczące cyklu rozwoju motyla, który został uchwycony w aplikacji Quiver.
dd
dd
dd
dd
ff
ff
ff

Wirtualny turniej gry w szachy 

hh

kll

 

Dzień Muffinka😋

🍩🍰🍪" Pyszne te deserki małe, na przyjęcia doskonałe. Z owocami podawane, czekoladą polewane. Na sam widok cieknie ślinka, bo dziś święto jest muffinka"🍪🍰🍩
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe ,w poniedziałek - 4 marca, przywitali nowy tydzień w szole na słodko😋, bowiem obchodziliśmy dziś Dzień Muffinka. Najpierw odczytany został przepis oraz wszystkie składniki potrzebne do przygotowania babeczek, następnie krok po kroku przeanalizowano instrukcję wykonania pyszności❤. Uczniowie dodawali do miski kolejne składniki, po czym przystąpili do ich mieszania/miksowania. Na sam koniec ciasto zostało włożone do foremek i posypane kawałkami czekolady. Niestety..., później należało poczekać, aż muffinki się upieką. Oj, ależ to była tortura, jak to długo trwało...🙉🙈Aż w końcu cieplutkie i pachnące babeczki wróciły z kuchni i przyszedł czas na ich dekorowanie. Cudne posypki zagościły na uczniowskich wypiekach. Efekt- palce lizać😋😋😋Zobaczcie sami❤
 
ff
dd
dd
dd
sss

Projekt informatyczny: użycie słownika internetowego.

 
Moduł I, zad II.
Uczniowie klasy II wyszukali strony internetowe, pomocne w nauce, a zarazem będące rzetelnym źródłem wiedzy. W internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN sprawdzili pisownie wyrazów z trudnością ortograficzną. Z pomocą wspomnianego słownika zapisali kilka wyznaczonych przez nauczyciela słów. Na koniec uczniowie pracowali z użyciem słownika wyrazów bliskoznacznych. Odnaleźli wyrazy bliskoznaczne m.in. do wyrazu „nauczyciel” oraz „bohater”.
 
dd
ss
ss

Upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

kk

uu

;;l;l

 

Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach 

 
Czy wiesz, że:
🐧🐧Na świecie żyje obecnie 17 gatunków pingwinów.
🐧🐧 Wszystkie pingwiny (z wyjątkiem pingwinów równikowych) żyją na półkuli południowej. Z tego powodu nie zagrażają im niedźwiedzie polarne, które zamieszkują półkulę północną.
🐧🐧 Pingwiny to jedyne ptaki, które posiadają wyprostowaną postawę ciała.
🐧🐧Nie potrafią latać, za to doskonale radzą sobie w wodzie. Pingwin białobrewy potrafi osiągnąć prędkość nawet 35km/h, a pingwiny cesarskie potrafią nurkować na głębokość nawet ponad 500 m, pozostając pod wodą nawet do 20 min.
👉Te oraz inne zaskakujące fakty poznaliśmy podczas Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach obchodzonego na zajęciach świetlicowych.
Na podstawie zdobytych informacji uczniowie klasy I, III oraz IV wykonali Lapbooki. Całość świętowania dopełniliśmy pracami plastycznymi oraz zadaniami związanymi z kodowaniem.🐧🐧
 
f
ff
ff
dd
ff
ff
fff

Prace origami 

W ostatni dzień przed przerwą świąteczną zostały ogłoszone wyniki konkursu origami "Z papierem wśród zwierząt". Narady jury składającego się z 13 nauczycieli były długie a zarazem burzliwe ponieważ wyłonienie faworytów stanowiło nie lada wyzwanie. Wszystkie prace są przepiękne, starannie wykonane i kreatywne dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.

Kategoria klas I - III

1) Amelia Pszczółka

1) Jagoda Grabska

2) Aniela Solska

3) Nikodem Bogdanki

Kategoria klas IV - VII

1) Magdalena Pszczółka

2) Milena Dudek

3) Maksymilian Wawak

Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie

 

yy

klk

yy

Programowanie z robotem Photon 

Zaprojektowaliśmy trasę, którą ma pokonać robot. Następnie zaprogramowaliśmy go, żeby wykonał
opracowane przez nas zadania.

 

jju

dd

hhh

Przygotowanie ozdób świątecznych z użyciem drukarki 3D.

Chętne Świetliczaki przy pomocy drukarki 3D stworzyły dekoracje okolicznościowe. Śnieżynki, bombki, bałwanki oraz choinki posłużą nam do przystrojenia świetlicy. 

hh

hh

uu

jj

kk

Odczytywanie kodów QR

Uczniowie głównie klasy I ułożyli świąteczne domino, którego elementem było skanowane kodów QR . 

gg

gg

gg

,,

jj

Projekty E-kartek 

Nieco starsze Świetliczaki zaprojektowały e-kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia i przesłały je do zaprzyjaźnionych szkół.

gg

ff

ff

gg

 

Kolejne zadanie projektowe 

Po wielu mozolnych próbach uczniom udało się odnaleźć wyjście z wirtualnego escape roomu opartego na wiedzy dotyczącej Świąt Bożego Narodzenia (Moduł IV, zadanie 4)

;;

ff

ff

hhh

ŚWIETLICOWE DEKOROWANIE PIERNIKÓW

Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowanie pierników. Również w naszej świetlicy nie mogło tego zabraknąć. Dzisiaj zgodnie z tradycją Świetliczaki dekorowały świąteczne pierniki, które upiekły nasze Panie Kucharki. Na stołach pojawił się kolorowe posypki, rysiki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które pomogły nam w samodzielnym dekorowanie pierników. Każdy piernik wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Kiedy skończyliśmy dekorowanie przyszedł w końcu czas na pyszną ucztę.

HH

HH

KK

KK

Dzień Guzika 12.12.2023r. 

12 grudnia obchodzimy Dzień Guzika - święto, które może wydawać się nieco nietypowe, ale które skłania do zastanowienia się nad tym, jak ten niewielki element odzieży wpłynął na naszą codzienną garderobę. 
Guziki są wszędzie - na naszych koszulach, spodniach, płaszczach, a nawet torebkach. Dlaczego by nie uczcić tego małego wynalazku? Była to dla nas doskonała okazją, aby zrealizować kolejne zadanie w
ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne Dni Nietypowe"

Chętne Świetliczaki 
- opanowały sztukę przyszywania guzików
- wykonały kreatywną ozdobę choinkową 
- uwolniły swoją wyobraźnię układając obrazy z guzików
- uczestniczyły w aktywnościach fizycznych z guzikiem w roli głównej 

gg

ff

gg

ff

ff

WYNIKI ZBIÓRKI TALENCIAKÓW

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji sieci sklepów LIDL polegającej na zbiórce TALENCIAKÓW na rzecz naszej szkoły. Udało się nam uzbierać 857 kuponów, które wymieniliśmy na rzeczy do świetlicy. Otrzymaliśmy 5 popularnych gier oraz materiały plastyczne, które niewątpliwie upiększą nasze świetlicowe prace.
DZIĘKUJEMY!

 

JJ

Świetlicowy Dzień Niedźwiedzia

 
🐾Nadchodzący dzień Pluszowego Misia postanowiliśmy potraktować poważnie i zrealizować kolejne zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe”, w którym uczestniczą chętne Świetliczaki. Obchody Dnia Pluszowego Misia zamieniliśmy na świętowanie Dnia Niedźwiedzia, które rozpoczęliśmy od interesującego spotkania z Panem Piotrem Dzikim z Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Żywcu. Pan Piotr przedstawił nam ciekawą prezentację oraz przeprowadził warsztaty podczas których rozpoznawaliśmy tropy zwierząt w praktyczny sposób. Tropy wilka? 🐺🐺Tropy sarny czy borsuka?🦡🦡🦌🦌 Myślę, że dla nas nie stanowią już zagadki🐾🐾
🐾🐾Obchody Dnia Niedźwiedzia dopełniliśmy pracą plastyczną opartą na malowaniu widelcem, co dla niektórych Świetliczaków stanowiło nie tylko fantastyczną zabawę, ale również spore wyzwanie. Zapoznaliśmy się również z krótkimi filmem edukacyjnym, na bazie którego przeprowadziliśmy żywą dyskusję zaprzeczającą powszechnej opinii jakoby niedźwiedzie żywiły się tylko miodkiem niczym Kubuś Puchatek.🐾🐾
 
vg
tt
kk
kk
dr
ff
gh

Dzień Postaci z Bajek

😍🧸📚Świat bajek od dawna jest źródłem nie tylko rozrywki, lecz także inspiracji i edukacji wielu pokoleń. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, przypadający 5 listopada, to okazja do wyrażenia swojej kreatywności, a także przypomnienia sobie o wartościach i przesłaniach zawartych w klasycznych opowieściach. To inicjatywa, która promuje czytanie, kreatywność, gwarantuje rozrywkę, a jednocześnie przywraca wspomnienia z dzieciństwa. ❤ W dniu dzisiejszym przenieśliśmy się w podróż przez bajkową krainę przypominając sobie magiczne postacie. 
 
dd
ggghh

Tworzenie wirtualnego komiksu dotyczącego bezpieczeństwa w sieci. 

Kolejne zadanie projektowe polegało na stworzeniu komiksu na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Do tego celu użyliśmy narzędzia Storyboard oraz odświeżyliśmy wiedzę z początkowych etapów projektu dotyczącą bezpieczeństwa w sieci. MODUŁ I, zad. 4

df

ff

rr

ff

ff

 

Wirtualne kodowanie 

W ramach kolejnego zadania projektowego użyliśmy wirtualnej maty do kodowania. Uczniowie głównie klasy II tworzyli i wykonywali opracowane przez siebie zadania polegające na kodowaniu i odkodowaniu informacji. Wszystkim uczestnikom udało się odtworzyć zagadkowe obrazki. MODUŁ III, zad. 4

gg

fdg

hh

tt

tt

Kolejne zadanie w ramach projektu informatycznego.

Klasa II, III oraz IV wybrała się na wirtualną wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali komnaty zamkowe, podziwiając ich wystrój. Następnie Świetliczaki wykonały obrazy budowli zamków w edytorze grafiki. Moduł II, zadanie 5. 

 

jj

hh

,l.

lll

Dzień Jeża 

 
11 pażdziernika Świetliczaki świętowały Dzień Jeża. Była to doskonała okazja, aby uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Obchody kolejnego nietypowego święta w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe” rozpoczęliśmy od szybkiego quizu z podziałem na drużyny. Dwa kolejne dni poświeciliśmy na prace plastyczne. Jeże powstawały przy użyciu słoneczników, włóczki oraz papieru. Dodatkowo niektóre dzieci wykonały zadania dotyczące percepcji wzrokowej z jeżem w roli głównej.🦔🐾🦔🐾

hh

ff

ff

jj

dd

 

Światowy Dzień Zwierząt.

 
4 października Świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na wprowadzenie tego święta narodził się w 1931 roku we Florencji wśród ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony już od prawie 30 lat. W trakcie obchodów Świetliczaki:
- biorąc udział w zabawach drużynowych nauczyły się rozpoznawać tropy zwierząt
- w ramach recyklingu materiału, którym w tym zadaniu były skrawki papierów oraz zakrętki po zużytych butelkach, wykonały pracę pt. „Podwodny świat”
- rozwiązały quiz interaktywny dotyczący największych zwierząt żyjących na świecie
- poznały technikę malowania solą dzięki której powstały kolorowe papugi
- zamieniły odciski palców oraz rąk w kreatywne zwierzaki
🐶🐱Przypominamy, że do końca października w szkolnym holu trwa zbiórka na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.
 
jj
kk
n
jmj
d
l
kk
kk
oo
 

Zajęcia projektowe - „POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI” 

Uczniowie klasy II uczęszczający do świetlicy szkolnej zrealizowali kolejne zadanie projektowe, które polegało na redagowaniu pliku tekstowego. Umiejętność edycji tekstu ćwiczyliśmy pisząc ogłoszenie w programie Libre Office. Moduł II, zadanie 4. 

dd

Światowy Dzień Chleba w świetlicy

Upieczony w piekarni, pachnący i świeży.
Zawsze podczas śniadania, na deseczce leży.
Mama go pokroi, masłem posmaruje
i pyszne kanapki z niego przygotuje.
 
16 października świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Każdy uczeń poznał polskie tradycje związane z chlebem, przypomniane zostały również przysłowia dotyczące pieczywa. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną: "Jak powstaje chleb?". Dowiedziały się z niej:
-Kto pracuje przy produkcji chleba?
-Czym zajmuje się piekarz, młynarz, rolnik?
-Jakie są rodzaje pieczywa?
-Z czego można zrobić mąkę?
-Jak powstaje chleb?
-Czy chleb jest zdrowy?
Uczniowie wykonali także różnego rodzaju pieczywa z plasteliny oraz pracę plastyczną - moja kanapka. Świetliczaki grały w grę o tematyce kulinarnej - "Kto ma...?". Każdy uczestnik tych wyjątkowych zajęć brał również udział w degustacji pysznego, chrupiącego chleba, który dojechał do naszej szkoły prosto od pani Janiny Bronowskiej z Cukierni- Piekarni Bronowscy.
Bardzo dziękujemy❤😘Mniam, mniam, uwielbiamy takie pyszności😋🍞🌾😋😋
 
dd
ddsd
sdsd
sd
hh
jj
ds

6.10.2023 Dzień Uśmiechu

To właśnie takie święto obchodziliśmy dziś w naszej szkole!
Z tej okazji:
👉Świetliczaki pod opieką p. Aleksandry Mieszczak Płoskonka przygotowały zabawne zakładki do książek, ozdobiły szkolne korytarze „papierowymi uśmiechami” oraz przygotowały dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły wyzwanie pt. próba uśmiechu. Wyzwanie polegało na wypiciu soku z cytryny i utrzymaniu „uśmiechu” na twarzy przez minimum dwie minutki.
 
dfdf
ff
sdf
fdf

„POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI” Kolejne zadania.

😉💻⌨️🖥 W ramach rozwijania kompetencji cyfrowych uczniowie klasy 3 oraz 4 uczęszczający do świetlicy szkolnej  poznali aplikację ToonArt do edycji zdjęć z kreskówek. Dzięki aplikacjom ToonArt i InShot powstał kolaż z portretami dzieci. Czy rozpoznacie wszystkich naszych uczniów? 🤔🤭😁❓❓❓❓❓

jj

ij

Zajęcia projektowe - „POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI” 

W ramach kolejnego zadania projektowego rozwiązaliśmy interaktywny quiz nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.  W tym celu wykorzystaliśmy aplikacje Wordwall oraz Quizizz. Moduł I, zadanie 5.

sff

sfd

Zajęcia projektowe - „POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI” 

Pierwsze zadanie z jakim przyszło nam się zmierzyć dotyczyło ułożenia interaktywnych puzzli przez grupy młodsze oraz stworzeni interaktywnych układanek przez grupy starsze. Do tego celu zapoznaliśmy się z aplikacją JigsawPlanet. Uczniowie pracowali zarówno w sali komputerowej indywidualnie jak i grupowo z użyciem tablicy interaktywnej oraz w parach w sali świetlicowej.🖥⌨️ Moduł 4. Zadanie 6.

fsdf

fse

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września Świetlica szkolna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.  W tym celu wybraliśmy się na hale sportową gdzie wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Dobre maniery ułatwiają życie nie tylko szympansom”. W ten sposób odświeżyliśmy zasady dobrego zachowania.

s

as

ss

 Dzień Emotikona

😍19 września w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Emotikona, święto tych małych symboli, które stały się nieodłącznym elementem naszej codziennej komunikacji. Ale skąd się wzięły emotikony i jak wpłynęły na nasze życie?🤔🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♂️👉 Tego i wiele więcej dowiedzieliśmy się podczas ostatnich zajęć świetlicowych.
👉Oprócz tego niektóre Świetliczaki brały udział w:
📌Tworzeniu własnego Gniotka-„Emotikonka”
📌Zabawach oddechowo ruchowych z użyciem słomki
📌Zajęciach plastycznych
cd
dd
d
ddas
 

Gniotki świetlicowe 

U nas nie ma nudy! Tworzymy świetlicowe gniotki. 

xx

d

sas

xd

ss

KROPKI, KROPKI I JESZCZE RAZ KROPKI

15 września „ Świetliczaki” obchodziły w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzanie u dzieci kreatywności, odwagi oraz odkrywania talentów.🟡🟢🟣
🔴🔴Świętowanie rozpoczęliśmy od różnorodnych łamigłówek. Wykropkowaliśmy m.in. nasze imiona za pomocą alfabetu Braille’a. Następnie zapoznaliśmy się z krótką projekcją filmu przedstawiającego historię małej dziewczynki Vashti, której kropka zmieniła życie. Historia Vashti stanowiła doskonały fundament naszego kolejnego zadania. Każdy Świetliczak narysował na kółku swój TALENT, a chętne osoby opowiedziały o nim na forum. W ten sposób stworzyliśmy talentowo-kropkową gazetkę. Świętowania wciąż nam było mało więc wykonaliśmy kropkowe prace plastyczne – jesienne drzewa, a niektórzy wzięli udział w kropkowej gimnastyce. 🔴🔴
🔵🔵Do udziału w obchodach Dnia Kropki włączyła się również:
1. ) Klasa I, w której Pani Łucja zorganizowała lekcje kropkowej matematyki oraz plastyki.
2. ) Klasa III, którą Pani Marzena zainspirowała do wykonania kreatywnych prac.
🟡🟢🟣Życzymy naszym Uczniom kreatywności i wiary w siebie. Pamiętajcie, że każdy z Was ma jakiś talent, tylko czasem potrzeba czasu, aby go odkryć.
3
jj
jm
cdc dd
gu
j
 
 

Uroczyste Pasowanie na Świetliczaka 

 
Dzień 26 września 2023 roku na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych. Tego dnia odbyło się Pasowanie na Świetliczaka. Uczniowie pod opieką Pani Oli oraz Pani Zenobii musieli przejść kilka zaskakujących etapów aby zostać przyjętym do społeczności świetlicowej.
Etapy:
📌Etap nr 1👉Wiedza - rozwiązywanie zagadek
📌Etap nr 2👉Szeroki uśmiech - zjedzenie kawałka cytryny z uśmiechem na twarzy
📌Etap nr 3👉Zręczność - oddzielenie na czas fasoli od kokardek makaronowych
📌Etap nr 4👉Dokładność – zamaskowanie kolegi papierem toaletowym
📌Etap nr 5👉Dobre wychowanie – ułożenie z rozsypanki wyrazowej obowiązujących zasad zachowania
📌Etap nr 6👉Dzialanie w grupie - stworzenie wspólnego okrzyku połączonego z gestem
👌Wszystkim Nowym Świetliczankom życzymy fantastycznych chwil spędzonych w świetlicy szkolnej! 👌
👌Niech otrzymane dyplomy przypominają Wam, że jesteście już nieodłączną częścią naszej grupy!👌
 
12
h
j
jj
jjb
nn

Dzień Jabłka - świetlicowe wypieki

🍏🍏We wrześniu obchodzimy w naszej świetlicy Światowy Dzień Jabłka 🍎🍎Jabłko to jeden z najpopularniejszych i najzdrowszych owoców na świecie. Święto ma na celu promowanie spożycia zdrowych przekąsek, którą bez wątpienia może być wspomniany owoc.
🍎🍎Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu „Od kwiatu do owocu”. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się skąd na drzewach pojawiają się pyszne jabłka. 🍎🍎Następnie sami wykonaliśmy ozdobę świetlicową, którą jest ogromna jabłoń. Obchody zakończyliśmy warsztatami kulinarnymi. Dzieci przygotowały przepyszne ciasteczka na bazie ciasta francuskiego z jabłkiem w roli głównej. Palce lizać! 👌👌
t
t
hfy
ttdsdsddd

Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu 

 
🐶🐶🐱🐱12 września rozpoczynamy szkolną zbiórkę organizowaną przez Świetliczaki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Żywcu. W tym celu Świetliczaki przygotowały przepiękny baner zachęcający do udziału w akcji.  ðŸ¶ðŸ¶ðŸ±ðŸ±
dd
k
juhh
 

Rok szkolny 2023 / 2024 

Warsztaty kulinarne w Laboratorium Przyszłości
 
🧇🧇🧇W ramach zajęć świetlicowych uczniowie głownie klasy 3 pod okiem p. Oli przygotowywali gofry wykorzystując do tego sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.
🧇🧇🧇Przed przystąpieniem do pracy najpierw omówione zostały zasady bhp obowiązujące w kuchni. Następnie uczniowie, korzystając ze wskazówek nauczyciela, zaczęli samodzielnie gotować. Wspólnie odmierzali składniki, tworząc ciasto na gofry. Gotowe gofry dzieci ozdabiały pokrojonymi wcześniej owocami i przygotowaną bitą śmietaną. 🍌🍉🍎🍓
👩‍🍳👨‍🍳Warsztaty miały na celu rozbudzenie pasji do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Projekt Uniwersytetu Dzieci

W kwietniu uczniowie klasy II uczęszczający na zajęcia świetlicowe przystąpili do projektu „Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?" organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie. Biorąc udział w projekcie, zrealizowaliśmy cykl 8 lekcji, opartych na Metodzie Pytań i Doświadczeń, która uczy pracować projektowo oraz rozwija myślenie naukowe dzieci, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.

Opiekunem projektu jest p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka

Na zakończenie projektu drugoklasiści otrzymali dyplomy oraz indeksy „Uniwersytetu Dzieci”.Niech będą one inspiracją do ciągłego poszerzania wiedzy!

1) „Jak bezpiecznie korzystać z prądu?”

Spotkanie poświeciliśmy bezpieczeństwu związanemu z używaniem urządzeń elektrycznych. Pomogło nam w tym opowiadanie, którego bohaterowie Basia i Tolek mierzyli się z różnymi problemami. Część z nich udało się nam poprawnie rozwiązać. Następnie uczniowie bezbłędnie rozpracowali kilka zgadywanek dźwiękowych. Oprócz ćwiczeń przewidzianych w scenariuszu przeprowadziliśmy doświadczenie z obwodem prądu dzięki, któremu dowiedzieliśmy się, że materiały możemy podzielić na trzy grupy: przewodniki, izolatory i półprzewodniki. W tym celu przetestowaliśmy niemal wszystkie przedmioty znajdujące się w klasie.

2) „Jak skutecznie działać w zespole?”

Spotkanie rozpoczęliśmy od ćwiczenia pt. „Punkt styczności”, które doskonale ukazało dzieciom mechanizm działania w zespole. Podczas aktywności wyłonili się liderzy grup, a samo ćwiczenie okazało się doskonałą bazą do dyskusji na temat pracy w zespole. Następnie odbyła się współpraca w parach związana z przejściem po równoważni do celu. Stanowiło on ogromne wyzwanie. Ostatnim elementem spotkania był eksperyment pt. Marshmallow Challenge. Ku zaskoczeniu wszystkim grupom udało się zbudować wieżę, która utrzymała piankę.

3)„Czy mogę ćwiczyć swoją uwagę?”

Podczas tego spotkania najbardziej angażującym zadaniem okazała się rozmowa wstępna „Co to jest uważność?”. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i przejęciem odpowiadali na pytania nauczyciela. Dyskusja nie miałaby końca dlatego musiała zostać przerwana Następnie przeszliśmy do obejrzenia filmu oraz ćwiczeń „Uważności ciała”. Duże zainteresowanie wzbudziło zadanie pt. „Jestem z plasteliny”. Zamieniliśmy się w ogromnego plastelinowego ludzika, który stopniowo rozluźniał każdą cześć ciała. Ćwiczenia pokazały nam jak możemy się zachować w sytuacjach zdenerwowania lub stresu. Ostatni element spotkania został poświęcony zagadnieniu „oddechu”. Po obserwacji własnego oddechu przeszliśmy do uchwycenia tej czynności w rysunkach. Do tego zadania użyliśmy herbaty. Rozdmuchana esencja pozwoliła nam przekształcić oddech w ciekawe obrazy.

4) „Dlaczego widzę, czuję i słyszę?” Początek zajęć poświęciliśmy części teoretycznej poznając budowę komórki oraz mechanizm jej działania. Najciekawsze jednak okazały się ćwiczenia praktyczne Drugoklasiści zmierzyli się z wyzwaniem „Jak to pachnie?”, „Co słyszymy?” oraz „Jaki to smak?”. Próbując różnych produktów poznaliśmy położenie kubków smakowych na naszych językach. Spotkanie zakończyliśmy doświadczeniem przedstawiającym schematyczne przekazywanie informacji w neuronie.

5) „Jak powstaje książka?”

Podczas zajęć staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie „Co łączy wszystkie książki?” oraz „Ilu ludzi pracuje nad jej wydaniem?”. W tym celu uczniowie klasy drugiej przygotowali piękny plakat oraz wydali własne mini książeczki. Co ciekawe wykonali je bez użycia kleju, taśmy czy zszywacza. Jak powstały? Niech pozostanie to naszą tajemnicą

6) „Kto w rodzinie jest najważniejszy?” Spotkanie w całości prowadzone było metodą badawczą. To dzieci wyciągały wnioski z zadań budując tym samym odpowiedzi na stawiane pytania. Angażujące i zabawne ćwiczenia ruchowe pt. „Stonoga” oraz „Most” pomogły nam zrozumieć, że każdy członek rodziny jest niezwykle ważny, a życie w rodzinie buduję się na wzajemnym szacunku i miłości.

7) „Z czego składa się skała?”

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania ciekawych faktów dotyczących wykorzystania skał. Ku zaskoczeniu większości uczniów dowiedzieliśmy się, że skały mają bardzo bogate zastosowanie. Są one wykorzystywane m.in. w kosmetologii, farmacji, a nawet w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody. Następnie przyjrzeliśmy się około 50 różnym skałom. Za pomocą lup oraz dotyku porównaliśmy ich fakturę, kolor oraz trwałość.

8) „Jak odczytywać temperaturę?”

Po zapoznaniu się ze skalą temperatur występujących na poszczególnych planetach przeszliśmy do przeanalizowania pogodowej mapy Polski. Z sukcesem odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania dotyczące podanych temperatur. Jednak ciekawość drugoklasistów rozbudzona została najbardziej podczas poznawania temperatur ciał niektórych zwierząt.

swietlica swietlcia switlica

d

ff

d

f

d

s

Smakowe lody w 3D.

dd

ddd

Laurki, kupony oraz skrzynki narzędziowe z okazji Dnia Mamy i Taty.

hh

hh

ss

hh

gg

kk

Karaoke 

Śpiewamy najpopularniejsze przeboje wszechczasów!

gg

ghh

hy

kijk

Mniszki Lekarskie 

W naszej sali pojawiły się Mniszki Lekarskie, które wyrosły nam na ławkach.

m

j

yyh

tt

yh

gg

 

Zajęcia świetlicowe - zajęcia z programowania

W maju zajęcia świetlicowe wzbogaciliśmy o lekcje dotyczące programowania z użyciem robotów Photon oraz aplikacji Photon Magic Bridge.

Photon

 

 

 

 

 

 

 

ouo

fsf

ffsd

sdsd

 

 

FLAGA POLSKI 

 

Wielkanocne opaski! 

 

Nadchodzi Wiosna! 

   

   

 

Dbamy o naszą planetę 

   

Ogólnopolska Akcja Sprzątamy dla Polski 

Uczniowie klasy 1, 2, 3 i 4 podczas zajęć świetlicowych sprzątali okolice szkoły i placyk w Czernichowie włączając się do Ogólnopolskiej Akcji  :) 

Malowanie herbatą 

Z niedowierzaniem testujemy herbatę na papierze. Czy to się uda? Czy coś ciekawego z tego wyjdzie? 

Zobaczcie sami :) 

Malowanie herbatą  Malowanie herbatą Malowanie herbatą      

     

Przygotowanie dekoracji.

Marzec minął nam na przygotowaniu dekoracji do naszego przedstawienia pt. Nadchodzi Wielkanoc 

Dzieci brały czynny udział w tworzeniu "drzew" oraz "dekoracji ściennej". 

dekoracja świetlicowa dekoracja świetlicowa

dekoracja świetlicowa 1

                              dekoracja świetlicowa 2

 Obrazkowa harmonijka czyli tworzymy agamograf

Czy wiecie co to takiego agamograf? Uczestnicy świetlicy dowiedzieli się tego na dzisiejszych zajęciach, a nawet wykonali swoje własne prace.

Agamograf to podwójny, złożony w harmonijkę obrazek. Zależnie od tego z której strony na niego spoglądamy widzimy jedną, bądź druga ilustrację.

 

Świetlica 2023    świetlica 2023  świetlica 2023  świetlica 2023  świetlica 2023 świetlcia 2023

Karta zgłoszenia Ucznia do świetlicy szkolnej:

Projektowanie gier planszowych 

Na ostatnich zajęciach koła plastycznego skupiliśmy się na zaprojektowaniu oraz wykonaniu własnej gry planszowej. Zadanie wykazało ogromną kreatywność i pomysłowość naszych uczniów.

gry1

gry5gry5fsfdgry6gfg

 

Kartonowe potwory rozwijające wyobraźnie pojawiły się na kole plastycznym.

Pomysł na budowanie własnych potworków okazał się strzałem w dziesiątkę. Zabawa działała na wyobraźnie i rozwijała inwencje twórczą. Pobudzała do myślenia o formach przestrzennych – od prostych brył do złożenia konstrukcji. Nauczyliśmy się eksperymentowania i szukania rozwiązań, a także nieustannego przekształcania przestrzeni.

marta 4

zlenaa

franekddd

milena w22

julia222kacoerminster

dziewczyny monster

Koło plastyczne - serca z masy solnej 

Koniec maja i cały czerwiec wypełniają rodzinne święta dlatego nazwaliśmy ten czas miesiącem rodziny. Od serca dla serca czyli świetlicowe upominki dla naszych wspaniałych Rodziców powstały podczas koła plastycznego.

 

masa solna 1

masa2

masa3

masa4

Koło plastyczne - kolorowe kwiaty 3d. 

Wykorzystania sztuki origami ma wiele korzyści.  Podczas zajęć ćwiczymy pamięć sekwencyjną, koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję przestrzenną i zdolności motoryczne. Poza tym dzieci uczą się myślenia asocjacyjnego, cierpliwości, koncentracji i skupiania się na szczegółach.

Zdjecia klasa 3

33

fff

Wirtualna świetlica w Czernichowie. 

6. Propozycja aktywności w tygodniu 26.04 - 30.04.21r.

https://padlet.com/cjaprogress/j557txhotapybh77

5. Propozycja aktywności w tygodniu 19.04 - 23.04.21r.

https://padlet.com/cjaprogress/q762jd4ks2api15l

4. Propozycja aktywności w tygodniu 12.04 - 16.04.2021r. 

https://padlet.com/cjaprogress/Bookmarks

3. Propozycja aktywności w tygodniu 07.04 - 09.04.2021r.

https://padlet.com/olam15/j4hxk8sm3lldinhr

2. Propozycja aktywności w tygodniu 29.03 - 02.04.2021r.

https://padlet.com/olam15/8opwgp5kzb7xeqg3

1. Propozycje aktywności w tygodniu 22.03 - 26.03.2021r. 

https://padlet.com/olam15/wg9hv5kq3iuv8140

 

Wiosenne drzewa oraz latające motylki - kolejne spotkanie w ramach zajęć świetlicowych 

Na zewnątrz szaro, buro i ponuro ... ale my postanowiliśmy przywołać wiosnę. Pomogły nam w tym wiosenne drzewa oraz kolorowe motylki. 

drzewa

Koło plastyczne online - rakiety kosmiczne oraz latające pszczółki 

Kosmiczne rakiety oraz latające pszczoły zdominowały nasze zajęcia plastyczne. Trzeba przyznać, że tworzenie papierowych rzeczy jest jedną z ulubionych aktywności dzieci. Rozwija ona sprawność manualną oraz pobudza kreatywność. 

rak1

p1

r13

re4

Kolejne koło plastyczne w formie on-line - biedronki z papieru oraz kubki w 3D. 

Tym razem udało się nam wykonać trójwymiarowy kubek oraz latającą biedronkę.  Spotkanie było nie tylko formą zajęć plastycznych, ale również doskonałą okazją do rówieśniczych spotkań. 

 

biedr4biedr2biedr2g

kubek1k6

Koło szachowe on-line.

Podczas nauki zdalnej koło szachowe trwa nadal. Jest to idealna okazja do ćwiczenia interesujących rozgrywek z wykorzystaniem wirtualnej szachownicy. Tym razem dzieci mają szansę grać 1:1 z nauczycielem :) 

szachy

fsf

sdfsf

Koło plastyczne on-line. Dzieła z origami.

Zajęcia świetlicowe odbywają się w trybie on-line. Podczas ostatniego spotkania plastycznego udało nam się stworzyć papierowego króliczka oraz kurczaczka. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze, a spotkanie stanowiło również rewelacyjną okazję do swobodnej rozmowy stanowiącej namiastkę kontaktu z rówieśnikami, którego tak bardzo brakuje nam w czasach pandemii. 

Królik

kurczak

Daria

Zapisy na zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2021/2022

Wszystkich Rodziców zainteresowanych zapisami dzieci na zajęcia świetlicowe w roku szkolnym 2021/2022 prosimy o kontakt w wychowawcą świetlicy za pośrednictwem dziennika elektronicznego do 25.03.21r. 

Organizacja pracy świetlicy w czasie epidemii SARS – COV 19:

Koło plastyczne – Wielkanocne jaja z włóczki i koralików.

Święta tuż tuż! Zastanawiasz się nad oryginalną dekoracją wielkanocną? A może jajka z włóczkiTaki sposób zdobienia został wykorzystany podczas naszego ostatniego koła plastycznego. :)

j1dahfh

dadada

sdfsdfsf

dgdfgsa

 

 


dfafdsdffaartssfafsdadadsdfsdfdgsgadgsgsfg

Koło plastyczne - zakładki do książek. 

Nasi uczniowie uwielbiają czytać ! Postanowiliśmy więc ułatwić im zadanie przygotowując cudowne zakładki do książek.

Zobaczcie sami :) 

1z

z2

jjj

vhhhhjjj

p34hhfgv

zdsdggzxschv c b

fsf

asfsf
fsfsdf

Konkurs plastyczny - "Wielkanoc w tradycji naszych przodków" 

W ramach zajęć świetlicowych niektóre dzieci  przygotowały przepiękne prace plastyczne, które wysłaliśmy na konkurs „Wielkanoc w tradycji naszych przodków”

Opracowanie prac plastycznych poprzedziły specjalne zajęcia dotyczące wielkanocnych tradycji panujących w naszym regionie.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

konk

weew

fsfsf

Zdrapki holograficzne pojawiły się na kole plastycznym.

Podczas ostatniego koła plastycznego dzieci z ogromnym zainteresowaniem tworzyły prace na bazie zdrapek holograficznych. W motywach prac dominowała tematyka kosmosu oraz podwodnego świata. 

h1

b3

as

sfsf

ccc

fsfs

ddsa

sfsfsd

dffsdf

 

Sztuczny śnieg oraz zimowe bałwanki - kolejne spotkanie koła plastycznego.

Za oknem duży mróz i piękna zima:) Podczas ostatnich zajęć koła plastycznego postanowiliśmy stworzyć taki klimat w świetlicy:) Wyprodukowaliśmy własny śnieg oraz ulepiliśmy mnóstwo bałwanków. Wykorzystaliśmy do tego mąkę ziemniaczaną, olej, marchewkę oraz ziarenka pieprzu. Taka zabawa to dla dziecka wspaniałe doznanie sensoryczne, oraz rozwój zmysłu dotyku i wzroku. Oprócz bałwanków starsi uczniowie postanowili stworzy ciekawe zimowe postacie.

bałwanki1

balwanki2

 

balwanki6

bbb

 

 

 

bg

 

fdff

ff

ddf

hyuy

Bielskie Kreskówki

W ramach zajęć świetlicowych większość dzieci przygotowała przepiękne prace plastyczne, które wysłaliśmy na konkurs „Bohaterowie Bielskich Kreskówek”. Pozostaje nam trzymać kciuki :)

Wyniki już niebawem.

Opracowanie prac plastycznych poprzedziły specjalne zajęcia dotyczące historii bielskich kreskówek. Nie zapomnieliśmy obejrzeć kilku :) 

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Tłusty Czwartek już dawno za nami, a my wspominamy pączki z papieru. 

Gdy nie można sobie pozwolić na dekorowanie prawdziwych pączków, zawsze można wykonać kolorową pracę plastyczną.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Maski karnawałowe - ciąg dlaszy koła plastyczngo. 

Trwa karnawał - okres radości i zabaw, w trakcie których nie może zabraknąć barwnych masek. Są one idealnym dodatkiem podczas balów kostiumowych, ale mogą również samodzielnie stanowić przebranie. W związku z karnawałem w ramach zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali  maski karnawałowe. W trakcie wykonywania masek dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczno – manualne, pracując zespołowo lub indywidualnie. Tworzenie masek sprawiło uczniom mnóstwo radości. Do ich wykonania  używali kolorowego papieru, pasteli, a także bibuły, brokatów, cekinów oraz błyszczących ozdób i wielobarwnych piórek. Każda maska została małym dziełem sztuki.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Zajęcia koła plastycznego - karminiki dla ptaków. 

Zima to doskonały czas, aby nauczyć się dbać o dzikie zwierzęta ;)

Dlatego na zajęciach koła plastycznego postanowiliśmy przygotować niebanalne karmniki dla ptaków.


zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Zimowe rękawice ;) 

Prace plastyczne należą do ulubionych naszych aktywności :)

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Zimowe szaleństwo :) 

Ruch jest potrzebny, aby nasz organizm utrzymać w dobrym zdrowiu. Sprawia, że jesteśmy silniejsi oraz bardziej wytrzymali na zmęczenie. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało – poprawia ona także samopoczucie i zapewnia dobry nastrój. 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat do bezpiecznego i świadomego poruszania się po drodze

Znaki drogowe to tajemny język, który opanować muszą wszyscy kierowcy i użytkownicy dróg. Tak się składa, że często uczą się go już najmłodsze dzieci. Nasi drugoklasiści bardzo poważnie myślą o zdobyciu karty rowerowej w przyszłości dlatego już teraz przyswajają sobie tajniki zasad ruchu drogowego.


zdjęcie
zdjęcie

Wirtualna świetlica 

Drodzy rodzice. Świetlica była zawsze dla naszych uczniów przede wszystkim miejscem zabawy. Proponujemy Wam świetlicowy padlet, gdzie regularnie będą zamieszczane propozycje prac plastycznych, zabaw ruchowych, łamigłówek, kodowania oraz pozostałych gier i zabaw zgodnych z tygodniowym planem pracy świetlicy.

Link należy skopiować i wkleić w przeglądarkę. 

7) 21.12.2020 - 23.12.2020 Temat przewodni: 

Coraz bliżej Święta 

https://padlet.com/olam15/66a90hfkczn8qp5y

6) 14.12.2020 - 18.12.2020 Temat przewodni: 

Jest taki dzień ... Święta + 22.12 Pierwszy Dzień Zimy 

https://pl.padlet.com/olam15/Bookmarks

5) 7.12.2020 - 11.12.2020 Temat przewodni: 

Grudniowo zimowych tradycji ciąg dalszy. + 10.12 - Dzień Praw Człowieka

https://padlet.com/mieszczakaleksandra/jtp90iqkeo20wtsk

4) 30.11.2020 - 04.12.2020 Temat przewodni: 

Chodzące anioły oraz wolontariusze. + 4.12 Dzień Górnika, 6.12 Mikołajki

https://padlet.com/mieszczakaleksandra/nvan8e15x68aqats

3) 23.11.2020 - 27.11.2020 Temat przewodni: 

Totalnia magia. Andrzejkowy zawrót głowy. +25.11 - Dzień Pluszowego Misia, 29.11 - Andrzejk

https://pl.padlet.com/mieszczakaleksandra/kf95csinkxv3aol5

2) 16.11.2020 - 20.11.2020  Temat przewodni:

i Żywczliwość nie boli. Życzliwi i tolerancyjni zawsze i wszędzie + 16.11 - Dzień Tolerancji, 21.11 - Światowy Dzień Życzliwośći 

https://padlet.com/mieszczakaleksandra/b2jypgv3hn6ycil0

1) 9.11.2020- 13.11.2020 Temat przewodni: Dumni ze swojego pochodzenia. Wielcy Polacy + Święta Narodowe 3.11 – Światowy Dzień Dobroci

https://padlet.com/mieszczakaleksandra/2jjpxt39f10klqcn

Totalna magia, czyli andrzejkowy zawrót głowy.

+

25.11 – Dzień Pluszowego Misia

29.11 – Andrzejki

Koło szachowe w ramach zajęć świetlicowych 

W ramach zajęć świetlicowych w każdą środę odbywa się koło szachowe, na które z chęcią uczęszcza spore grono dzieci. 

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić, iż szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Tworzenie własnej biżuterii czyli kolejne zajęcia koła plastycznego :) 

Kolorowe bransoletki ze sznurków znów wracają do mody :). Nic dziwnego, nie dość, że ich wyplatanie to sama przyjemność, a kolorowe kompozycje można mnożyć w nieskończoność, to jeszcze bardzo fajnie prezentują się na ręce. To wręcz klasyka jeśli chodzi o ręcznie robione rzeczy.


zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dzień Dyni:)

Z okazji Dnia Dyni postanowiliśmy stworzyć jej najstraszniejszą wersje, która dostarczyła nam sporo śmiechu :) 

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Czy znacie Big Mouthed Critters?

Tak cudowne i łatwe do wykonania prace plastyczne skradły serca naszych uczniów. Wszelkie działania plastyczne wpływają na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijają zdolności manualne oraz procesy zapamiętywania i obserwacji.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Kolorowe kamyki - Kolejne zajęcia koła plastycznego już za nami!:)

W każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych odbywają się zajęcia koła plastycznego, na które dzieci czekają z niecierpliwością cały tydzień. W ubiegły piątek malowaliśmy kamienie, aby już niebawem dołączyć do akcji #kamyczek, która zostanie zorganizowana na ternie gminy Czernichów. Zabawy tego typu są nie tylko czystą i prostą radością, niosą ze sobą zdecydowanie więcej korzyści:

 - stymulują i wspierają rozwój zmysłów

- ćwiczą małą motorykę

- rozwijają kreatywność

- są okazją do ćwiczenia koncentrowania uwagi dziecka

- są okazją do nauki -np.  cyfr, liter

- pomagają rozwijać wyobraźnię

- zachęcają do rodzinnego wypoczynku na świeżym powietrzu

- pomagają w odkrywaniu lokalnych szlaków górskich i ciekawych miejsc

Więcej informacji na temat akcji #kamyczek już wkrótce!

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Świecące lampiony czyli kolejne zajęcia koła plastycznego już za nami!:)

Odbywają się one w każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych o godzinie 12.30.Tym razem dzieci miały szansę wykonać świecące papierowe lampiony. Ich wykonanie wymagało sporo skupienia, użycia wyobraźni przestrzennej oraz zręczności.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy corocznie 4 października. My obchodziliśmy je podczas poniedziałkowych zajęć świetlicowych, które miały na celu przypomnienie i uświadomienie, iż zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa. Jako podsumowanie tematu dzieci wykonały piękne wydzieranki z kolorowego papieru, które są niezwykle wartościową techniką plastyczną. Podczas darcia i naklejania papieru dziecko ćwiczy małą motorykę – precyzyjne ruchy palcami oraz koordynacje oko-ręka. Ta zabawa plastyczna posiada także walor terapeutyczny – jest niezwykle relaksująca.  

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Jesienne drzewa.

Końcem września uczestnicy świetlicy wykonali kolorowe jesienne drzewa. Praca ta pokazuje dzieciom jakie kolory towarzyszą jesieni i opisuje jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. 

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dzień Emotikona

Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto 19 września. Skąd się wzięły tak popularne dzisiaj "buźki" powstałe poprzez umiejętne łączenie znaków interpunkcyjnych? Komu je zawdzięczamy? Co wyraża każda z nich? O tym wszystkim rozmawialiśmy 18 września podczas zajęć poświęconych emotikonom. Dzieci stworzyły również swoje „buźki”.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Pierwsze kreatywne zajęcia plastyczne już za nami!

Odbywają się one w każdy piątek w ramach zajęć świetlicowych o godzinie 12.30.

Podczas pierwszego spotkania mieliśmy szansę wykonać modne slime’y czyli nietypowe zabawki, które podbiły serca dzieci.  Nic więc dziwnego, że w zajęciach uczestniczyła niemal cała grupa świetlicowa. Podczas spotkania poznaliśmy dwie metody tworzenia zabawek.

Czy wiecie czemu służą slime’y?

Slime’y nie służą wyłącznie fantastycznej zabawie. Potrafią one wyciszyć dzieci, uczą koncentracji oraz cierpliwość. Dziecko musi zaobserwować jakie składniki wchodzą ze sobą w reakcję. Slime’y pobudzają kreatywność oraz skłaniają do pracy zespołowej. Ponadto uczą też odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

 

zdjęcie
zdjęcie

Wydarzenia

Niezwykłe odwiedziny!

7 grudnia do świetlicy szkolnej zawitał wyjątkowy gość – Pani Mikołajkowa. Przeczytała dzieciom pełną świątecznej magii opowieść i zdradziła kilka sekretów Mikoł...

📆2022-01-24
Przewiń w górę