Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W CZERNICHOWIE
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i Przedszkole Publiczne
symbole narodowe symbole EU

Projekty i innowacje
Face to Face With the World
Lekcje online ze światem

Drogie dzieci, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy naszej gminy oraz wszyscy darczyńcy, którzy dołączyli się do zbiórki prowadzonej przez ZSP w Czernichowie na rzecz dzieci z Afryki!

Z całego serce pragnę podziękować wszystkim za okazane wsparcie finansowe, które pomoże w wyżywieniu podopiecznych oraz doposażeniu Showers Education Centre.

Zebrana na przełomie lutego/marca kwota  w wysokości 2 652, 54 zł została przekazana pani dyrektor Bernadette Oketch, która zdążyła już zrobić zakupy dla swoich podopiecznych.

Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc, szczodry gest, okazane serce i wrażliwość. Dobro wraca :)

 

Zespół Szkolno Przedszkolny w Czernichowie przystąpiły do międzynarodowego projektu edukacyjno humanitarnego „Face to Face With the World - lekcje online ze światem”.

Zajęcia programu Face to Face

Realizacja projektu polegała będzie na wspólnych lekcjach online w języku angielskim. Face to Face with the World to lekcje z całym światem przede wszystkim z bycia człowiekiem. Uczniowie naszego przedszkola oraz szkoły będą mieli możliwość poznać uczniów kenijskiej szkoły Rich Golden Shower Montessori Center, której Dyrektorem jest Bernadette Oketch.  

Mamy nadzieję, że międzykontynentalne znajomości nawiązane za pośrednictwem projektu przetrwają lata!:)

Osobą, której zawdzięczamy udział w projekcie jest Dyrektor Projektu Pani Anna Hora Lis, nasza doradczyni i opiekunka.

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka. 

Celem Projektu Edukacyjnego jest:

a) Nauka języka angielskiego

b) Pokazanie jak wojna, ubóstwo czy brak dostępu do edukacji wpływa na życie dzieci na świecie.

c) Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, nawiązanie przyjaźni międzynarodowej ze szkołami i instytucjami w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

d) Walka z rasizmem i ksenofobią, uwrażliwienie na problemy i sytuację życiową innych, wzajemne poznawanie kultury, tradycji, nawiązywanie przyjaźni, poszanowanie pokoju i szacunku do drugiego człowieka nauka języka obcego, wykorzystanie w edukacji Internetu. Chęć niesienia pomocy innym.

Wszystkie chętne osoby prosimy o wsparcie pieniężne dla dzieci z Afryki.

Od lutego w naszej szkole oraz przedszkolu trwa zbiórka pieniężna związana z  projektem „Face to Face – lekcje online ze światem”. Naszym celem jest zapewnienie obiadów dla całej partnerskiej szkoły na okres miesiąca. Może i dłużej :)

Uczniowie naszej placówki mogą wspierać akcje w swoich klasach.

Natomiast wszystkich pozostałych zapraszamy tu : pomagam.pl/na94ar

W ramach zajęć świetlicowych przygotowane zostały specjalne puszki na zbiórkę. Dziękujemy również Szkolnemu Kołu Wolontariatu za przygotowanie pięknych plakatów promujących akcje.

Afryka

Afrky2

Afryka3

Afryka4

1) 13 października odbyło się nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu „Face to Face With the World  - lekcje online ze światem”.

Jako pierwsi w projekcie uczestniczą uczniowie zerówki. Przed spotkaniem przygotowaliśmy karty pracy z imionami, które posłużyły nam do przedstawiania się. Odszukaliśmy również na mapie miejsce, w którym znajduje się partnerska placówka. Realizacje projektu rozpoczęliśmy od poznania koordynatora 
z Kenii Bernadette Oketch, która jednocześnie jest dyrektorem szkoły. Następnie poznaliśmy rówieśników mówiących w języku angielskim, posłuchaliśmy specjalnie dla nas przygotowanej piosenki oraz obejrzeliśmy krótki występ jednego z tamtejszych uczniów. Dzieci z naszej zerówki również bardzo chętnie przedstawiły się oraz zaprezentowały kilka popularnych piosenek. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Ostatnim elementem spotkania  była wspólnie wykonana anglojęzyczna rymowanka. 

Pierwsze spotkanie online okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem, które uczy otwartości na inne kultury, pokazuje naszym najmłodszym jak ważna jest nauka języka obcego oraz uwrażliwia na znacznie trudniejszą sytuację "edukacyjną" dzieci z Afryki, które tak bardzo pragną się uczyć, a nie zawsze mają takie możliwości. Kolejne zajęcia online odbędą się wkrótce!

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

2) 27 października odbyło się nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

Tematem przewodnim były owce i warzywa. W lekcji dzielnie uczestniczyły dzieci z zerówki przedstawiając w języku angielskim nazwy popularnych w naszym kraju owoców, które dostarczyli niezawodni Rodzice. Jeszcze raz serdecznie dziękuję! W ramach spotkania przygotowaliśmy kilka piosenek w wersji anglojęzycznej korzystając z zasobów Super Simple Songs oraz przedstawiliśmy wierszyk o gruszce tym razem w języku polskim, za którego przygotowanie dziękujemy p. Kasi. Interesującym aspektem zajęć stała się część poświęcona grzybom gdyż to właśnie o nie mieliśmy kilka pytań do naszych przyjaciół z Kenii. Nie znajdziemy u nich kurek ani  borowika, ale za to mnóstwo innych jadalnych grzybów. W trakcie spotkania zamieniliśmy się rolami. Nauczycielami zostały dzieci
z partnerskiej szkoły, które zaprezentowały nam zebrane przez siebie warzywa, zaśpiewały kilka piosenek oraz przedstawiły alfabet w lokalnym języku swahili-sukuma. Musimy przyznać, że zrobił on na nas ogromne wrażenie. Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

3) 18 grudnia zostały zrealizowane kolejne zajęcia w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

Główny temat spotkania dotyczył zwierząt. Nie zabrakło również akcentu zbliżających się świąt.

Pierwszą częścią była kolorowa prezentacja przygotowana przez dzielne dzieci z naszej zerówki, które ochoczo przedstawiły w języku angielskim swoje rysunki.

Po krótkim wstępie przystąpiliśmy z partnerską klasą do małego konkursu.  Jego pierwszym etapem było rozpoznawanie zwierząt na podstawie ich odgłosów. Obie drużyny poradził sobie z tym zadaniem bez problemów. Kolejne ćwiczenie rozpoczęły dzieci z Kenii pod czujnym okiem ich Pani Dyrektor Bernadette. Bawiliśmy się w klasyczne kalambury. Każda z grup prezentowała oraz próbowała odgadnąć przedstawianego zwierzaka. Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji i uśmiechu na buziach wszystkich dzieci.

Temat zwierząt zakończył przygotowany przez nas wierszyk „Teddy Bear” oraz popularna na całym świecie piosenka „Baby Shark”,

Ostatni element zajęć dotyczył zbliżających się świąt. Przedstawiliśmy wierszyk pt. „Santa, Santa where are you?”  Zaśpiewaliśmy wzruszającą piosenkę  „Little Snowflake” oraz życzyliśmy naszym nowym kolegom i koleżankom wesołych świąt. Sami również otrzymaliśmy przepiękne życzenia, za które serdecznie dziękujemy.

Kolejne spotkanie okazało się ciekawym doświadczenie, cudowną chwilą integracji uczącą otwartości na inne kultury.  Zajęcia są również niezwykłym momentem, w którym nasi najmłodsi uczniowie stają się świadomi i wrażliwi na bardzo trudną sytuacje społeczno –ekonomiczną swoich rówieśników z Afryki.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

4) 1 lutego odbyło się nasze kolejne spotkanie w ramach projektu „Face to face with the World – lekcje online ze światem.” 

W nowym roku kontynuujemy spotkania online z partnerską szkolą. Tym razem tematem przewodnim były nasze zainteresowania.  

Przygotowania do zajęć trwały cały tydzień. Dzieci z naszego przedszkola stworzyły piękne rysunki pokazując tym samym swoje talenty artystyczne. Nie zabrakło także pokazu figur gimnastycznych oraz specjalnie przygotowanych budowli z klocków lego. Dzieci z partnerskiej szkoły w Nairobi również zaprezentowały nam swoje talenty. Dominującymi zainteresowaniami była gra w piłkę nożną oraz rysowanie. Do tej pory jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pokazanych nam prac plastycznych.

Lekcja on-line minęła nam zadziwiająco szybko, a my nie możemy już doczekać się kolejnej.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

5) „Spotkanie z Afryką klasy 1” (17.02.2021)

W lutym zaprosiliśmy do projektu dzieci z klasy pierwszej, które z ogromnym podekscytowaniem przygotowywały się do zajęć on-line. Podczas lekcji przygotowawczej poćwiczyliśmy umiejętność przedstawiania się w języku angielskim oraz odszukaliśmy na mapie Nairobie. Zapoznaliśmy się również z sytuacją społeczno-edukacyjną dzieci w Afryce. Przygotowania do lekcji, która odbyła się 17 lutego przeniosły się do domów naszych pierwszoklasistów. Większość z nich postanowiła opowiedzieć o swoich zainteresowania. Chłopcy skupieni na piłce nożnej pokazali stroje swojej drużyny oraz zdobyte medale. Dziewczynki przygotowały piękne rysunki pokazując tym samym swój talent plastyczny. Nie zabrakło również występów artystycznych. Był nim ciekawy pokaz tańca oraz zachwycająca gra na skrzypcach. Na pożegnanie dzieci z naszej szkoły zaprezentowały wspólnie przygotowany plakat. Nadszedł czas na wysłuchanie prezentacji uczniów z partnerskiej placówki. Okazało się, że głównym zainteresowaniem chłopców jest również piłka nożna. Obejrzeliśmy kilka pięknych prac plastycznych przedstawiających zwierzęta żyjące w Afryce oraz wysłuchaliśmy specjalnie przygotowanego dla nas wierszyka. :) Cudownie było obserwować dzieci chętne do poznania rówieśników oraz otwarte na inne kultury.

 

6) Spotkanie z Afryką klasy II. (25.03.2021r.)

Drugoklasiści przygotowali się do spotkania bardzo sumiennie. Starannie wykonali plakat, ćwiczyli występy akrobatyczne oraz namalowani przepiękne rysunki. Wszystkie działania prowadzone były w ramach lekcje on-line, która odbyła się 25 lutego.  Jej głównym tematem były nasze zainteresowania dlatego każdy z uczniów opracował krótką prezentację swojej osoby w języku angielskim. Rówieśnicy z Nairobi z wielką uwagą słuchali naszych wypowiedzi, a następnie sami przystąpili do opowiadania o swoich zainteresowaniach.  Przygotowali dla nas również galerie samodzielnie namalowanych zwierząt Afryki. Jesteśmy pewni, że takie spotkanie rozwinęło wrażliwość naszych uczniów na różnorodność innych kultur oraz uwrażliwiło na potrzeby i krzywdy innych. Uczniowie mogli zauważyć, w jakich warunkach uczą się dzieci w innych krajach.

hgh

a1

a2

bvb

q3

ss4sfwdasdcx3

7) Spotkanie z Afryką klasy 3 (18.02.2021r)

Klasą, która z największą niecierpliwością oczekiwała na lekcję z rówieśnikami z Narobi była klasa III. Spotkanie poprzedziły staranne przygotowania prezentacji swojej osoby w języku angielskim. Nasi uczniowie pokazali niesamowite talenty. Nie zabrakło przepięknej gry na skrzypcach, pokazu tańca oraz prezentacji ślicznych rysunków. Podczas zajęć posłuchaliśmy również ciekawej prezentacji naszej uczennicy dotyczącej jazdy konnej. Mieliśmy szansę zobaczyć interesujące budowle powstałe z klocków lego. Dużo emocji dostarczyła nam cześć zajęć prowadzona przez Panią dyrektor Bernadette Oketch wraz z  jej podopiecznymi. Zobaczyliśmy lokalną szkołę, klasę oraz pomoce dydaktyczne. Widok środowiska w jakich uczą się dzieci w Afryce pozostanie w naszych pamięciach na długo. Mimo skromnych warunków zauważyliśmy, że uśmiech naszych rówieśników nie znikał im z twarzy. W ten sposób dostrzegliśmy, że należy być wdzięcznym za każdą dobrą rzecz, która przytrafia się nam w życiu. Każdy uczeń z partnerskiej grupy opowiedział nam o swoich zainteresowaniach. Dominowały głownie talenty plastyczne, które mieliśmy szanse podziwiać. Na koniec wysłuchaliśmy jeszcze specjalnie przygotowanego dla nas wierszyka. Należy przyznać, że nasi uczniowie bardzo ochoczo i z ogromnym entuzjazmem podejmowali próby komunikacji 
w języku angielskim.

3a3assdgsfvfgsffgsgfddffgfdffdfgfg

 

Wydarzenia

Przewiń w górę