Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czernichowie

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W CZERNICHOWIE
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i Przedszkole Publiczne
symbole narodowe symbole EU

Projekty i innowacje
Kreatywne Dni Nietypowe

Zakończenie projektu 

W roku szkolonym 2023/24 świetlica zrealizowała wszystkie wyznaczone zadania projektowe. Udało się nam przeprowadzić 16 Nietypowych Dni Kreatywnych, którym towarzyszył śmiech oraz dobra zabawa. Po zakończeniu projektu i wypełnieniu sprawozdania szkoła otrzymała certyfikat. Gratulujemy uczniom zaangażowania i kreatywności!

s

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

„Kreatywne Dni Nietypowe”
EDYCJA I- 2023/2024

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. „Kreatywne Dni Nietypowe” ma na celu innowacyjne podejście do
przygotowywania formy zajęć, uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, zaangażowanie
we wspólne przygotowania ciekawych i nietypowych zajęć oraz
zabawną formę świętowania. Obchodząc różne nietypowe święta rozwijamy
u dzieci kreatywność, ale także empatię, szacunek wobec otoczenia,
uwrażliwiamy dzieci na różne potrzeby zwierząt a także wzmacniamy w nich
samych poczucie własnej wartości. Dzieci mają możliwość otworzyć się na nowe
możliwości wyrazu, opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne
ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę.
W tym projekcie nauczyciel jest przewodnikiem dziecka w aktywizowaniu
myślenia, rozwijaniu twórczości, kreatywności. Pobudza sferę emocjonalną.
W naszej szkole projekt realizowany jest w świetlicy szkolnej.

Koordynator: Aleksandra Mieszczak Płoskonka 

Do realizacji zajęć projektowych włączyły się również: p. Łucja Konior, p. Marzena Maruszczak, p. Zenobia Kucz - Strzelichowska oraz p. Anna Dudzik. 

ewe

DZIEŃ WODY 

Na zajęciach świetlicowych uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia z wodą w roli głównej. Sprawdziliśmy: 

- Czy woda ma skórę?

- Czy woda może być okrągła?

- Czy igła pływa po powierzchni?

- Czy w zakręconej, ale dziurawej butelce popłynie woda? 

gg

gghh

ff

 

 Światowy Dzień Popcornu

 

🍿🍿 Światowy Dzień Popcornu to kolejne spotkanie w ramach projektu „Kreatywne Dni Nietypowe” realizowanego podczas zajęć świetlicowych.☺ Dzień ten obchodzimy 19 stycznia, a jego główny bohater to najpopularniejsza przekąska zjadana podczas seansów filmowych, zarówno tych domowych, jak i w kinach.🍿🍿 Nazwa popcorn pochodzi od angielskiego słowa „popped corn”, które w potocznym tłumaczeniu oznacza "wystrzelona kukurydza". Takie wystrzały słychać było w naszej Świetlicy 🤫🤫 Ale! Popcorn zamiast do brzuszków Świetliczaków, trafił na ich prace plastyczne. 🍿🍿

 

fff

m

mm

hh

,mm

 

Dzień Motyla w Świetlicy Szkolnej

 
„Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci” – pisał o wspomnianym owadzie amerykański pisarz Nathaniel Hawthorne.
🦋Nie bez powodu owady te, mające swoje święto 14 marca, zasługują na uwagę. Mimo że nie żyją długo, są one drugim najliczniejszym, zaraz po pszczołach, zapylaczem kwiatów i roślin. Zawdzięczamy im zarówno jedwab, jak i spożywane owoce oraz warzywa. Mnóstwo tych pięknych owadów pojawiło się w naszej świetlicy pod różnymi postaciami – witraże, prace na bazie origami, kreatywne malowanki, a nawet cała gazetka ścienna. Prace Świetliczaków dopełniły zajęcia dotyczące cyklu rozwoju motyla, który został uchwycony w aplikacji Quiver.
 
dd
ff
jjffhh
jj
oo
 
 

Dzień Muffinka😋

🍩🍰🍪" Pyszne te deserki małe, na przyjęcia doskonałe. Z owocami podawane, czekoladą polewane. Na sam widok cieknie ślinka, bo dziś święto jest muffinka"🍪🍰🍩
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe ,w poniedziałek - 4 marca, przywitali nowy tydzień w szole na słodko😋, bowiem obchodziliśmy dziś Dzień Muffinka. Najpierw odczytany został przepis oraz wszystkie składniki potrzebne do przygotowania babeczek, następnie krok po kroku przeanalizowano instrukcję wykonania pyszności❤. Uczniowie dodawali do miski kolejne składniki, po czym przystąpili do ich mieszania/miksowania. Na sam koniec ciasto zostało włożone do foremek i posypane kawałkami czekolady. Niestety..., później należało poczekać, aż muffinki się upieką. Oj, ależ to była tortura, jak to długo trwało...🙉🙈Aż w końcu cieplutkie i pachnące babeczki wróciły z kuchni i przyszedł czas na ich dekorowanie. Cudne posypki zagościły na uczniowskich wypiekach. Efekt- palce lizać😋😋😋Zobaczcie sami❤
dd
ff
dd
ll
gg
gg

Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach 20.01.2024r.

Czy wiesz, że:
🐧Na świecie żyje obecnie 17 gatunków pingwinów.
🐧 Wszystkie pingwiny (z wyjątkiem pingwinów równikowych) żyją na półkuli południowej. Z tego powodu nie zagrażają im niedźwiedzie polarne, które zamieszkują półkulę północną.
🐧 Pingwiny to jedyne ptaki, które posiadają wyprostowaną postawę ciała.
🐧Nie potrafią latać, za to doskonale radzą sobie w wodzie. Pingwin białobrewy potrafi osiągnąć prędkość nawet 35km/h, a pingwiny cesarskie potrafią nurkować na głębokość nawet ponad 500 m, pozostając pod wodą nawet do 20 min.
👉Te oraz inne zaskakujące fakty poznaliśmy podczas Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach obchodzonego na zajęciach świetlicowych.
 
Na podstawie zdobytych informacji uczniowie klasy I, III oraz IV wykonali Lapbooki. Całość świętowania dopełniliśmy pracami plastycznymi oraz zadaniami związanymi z kodowaniem.
dd
dd
dd
dd  
ff
dd
ff
ff

Dzień Guzika 12.12.2023r. 

12 grudnia obchodzimy Dzień Guzika - święto, które może wydawać się nieco nietypowe, ale które skłania do zastanowienia się nad tym, jak ten niewielki element odzieży wpłynął na naszą codzienną garderobę. 
Guziki są wszędzie - na naszych koszulach, spodniach, płaszczach, a nawet torebkach. Dlaczego by nie uczcić tego małego wynalazku? Była to dla nas doskonała okazją, aby zrealizować kolejne zadanie w
ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywne Dni Nietypowe"
Chętne Świetliczaki 
- opanowały sztukę przyszywania guzików
- wykonały kreatywną ozdobę choinkową 
- uwolniły swoją wyobraźnię układając obrazy z guzików
- uczestniczyły w aktywnościach fizycznych z guzikiem w roli głównej 

ff

gg

ff

ff

ggg

hhh

jj

gg

Dzień Origami 24.10.2023r. 

W ramach obchodów Dnia Origami zorganizowany został konkurs pt. "Z papierem wśród zwierząt". Liczba uczestników oraz ich kreatywność przerosły nasze oczekiwania. 

h

hh

ff

hj

Świetlicowy Dzień Niedźwiedzia 2.03.2024r.

 
🐾Nadchodzący dzień Pluszowego Misia postanowiliśmy potraktować poważnie i zrealizować kolejne zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe”, w którym uczestniczą chętne Świetliczaki. Obchody Dnia Pluszowego Misia zamieniliśmy na świętowanie Dnia Niedźwiedzia, które rozpoczęliśmy od interesującego spotkania z Panem Piotrem Dzikim z Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Żywcu. Pan Piotr przedstawił nam ciekawą prezentację oraz przeprowadził warsztaty podczas których rozpoznawaliśmy tropy zwierząt w praktyczny sposób. Tropy wilka? 🐺🐺Tropy sarny czy borsuka?🦡🦡🦌🦌 Myślę, że dla nas nie stanowią już zagadki🐾🐾
🐾🐾Obchody Dnia Niedźwiedzia dopełniliśmy pracą plastyczną opartą na malowaniu widelcem, co dla niektórych Świetliczaków stanowiło nie tylko fantastyczną zabawę, ale również spore wyzwanie. Zapoznaliśmy się również z krótkimi filmem edukacyjnym, na bazie którego przeprowadziliśmy żywą dyskusję zaprzeczającą powszechnej opinii jakoby niedźwiedzie żywiły się tylko miodkiem niczym Kubuś Puchatek.🐾🐾
 
ff
gg
ff
ff
dddfff
ddd

Dzień Postaci z Bajek 15.11.2023r. 

Świat bajek od dawna jest źródłem nie tylko rozrywki, lecz także inspiracji i edukacji wielu pokoleń. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, przypadający 5 listopada, to okazja do wyrażenia swojej kreatywności, a także przypomnienia sobie o wartościach i przesłaniach zawartych w klasycznych opowieściach. To inicjatywa, która promuje czytanie, kreatywność, gwarantuje rozrywkę, a jednocześnie przywraca wspomnienia z dzieciństwa. ❤ W dniu dzisiejszym przenieśliśmy się w podróż przez bajkową krainę przypominając sobie magiczne postacie. Każda z klas pod czujnym okiem wychowawcy przygotowała paradę ulubionych bohaterów z bajek i książek dla
dzieci.

 jj

df

dff

k

ff

 

 

Dzień Jeża 11.10.23r. 

 
11 pażdziernika Świetliczaki świętowały Dzień Jeża. Była to doskonała okazja, aby uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Obchody kolejnego nietypowego święta w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe” rozpoczęliśmy od szybkiego quizu z podziałem na drużyny. Dwa kolejne dni poświeciliśmy na prace plastyczne. Jeże powstawały przy użyciu słoneczników, włóczki oraz papieru. Dodatkowo niektóre dzieci wykonały zadania dotyczące percepcji wzrokowej z jeżem w roli głównej.🦔🐾
 
hh
hh
hh
jk
k
jj

 

 

Światowy Dzień Zwierząt  4.10.2023r. 

4 października Świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na wprowadzenie tego święta narodził się w 1931 roku we Florencji wśród ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony już od prawie 30 lat. W trakcie obchodów Świetliczaki:
- biorąc udział w zabawach drużynowych nauczyły się rozpoznawać tropy zwierząt
- w ramach recyklingu materiału, którym w tym zadaniu były skrawki papierów oraz zakrętki po zużytych butelkach, wykonały pracę pt. „Podwodny świat”
- rozwiązały quiz interaktywny dotyczący największych zwierząt żyjących na świecie
- poznały technikę malowania solą dzięki której powstały kolorowe papugi
- zamieniły odciski palców oraz rąk w kreatywne zwierzaki
 
W ramach Światowego Dnia Zwierząt została zorganizowana zbiórka na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.
 
gfgg
fvc
mkm
jyj
nn
,,
kk
mm
jj
 

Światowy Dzień Chleba 16.10.2023r. 

😋🍞Światowy Dzień Chleba w świetlicy🍞😋
Upieczony w piekarni, pachnący i świeży.
Zawsze podczas śniadania, na deseczce leży.
Mama go pokroi, masłem posmaruje
i pyszne kanapki z niego przygotuje.
16 października świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Chleba. Każdy uczeń poznał polskie tradycje związane z chlebem, przypomniane zostały również przysłowia dotyczące pieczywa. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną: " Jak powstaje chleb?" .Dowiedziały się z niej:
-Kto pracuje przy produkcji chleba?
-Czym zajmuje się piekarz, młynarz, rolnik?
-Jakie są rodzaje pieczywa?
-Z czego można zrobić mąkę?
-Jak powstaje chleb?
-Czy chleb jest zdrowy?
Uczniowie wykonali także różnego rodzaju pieczywa z plasteliny oraz pracę plastyczną - moja kanapka. Świetliczaki grały w grę o tematyce kulinarnej - "Kto ma...?". Każdy uczestnik tych wyjątkowych zajęć brał również udział w degustacji pysznego, chrupiącego chleba, który dojechał do naszej szkoły prosto od pani Janiny Bronowskiej z Cukierni- Piekarni Bronowscy.
Bardzo dziękujemy❤😘Mniam, mniam, uwielbiamy takie pyszności.
 
dsd
dsd
sdd
dsd
dsd
dsd
dd

6.10.2023 Dzień Uśmiechu

 
To właśnie takie święto obchodziliśmy dziś w naszej szkole!
Z tej okazji:
👉Świetliczaki pod opieką p. Aleksandry Mieszczak Płoskonka przygotowały zabawne zakładki do książek, ozdobiły szkolne korytarze „papierowymi uśmiechami” oraz przygotowały dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły wyzwanie pt. próba uśmiechu. Wyzwanie polegało na wypiciu soku z cytryny i utrzymaniu „uśmiechu” na twarzy przez minimum dwie minutki.
👉Klasa 3 pod opieką p. Marzeny Maruszczak przygotowała pracę plastyczną zawierającą odciski rąk dzieci, wykonała zadania polegające na kodowaniu oraz gazetkę tematyczną. Nie zabrakło również ciekawych gier.
👉klasa 1 pod opieką p. Łucji Konior przygotowała piękną gazetkę składającą się z ciekawych prac uczniów.
Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Symbol ten ma reprezentować dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Trenuj uśmiech! Wprowadzenie większej dawki śmiechu do codzienności, poprawi Twój nastrój, wzmocni pamięć i zdolności poznawcze.
 
rr
ddd
eee
ggg
gg
rer
tt
hh

Światowy Dzień Jabłka 28.09.2023

🍏🍏We wrześniu obchodzimy w naszej świetlicy Światowy Dzień Jabłka 🍎🍎Jabłko to jeden z najpopularniejszych i najzdrowszych owoców na świecie. Święto ma na celu promowanie spożycia zdrowych przekąsek, którą bez wątpienia może być wspomniany owoc.
🍎🍎Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu „Od kwiatu do owocu”. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się skąd na drzewach pojawiają się pyszne jabłka. 🍎🍎Następnie sami wykonaliśmy ozdobę świetlicową, którą jest ogromna jabłoń. Obchody zakończyliśmy warsztatami kulinarnymi. Dzieci przygotowały przepyszne ciasteczka na bazie ciasta francuskiego z jabłkiem w roli głównej. Palce lizać!
Organizator: p. Ola
Pomoc: p. Ania
 
jnj
uhu
oo

19.10.2023 Dzień Emotikona 

 
19 września w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Emotikona, święto tych małych symboli, które stały się nieodłącznym elementem naszej codziennej komunikacji. Ale skąd się wzięły emotikony i jak wpłynęły na nasze życie?🤔🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♂️👉 Tego i wiele więcej dowiedzieliśmy się podczas ostatnich zajęć świetlicowych.
👉Oprócz tego niektóre Świetliczaki brały udział w:
📌Tworzeniu własnego Gniotka-„Emotikonka”
📌Zabawach oddechowo ruchowych z użyciem słomki
📌Zajęciach plastycznych
Organizator: p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka
 
ss
dsds
dsd
ss
we

Dzień Kropki 15.09.2023 

 
15 września „ Świetliczaki” obchodziły w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzanie u dzieci kreatywności, odwagi oraz odkrywania talentów.🟡🟢🟣
🔴🔴Świętowanie rozpoczęliśmy od różnorodnych łamigłówek. Wykropkowaliśmy m.in. nasze imiona za pomocą alfabetu Braille’a. Następnie zapoznaliśmy się z krótką projekcją filmu przedstawiającego historię małej dziewczynki Vashti, której kropka zmieniła życie. Historia Vashti stanowiła doskonały fundament naszego kolejnego zadania. Każdy Świetliczak narysował na kółku swój TALENT, a chętne osoby opowiedziały o nim na forum. W ten sposób stworzyliśmy talentowo-kropkową gazetkę. Świętowania wciąż nam było mało więc wykonaliśmy kropkowe prace plastyczne – jesienne drzewa, a niektórzy wzięli udział w kropkowej gimnastyce. 🔴🔴
🔵🔵Do udziału w obchodach Dnia Kropki włączyła się również:
1. ) Klasa I, w której Pani Łucja zorganizowała lekcje kropkowej matematyki oraz plastyki.
2. ) Klasa III, którą Pani Marzena zainspirowała do wykonania kreatywnych prac.
🟡🟢🟣Życzymy naszym Uczniom kreatywności i wiary w siebie. Pamiętajcie, że każdy z Was ma jakiś talent, tylko czasem potrzeba czasu, aby go odkryć🟡🟢🟣
Organizacja: p. Aleksandra Mieszczak Płoskonka
Pomoc: p. Zenobia Kucz Strzelichowska
 
hh
jj
jk
htfh
jj
sdsd
Przewiń w górę